Strah od severnokorejske vojske: Šta je litvanski predsednik savetovao NATO-u
Od naoružanja do udara na vojne objekte u Rusiji – to je savet za pobedu Ukrajine koji je NATO-u danas na platformi "Iks" dao predsednik Litvanije Gitanas Nauseda.
"Severnokorejske trupe pomažu Rusiji u ratu protiv Ukrajine. NATO treba da odgovori tako što će Ukrajini obezbediti sve što je neophodno za pobedu: rakete dugog dometa, dozvolu za udar na vojne objekte u Rusiji, povećanje vojne pomoći. Oklevanje vodi ka eskalaciji, ne obrnuto", napisao je Nauseda.
North Korean troops are helping Russia in its war on #Ukraine. #NATO must respond by giving 🇺🇦 all it needs to win: - Long-range missiles - Permission to strike military targets in Russia- Increased military aidHesitation leads to escalation, not the other way around.
— Gitanas Nausėda (@GitanasNauseda) October 28, 2024
Litvanski predsednik ovaj predlog uputio je pošto je sveže postavljeni generalni sekretar NATO-a Mark Rute juče kazao da mu je delegacija Južne Koreje pokazala navodne dokaze o raspoređivanju severnokorejskih trupa u Rusiju.
O kakvim se konkretno dokazima radi novinarima u Briselu juče nije otkrio, osim što je dodao da su primećeni i u Kurskoj oblasti.
"Razmeštanje severnokorejske vojske znači, kao prvo – značajnu eskalaciju, kao drugo – još jedno kršenje rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, i kao treće – opasno širenje ruskog rata. Produbljivanje vojne saradnje Rusije i Severne Koreje je opasnost po bezbednost kako u Indopacifičkom regionu tako i u Evroatlanskom. Ono podriva mir na Korejskom poluostrvu i stimuliše ruski rat protiv Ukrajine", izjavio je Rute.
Koliko je Severnokorejaca stiglo na vojnu obuku u Rusiju zavisi od toga koga pitate – Pentagon tvrdi da ih je 10.000, ali predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski kaže da ih je znatno manje – 3.000. Ali, dodaje, uskoro će ih biti četiri puta više.
Kontroverze o severnokorejskim trupama stižu pošto su Rusija i Severna Koreja potpisale ove godine Ugovor o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu koji podrazumeva pružanje uzajamne pomoći. A, ona uključuje i vojnu u slučaju agresije na jednu od zemalja potpisnica.
Predsednik Rusije Vladimir Putin nedavno je, odgovarajući na pitanja o ovoj temi, kazao da će odluka o vojnoj pomoći biti doneta kada dođe vreme. I nešto je, ističe, o čemu će odlučivati isključivo Rusija i Severna Koreja.