SAD su kolos na glinenim nogama: Američka imperija u slobodnom padu
U julu 2022. godine, korporacija RAND, a to je zapravo "tink-tenk" koji finansira Pentagon, objavila je procenu stanja američke vojske pod naslovom "Nacionalna odbrambena strategija" (NDS), koji je sačinila "komisija nevladinih stručnjaka za nacionalnu bezbednost".
Ovaj izveštaj, uprkos tome što je objavljen uz mnogo pompe, primećuje američki novinar Kit Klarenberg za sajt "El majadin", zapravo predstavlja "veoma sumornu analizu mnogih aspekata raspadajuće globalne vojne mašinerije imperije", što samo potvrđuje sada već očiglednu "nespremnost SAD da se takmiče sa svojim glavnim protivnicima".
Drugim rečima, kako ističe ovaj novinar, Amerika je i u vojnom smislu i te kako "ranjiva", ili su je "njeni konkurenti već nadmašili u svakoj sferi ratovanja".
Ali, pođimo redom. NDS je, kako se navodi, ponudio "smelu, sveobuhvatnu mapu puta prilagođavanja američke države nacionalne bezbednosti dramatičnim promenama u geopolitici, tehnologiji, ekonomiji i okruženju".
Ovaj izveštaj navodno nudi i recept za očuvanje globalne hegemonije Vašingtona i pruža "jasnu sliku izazova sa kojima će se SAD suočiti u narednim godinama, uključujući i preciznu strategiju za unapređenje američkih odbrambenih i bezbednosnih ciljeva, počev od zaštite američkog naroda, preko promovisanja globalne bezbednosti, do iskorištavanja novih strateških mogućnosti i odbrane demokratije".
U kojoj meri su se prognoze i preporuke iz ovog izveštaja ostvarile? Na ovo pitanje odgovara Klarenberg: "Predlozi izneti u NDS za održavanje svetske dominacije imperije danas se procenjuju, u najboljem slučaju, kao neadekvatni, ili kao potpuna zabluda."
Kasna epoha imperije, uporediva sa epohom glasnosti u Sovjetskom Savezu
NDS je upozorio na Kinu i Rusiju kao glavne pretnje američkoj imperiji. Peking je u ovom izveštaju posebno označen kao sila koja "nastoji da potkopa uticaj SAD širom sveta". Kina je izazov, pre svega "s obzirom na izuzetnu brzinu i obim njenih naučnih i tehnoloških inovacija i ekonomskog rasta".
Međutim, u izveštaju se pogrešno pretpostavlja da Vašington ima velike prednosti u odnosu na Kinu i da će pobeda nad njom biti lako ostvariva. U ponečemu je, ipak, u pravu: "Kina nadmašuje SAD u proizvodnji za odbranu i u rastu i sposobnostima njenih oružanih snaga. Peking je, tokom dve decenije u kojima je investirao u svoje oružane snage, u velikoj meri smanjio američku vojnu prednost u zapadnom Pacifiku."
Ovaj odnos će, kako se navodi u izveštaju, po svoj prilici nastaviti da se menja, ali u korist Kine.
Stvari su se neočekivano pogoršale kineskim savezom "bez ograničenja" sa Rusijom, koji je potpisan u februaru 2022, sa "ciljem da ove zemlje zajednički izazovu liderstvo SAD na međunarodnom nivou".
Sada se Vašington suočava sa novim momentom: savezom Rusije i Kine sa Globalnim jugom, posebno sa Iranom i Severnom Korejom.
"Savez i saradnja između ovih zemalja znači da sve one postaju smelije, a to potkopava planiranje snaga u Vašingtonu koje su projektovane da odvrate agresiju drugih zemalja u trenutku kada su SAD umešane u druge sukobe", dodaje američki novinar.
U izveštaju RAND-a "savez nezadovoljnih država" naziva se "osovinom rastućeg zlonamernog partnerstva". Ovaj "savez nezadovoljnika" bi, preporučuje ova korporacija, trebalo da se prinudi na poslušnost putem "sankcija i cenzure". Međutim, kako se navodi u izveštaju, problem sa kojim se suočava Vašington je mnogo složeniji, jer postoji "verovatnoća da se sukob proširi na više frontova", što će zahtevati dodatno angažovanje SAD na koje one nisu spremne.
Ukratko, kako predviđa Klarenberg, ukoliko SAD uđu u rat sa Rusijom, Kinom, Iranom ili Severnom Korejom, napadnuta zemlja će dobiti pomoć ostalih "odmetnika". SAD su danas u sukobu sa Rusijom u Ukrajini, i sa Iranom preko svog posrednika Izraela. Nova "osovina otpora" američkoj hegemoniji je već stvorena.
Kako SAD misle da se nose sa rastućim otporom američkoj globalnoj hegemoniji? Izveštaj RAND ne odgovara na ovo pitanje. U njemu se i ne pominje strateško partnerstvo Moskve i Pekinga "bez ograničenja". Ali, kako napominje Klarenberg, "revolucionarne geopolitičke posledice kinesko-ruskog saveza bile su potpuno jasne već 2022. godine, kada je objavljen NDS".
Izveštaj RAND korporacije je ćutke prešao preko ove kolosalne geopolitičke promene.
Ostali problemi sa kojima se danas suočava Pentagon u izveštaju su manje ili više tačno pobrojani. Tu su, između ostalog, nedovoljna proizvodnja ratne opreme i naoružanja, pogotovo u situaciji kada se rat vodi na više frontova.
Izveštaj RAND korporacije zahteva da se ovo "hitno promeni", ali ne kaže kako to učiniti. Kako zaključuje Klarenberg: "Ušli smo u kasnu epohu imperije, koju je moguće uporediti sa epohom 'glasnosti' u Sovjetskom Savezu."
Odnosno, ovaj izveštaj nije izazvao nikakvu reakciju, čak ni medija, što dokazuje da "hegemonistički projekat Vašingtona brzo i nepovratno propada".
Drugim rečima, SAD su još uvek kolos, ali na glinenim nogama. To je slika imperije u slobodnom padu.
Američka ekonomija se pretvorila u crnu rupu
Kako smatra nekadašnji vojni izveštač sa Bliskog istoka Marat Kajrulin, godina 2024. bila je odlučujuća prekretnica za SAD. To nije bila godina ekonomskih šokova, velikih kriza ili epidemija. Bila je, naizgled, godina kao i svaka druga.
Ali, kako dodaje Kajrulin, ove godine svako može da vidi da je završena epoha američke hegemonije. U proteklih osam godina, tokom jednog mandata Trampa i još jednog Bajdenovog, čak je i laicima postalo je očigledno da se "američka ekonomija pretvorila u crnu rupu".
Bajdenov mandat je to jasno pokazao. Kako zaključuje Kajrulin: "Hegemon je zauzeo pozu raka koji uzmiče. Naredni američki predsednici neće prestati da pljačkaju sopstvenu zemlju. Amerika se već pomirila sa sopstvenim kolapsom. Nekad prosperitetna i bogata, Amerika se sada ruši pred očima čitavog sveta."