Obećao je da će izludeti Izraelce: Ko je Naim Kasem, novi vođa Hezbolaha?

Govoreći ispred zavesa sa neotkrivene lokacije 8. oktobra, Kasem je rekao da je sukob između Hezbolaha i Izraela rat oko toga ko će prvi zaplakati, a Hezbolah to neće biti

Zamenik generalnog sekretara Hezbolaha Naim Kasem, izabran danas za šefa Hezbolaha, jedna je od vodećih figura ovog pokreta.

Govoreći ispred zavesa sa neotkrivene lokacije 8. oktobra, Kasem je rekao da je sukob između Hezbolaha i Izraela rat oko toga ko će prvi zaplakati, a da Hezbolah to neće učiniti. Sposobnosti grupe ostale su netaknute uprkos "bolnim udarcima" Izraela, prenosi Rojters.

Dodao je da grupa podržava napore predsednika libanskog parlamenta Nabiha Berija, da osigura prekid vatre.

Njegovo 30-minutno obraćanje usledilo je samo nekoliko dana nakon što se smatralo da je visoki član grupe Hezbolah Hašem Safiedin bio meta izraelskog napada i 11 dana nakon ubistva generalnog sekretara Hezbolaha Hasana Nasrale.

Ubistvo Safiedina potvrdio je Hezbolah 23. oktobra.

Kasem je 1991. godine imenovan za zamenika tadašnjeg generalnog sekretara oružane grupe Abasa el Musavija, koji je ubijen u izraelskom napadu naredne godine.

On je ostao na svojoj poziciji i kada je Nasrala postao generalni sekretar, i dugo je bio jedan od vodećih portparola Hezbolaha, dajući intervjue stranim medijima.

Kasemovo obraćanje 8. oktobra bilo je njegovo drugo od intenziviranja neprijateljstava između Izraela i Hezbolaha u septembru.

Bio je prvi član najvišeg rukovodstva Hezbolaha koji je davao televizijske izjave nakon ubistva Nasrale 27. septembra, podseća britanska agencija.

Govoreći 30. septembra, Kasem je rekao da će Hezbolah izabrati naslednika svog ubijenog generalnog sekretara "prvom prilikom" i da će nastaviti da se bori protiv Izraela u znak solidarnosti sa Palestincima.

"Ono što radimo je minimum... Znamo da bi bitka mogla biti duga", rekao je on u 19-minutnom govoru.

Rođen 1953. u Bejrutu u porodici sa juga Libana, Kasemov politički aktivizam počeo je sa libanskim šiitskim pokretom Amal.

Napustio je grupu 1979. godine nakon iranske revolucije, koja je oblikovala političko mišljenje mnogih mladih libanskih šiitskih aktivista.

Kasem je učestvovao na sastancima koji su doveli do formiranja Hezbolaha, osnovanog kao odgovor na izraelsku invaziju na Liban 1982. godine.

Napisao knjigu o Hezbolahu

Godine 2005. napisao je istoriju Hezbolaha koja se smatra retkim "insajderskim pogledom" u organizaciju. Kasem nosi beli turban za razliku od Nasrale i Safiedina, čiji su crni turbani označavali status potomaka proroka Muhameda.

"Izludećemo Izraelce"

U govoru nakon ubistva Nasrale, Kasem je obećao da će se osvetiti Izraelu.

On je rekao da su borci Hezbolaha "dovoljno jaki i da će izludeti Izraelce".

"Dovoljno smo jaki i izludećemo Izraelce, jer oni nikada neće moći da dosegnu, pogode i oštete naše vojne kapacitete", poručio je on.