Poslednji ulozi, molim: Kladionice veruju Trampu, a stručnjaci kvotama
Kladionice predviđaju ubedljivu pobedu republikanca Donalda Trampa na američkim izborima, a stručnjaci smatraju da su one često pouzdane u situacijama kada je podrška kandidatima u javnom mnjenju naizgled izjednačena.
Za to vreme Tramp i Harisova trče svoje poslednje sate predizborne trke u borbi za glasove neopredeljenih.
Kamala Haris i Donald Tramp organizuju poslednje predizborne mitinge pre nego što Amerikanci 5. novembra budu glasali na predsedničkim izborima.
Anketa "Vašington posta" za Mičigen ukazuje da je podrška birača kandidatima u ovoj saveznoj državi izjednačena – Kamali Haris se predviđa 47 odsto glasova, Trampu jedan procenat manje.
Međutim, u Mičigenu prevagu imaju američki građani arapskog porekla, a rezultati "Gardijanovog" istraživanja pokazuju da se bivši predsednik SAD tu bolje kotira.
Republikanci i Tramp imaju daleko veće šanse i prema projekcijama kladionica.
Generalno, od 2016. godine, kada je Tramp pobedio Hilari Klinton, smanjeno je poverenje u istraživanja javnog mnjenja, a tačnijim su se ispostavile kvote u kladionicama.
Prema pojedinim predviđanjima kladionica, Tramp ima oko 65 odsto šansi da će ponovo predvoditi Belu kuću, a demokrate i Kamala Haris 35.
Profesor ekonomije na Dartmut koledžu Erik Zicevic smatra da u situaciji u kojoj mediji predviđaju neizvesnu predsedničku trku, a javnost prihvata sličan narativ, kladionice mogu da budu prilično pouzdan prognozer ishoda trke za Vašington.
"Kladionice su prilično efikasne u ovim situacijama kada, što se tiče podrške, imate pola-pola situaciju ili 60 prema 40. U situaciji u kojoj se trenutno nalazimo, shvatam ova predviđanja kladionica prilično ozbiljno", rekao je Zicevic u razgovoru za "Gardijan".
Slične procene podržava i većina Trampovih pristalica, uključujući i milijardera Ilona Maska, koji otvoreno podržava republikanskog kandidata.
Profesor marketinga na Univerzitetu u Ajovi Tomas Gruka smatra da je interesovanje za klađenje na ovim izborima, u odnosu na prethodne, veće i važnije. Za to su, kako kaže, zaslužne i dosadašnje greške u ispitivanjima javnog mnjenja.
Profesor Hrišćanskog univerziteta u Teksasu Grant Ferguson ističe da bi ove brojeve trebalo shvatiti ozbiljno.
"Osobe koje se klade i prave kvote znaju veoma dobro stanje stvari na terenu. Na kraju, novac je u igri. Znaju više od prosečne osobe", zaključuje Ferguson.