Svet

Budimpešta ima ljubomornog muža: Mađarska flertuje s Putinom, a izbegava sastanak sa NATO partnerima

NATO diplomate sa sedištem u Budimpešti želele su da razgovaraju sa mađarskim zvaničnicima o njenoj "dvosmislenoj politici" prema atlantskom savezu, ali su ignorisane, dok zemlja nastavlja da flertuje s Rusijom, piše "Politiko"
Budimpešta ima ljubomornog muža: Mađarska flertuje s Putinom, a izbegava sastanak sa NATO partnerima© Tanjug/AP Photo/Luca Bruno

Frustracija NATO saveznika Mađarskom dostiže tačku ključanja, piše "Politiko" i navodi svoje zapažanje da zemlja nastavlja da flertuje sa Rusijom.

Kako se ističe u tekstu, podela se proširila u sredu pošto su mađarski zvaničnici odbili poziv da se pridruže sastanku u Budimpešti na kojem su se okupili svi ambasadori i vojni savetnici iz zemalja NATO stacionirani u Mađarskoj. Cilj je bio da se razgovara o politici Budimpešte prema osnaživanju veza sa Rusijom i Kinom.

"Cenimo priliku da razgovaramo o novoj politici Mađarske sa našim saveznicima. Činjenica da je bila neophodna diskusija o politici 'neutralnosti' saveznika govori sama za sebe", rekao je američki ambasador u Budimpešti Dejvid Presman u izjavi posle sastanka u sredu.

U tekstu se navodi da se mađarski zvaničnici nisu pojavili na NATO sastanku, ali je ministar spoljnih poslova ove zemlje Peter Sijarto učestvovao na beloruskoj bezbednosnoj konferenciji u četvrtak zajedno sa ruskim kolegom Sergejem Lavrovom, "pa čak" i sirijskim ministrom spoljnih poslova Basamom Sabagom.

Mađarski premijer Viktor Orban, iako vodi državu koja je u NATO-u već 25 godina, zagovara koncept ekonomske neutralnosti, uključujući "pomak od tradicionalnog zapadnog opredeljenja", navodi "Politiko" i ocenjuje da ga to čini sve problematičnijim saveznikom NATO i EU.

Konstatuje se i da je Orban, "nakon godina izolacije", dobio saveznika u slovačkom premijeru Robertu Ficu, još jednom državniku iz zemlje članice NATO, koji se usudio da izjavi da planira posetu Moskvi sledeće godine i susret sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. 

Orbanu se na teret stavlja "slobodna diplomatija": susret s Putinom prošlog jula, kao i nedavna poseta Tbilisiju i podrška vladajućoj stranci Gruzije "koju druge zemlje EU osuđuju da je nameštala parlamentarne izbore".

Osim zabrinutosti što nije sebe stavio u dobrovoljnu izolaciju, poput "pouzdanih" NATO saveznika i što nije odmah osporio zvanične rezultate koje je objavila Centralna izborna komisija Gruzije, državni organ ove zemlje, nestašnom Orbanu zamera se što lobira u Kini da otvore više fabrika automobila u njegovoj zemlji.  

Najzabrinutiji je američki ambasador u Mađarskoj koji se dva puta citira u tekstu: "Novo objavljena mađarska politika ekonomske 'neutralnosti' i njena sve veća zavisnost od Moskve i Pekinga imaju bezbednosne implikacije za Sjedinjene Države i evroatlantske interese", naveo je Presman.

Posledice po evroatlantske interese analiziraju se u nastavku teksta "Politika" uz konstataciju da "ne postoji mehanizam kojim bi se Mađarska izbacila iz NATO-a, najvećeg odbrambenog saveza na svetu" koji baštini neke od najosetljivijih vojnih tajni Zapada.

Visoke diplomate iz drugih zemalja NATO-a više puta su govorili medijima pod uslovom anonimnosti da mađarski zvaničnici nisu isključeni iz razmene obaveštajnih podataka ili razgovora, ističe "Politiko".

Bivši pomoćnik generalnog sekretara NATO-a Kamil Gran objasnio je da "ako Mađarska izrazi neku vrstu simpatije za stavove Rusije, ili za ruski pristup nekoj od gorućih kriza u Evropi i oko nje, mogućnost da se podaci s njom dele postaće problem". Ali, kako je dodao, smatra da još nije došlo do toga.

Nekadašnji NATO zvaničnik konstatovao je, takođe, da tradicionalno, ako NATO saveznik pređe "crvene linije", uskaču SAD da se umešaju. 

Sudeći po citatima u tekstu, već su se umešale.

image