Tri prodemokratska medija neće podržati Kamalu Haris: Spasavaj što se spasti može - ako može

"Vašington post" i "El-Ej tajms" prekinuli su višedecenijsku praksu javne podrške demokratskom predsedničkom kandidatu, a pridružio im se i Ju-Es-Ej tudej, zbog samog kandidata demokrata na ovim izborima, ali još više zbog sopstvene veoma narušene reputacije koju tim potezom pokušavaju da spasu, slažu se sagovornici RT Balkan

Tradicionalna podrška jednom predsedničkom kandidatu, po pravilu demokratskom, koju godinama unazad pružaju uredništvo i novinari najvećih američkih mejnstrim medija, ovog puta je izostala kada su u pitanju "Vašington post", "El-Ej tajms" i Ju-Es-Ej tudej. 

Vlasnici prva dva nabrojana medija, pozvali su uredništvo da izbalansira svoj pristup i praktično im onemogućili da sprovedu odluku oko koje se redakcija već usaglasila: da podrži Kamalu Haris. Iz Ju-Es-Ej tudeja, koji je prvi put na prošlim izborima javno podržao predsedničkog kandidata, objasnili su da ovog puta neće podržati nijednog, a da odluku o tome hoće li ili ne podržati nekog od kandidata, ostavljaju uredništvu lokalnih izdanja. 

Odlukom vlasnika Džefa Bezosa, odnosno Patrika Sun Šionga, "Vašington post" i "El-Ej tajms" prekidaju višedecenijsku ustaljenu javnu podršku jednom od predsedničkih kandidata, i to tradicionalno onom demokratskom. 

Američki medijski brendovi digli su ruke od demokrate Kamale Haris, koja trči poslednje dane izborne trke sa republikancem Donaldom Trampom, koliko zbog samog izbora Harisove za predsedničkog kandidata toliko i zbog sopstvene veoma narušene reputacije koju tim potezom pokušavaju da spasu, slažu se sagovornici RT Balkan.

Američkoj eliti i vojno-industrijskom kompleksu očigledno je sada potrebno da se operu od prethodne administracije, da je optuže za sve negativno, kako bi oni mogli da okrenu novi list, kaže naučni saradnik Instituta za evropske studije Stevan Gajić.

"Podrška Bajdenove administracije Ukrajini, NATO proksi rat protiv Rusije ne ide dobro. Zapad je tu upao u ćorsokak sa perspektivom da izgubi, a isto važi i za Izrael. Međutim, ono što je možda još važniji razlog za ovakvu odluku je to što u Americi nikada do sada mejnstrim mediji nisu postali toliko irelevantni, kao što su trenutno", ukazuje Gajić.

Simbol te promene paradigme je momenat kada je Taker Karlson najuren sa Foks televizije i od veoma poznatog i popularnog novinara, postao je najpoznatiji novinar na planeti, ističe naš sagovornik.

"Da mu se to dogodilo pre 20 godina, njegova karijera bi bila završena. Ovo je samo jedna manifestacija poraza koji su doživeli veliki mediji, 'Njujork tajms', 'Vašington post', Si-En-En, Em-Es-En-Bi-Si, Foks njuz. Došli smo do toga da Aleks Džons, koji je bio smatran za neuravnoteženog, teoretičara zavere, uživa veće poverenje prosečnog Amerikanca od tradicionalnih medija. Oni su zbog potpune inflacije manipulacija i izmišljenih vesti, urušavanja novinarske profesije, uspeli da unište klasične medije", kaže Gajić.

On dodaje da je sada mnogo važnije šta bivši komičar i MMA borac Džo Rogan ima da kaže i koga ima da ugosti, nego šta kaže glavni urednik "Njujork tajmsa".

"Mejnstrim mediji su bili politički brutalno zloupotrebljeni, oni moraju da povrate kredibilitet koji su imali. Videćemo da li je to moguće jer su nosioci krupnog kapitala najkorumpiraniji ljudi, ne samo materijalno, već i moralno, to su ljudi koji su prestravljeni od pravih novinarskih priča koje mogu da izađu u javnost", kaže Gajić.

On dodaje da sama Kamala Haris u svemu tome nije toliko bitna, osim što izostanak tradicionalne medijske podrške još jednom pokazuje da je jednostavno slab kandidat. 

"Korupcija je bila jaka i u samoj Demokratskoj stranci, otela je pobedu iz ruku jedinog kandidata koji je mogao 2016. da pobedi Trampa a to je bio u tom trenutku Berni Sanders. Ovo su plodovi toga. Oni su tada po svaku cenu izabrali Hilari Klinton, a sada su izgurali Kamalu Haris, bez ikakve borbe", kaže Gajić.

Politikolog Aleksandar Pavić ističe da je Kamala Haris bila toliko loš kandidat, da su donosioci ovih odluka bili čak spremni da prevaziđu svoje kvazi-liberalne svetonazore.

"Svaki put kad ona otvori usta, to je transfer blama čak i za najzagriženije pristalice Demokratske stranke i najveće protivnike Trampa. Rešili su da se ne kockaju više, mada su se već previše kockali sa reputacijama tih brendova, pogotovu Vašington posta i El- Ej Tajmsa", kaže Pavić.

Ono što je Džef Bezos priznao, da gube širok spektar publike, to ne može više ni da se krije, ukazuje Pavić.

"Pad poverenja u medije je toliko veliki, da bi ih javna podrška Kamali Haris možda čak i dokusurila. Više su to uradili radi sebe nego radi ičega drugog. Ne mogu oni nikada da budu za Trampa, ali ne mogu sebe da vezuju ni za ovakav proizvod kakav je Kamala Haris", napominje Pavić.

On dodaje da nije siguran da bi ovako postupili da je Džozef Bajden ostao predsednički kandidat.

"Biznis im je jako ugrožen upravo zato što im niko ne veruje, a Kamala ih kompromituje još više. Tu je i ono što je napisao Bezos: i da su podržali Kamalu, to ne bi uticalo ni na jednog glasača. I ranije je to bila više psihološka stvar, legitimizacije prethodnih kandidata kao što su bili Hilari Klinton ili Bajden, a sada ne mogu da legitimišu Kamalu", kaže Pavić.

Kako napominje, tradicionalne medije pregazili su oni alternativni i ovo je spasavanje - ako se to uopšte više može spasti, dodaje naš sagovornik.

"Odsustvo javne podrške ovih medija će sigurno imati negativan uticaj na Kamalu Haris, delovaće na one koji se možda lome da ne glasaju za nju ili da ne glasaju uopšte", naglašava Aleksandar Pavić.