Svet

CIK Gruzije objavio pobedu Gruzijskog sna, EU traži istragu zbog nepravilnosti

Nakon obrađenih podataka sa svih izbornih mesta, CIK je saopštio da je vladajuća stranka dobila 54 odsto glasova, a četiri opozicione stranke ukupno 38 odsto, dok predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel poziva na hitnu istragu o navodnim neregularnostima i upozorava gruzijske vlasti "da pokažu snažnu posvećenosti ka EU"
CIK Gruzije objavio pobedu Gruzijskog sna, EU traži istragu zbog nepravilnostiwww.globallookpress.com © © Aleksey Belkin

Centralna izborna komisija Gruzije završila je prebrojavanje glasova sa svih biračkih mesta i prema podacima koje su objavili vladajuća partija Gruzijski san dobila je 53,92 odsto glasova.

Na osnovu rezultata obrade glasačkih listića sa 3.110 biračkih mesta od 3.111, vladajući Gruzijski san osvojio je natpolovičnu većinu. U parlament su ušle i četiri opozicione stranke, koje su dobile ukupno 37,78 odsto glasova.

Rezultati glasanja na jednom biračkom mestu u Marneuliju poništeni su nakon incidenta koji je uključivao masovno ubacivanje glasačkih listića.

Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel pozvao je danas na hitnu i transparentnu istragu o navodnim neregularnostima tokom parlamentarnih izbora u Gruziji i najavio da će to pitanje uvrstiti u agendu samita EU u novembru.

"Dobili smo preliminarnu procenu OEBS/ODIHR i pozivamo Centralnu izbornu komisiju i druge relevantne organe da ispune svoju dužnost i brzo, transparentno i nezavisno istraže i razmotre izborne prekršaje i navode. Ova navodna kršenja moraju biti ozbiljno istražena i eliminisana", naveo je Mišel, prenosi gruzijski portal IPN.

Prema njegovim rečima, Evropska unija i dalje poziva rukovodstvo Gruzije da pokaže snažnu posvećenost putu zemlje ka Evropskoj uniji.

"Ponavljamo poziv Evropske unije rukovodstvu Gruzije da pokaže svoju snažnu posvećenost putu zemlje ka EU, u skladu sa zaključcima Evropskog saveta u junu i oktobru. Konstruktivan i inkluzivan dijalog širom političkog spektra sada je najvažniji", navodi se u saopštenju.

U Gruziji su juče održani parlamentarni izbori.

Glavna borba je bila između vladajuće partije Gruzijski san, koja se zalaže za održavanje odnosa sa Rusijom, i opozicionih snaga koje se finansiraju iz zapadnih fondova.

Prethodne noći lideri opozicionih partija Jedinstvo – nacionalni pokret, Koalicija za promene i Jaka Gruzija odbili su da priznaju zvanične rezultate.

Istu odluku danas je donela stranka Za Gruziju.

Neki političari su obećali da će pokrenuti ulične proteste.

Kako je gruzijski premijer Irakli Kobahidze izjavio, odbijanje opozicije da prizna poraz je beznadežan pokušaj da biračima opravda svoj neuspeh. On je naglasio da će prva sednica parlamenta biti održana deset dana nakon objavljivanja konačnih rezultata, čak i ako predsednik odbije da je imenuje.

Po zakonu, pobednička stranka može da predloži kandidata za premijera. Za njegovo usvajanje potrebna je podrška 76 poslanika od 150. Kako je izjavio predsednik parlamenta Šalva Papuašvili, prema prognozama, Gruzijski san će dobiti 90 mandata.

Poslanici Evropskog parlamenta, koji su ranije u više navrata kritikovali gruzijske vlasti, rekli su da je glasanje na parlamentarnim izborima u Gruziji navodno proteklo u atmosferi "mržnje i zastrašivanja", a da se zemlja, po njihovom mišljenju, udaljava od demokratije.

"Bojimo se da će atmosfera mržnje i zastrašivanja kojoj smo bili svedoci na dan izbora ozbiljno poremetiti politički proces u Gruziji Veoma je važno da se istraže i uzmu u obzir nepravilnosti prilikom glasanja", rekao je šef delegacija EP na izborima, španski poslanik Antonio Lopez-Isturiz Vajt, čije se reči citiraju u saopštenju Evropskog parlamenta.

Evropski poslanik tvrdi da je delegacija navodno bila svedok haosa na nekim biračkim mestima, kao i nasilja, ubacivanja glasačkih listića i kršenja tajnosti glasanja. On se takođe požalio da je u predizbornoj kampanji korišćena retorika usmerena protiv Evropske unije i Zapada.

image