Evropskoj uniji je preporučeno da pokrene sopstvenu špijunsku agenciju.
U okviru sveobuhvatnog pregleda spremnosti bloka za rat i krizu objavljenog u sredu, bivši finski predsednik Sauli Niniste smatra da je EU potrebna sopstvena obaveštajna agencija koja bi boljom razmenom podataka pomogla zemljama da se zaštite od pretnji, sabotera i stranih agenata koji deluju u prestonicama širom kontinenta, piše "Politiko".
Niniste je još u martu dobio zadatak od predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen da dostavi detaljan izveštaj o spremnosti bloka za rat i civilnu odbranu, zajedno sa predlozima za poboljšanje.
Briselski portal, očekivano, a možda već i tradicionalno, zapaža da su "ruski operativci aktivni širom bloka, što podstiče zabrinutost oko toga koliko su nacionalne agencije sposobne da predvide zlonamerne aktivnosti i uticaj".
Potrebno je više rada na "jačanju borbe protiv špijunaže u institucijama EU", rekao je bivši finski predsednik nakon što je predstavio plan zajedno sa Fon der Lajenovom.
Zapadni saveznici već dele obaveštajne podatke – sa mrežom Pet očiju koja povezuje obaveštajne agencije u Sjedinjenim Američkim Državama, Australiji, Kanadi, Ujedinjenom Kraljevstvu i na Novom Zelandu – i takva služba je potrebna EU kako bi efikasno koristila informacije koje su već operativne, rekao je Niniste.
Ali, male su šanse da će EU uskoro izabrati najbolje i najpametnije kadrove za karijeru u visokorizičnim misijama u inostranstvu – i to ne samo zbog toga što bi zemlje članice ukazale na propusnu izvršnu ruku EU kao razlog da to ne urade.
"Svi znamo da je prikupljanje obaveštajnih podataka prvenstveno odgovornost država članica. Trebalo bi da radimo na poboljšanju protoka informacija i prikupljanja obaveštajnih podataka", izjavila je Fon der Lajenova.
Postoje brojne druge oblasti u kojima bi blok trebalo da ojača svoju spremnost za sukob, rekao je Niniste, takođe predlažući Zakon o spremnosti EU koji bi odredio "principe, standarde i ciljeve" prema kojima zemlje treba da sarađuju.
Na primer, EU nedostaje milion stručnjaka za sajber-bezbednost, rekao je bivši finski predsednik, pa iako se ne zalaže za obavezni vojni rok, predlaže da prestonice uvedu programe koji omogućavaju da civili stanu u odbranu zemlje.
Ninisteovi zaključci će se koristiti u drugom mandatu Fon der Lajenove, u kojem će EU imati svog prvog komesara za odbranu koji će imati zadatak da izradi nacrt bele knjige o odbrani do proleća, navodi se u tekstu.