"Šokantni" deljtalji o uticaju britanske NVO u SAD: Agenti stranog uticaja rade za Kamalu Haris

Centar za suzbijanje digitalne mržnje sa sedištem u Velikoj Britaniji radi na suzbijanju slobode govora u Americi i vrši uticaj na predsedničke izbore u ime demokrata, a sve to u dosluhu sa Vašingtonom, navela je prorepublikanska pravna organizacija

Centar za suzbijanje digitalne mržnje (CCDH) sa sedištem u Velikoj Britaniji u dosluhu sa Vašingtonom radi na cenzurisanju i utiče na trenutne predsedničke izbore u ime demokrata kao neregistrovani strani agent, tvrdi organizacija Amerika frst ligal (AFL).

Prorepublikansko pravno udruženje zvanično je zatražilo da Ministarstvo pravde SAD istraži CCDH kao "agente stranog uticaja" koji moraju da se pridržavaju Zakona o registraciji stranih agenata (FARA).

"Naša istraga je otkrila šokantne detalje o uticaju strane organizacije na administraciju Bajden-Haris i brojne državne organe", rekao je Džin Hamilton iz AFL-a u četvrtak.

On je dodao da su proklamovani ciljevi organizacije "izgleda da spreče Amerikance da praktikuju osnovno pravo koje se odnosi na nemešanje vlade, a zagarantovano je Prvim amandmanom". 

Prema AFL-u, CCDH je "godinama promovisao neustavnu cenzuru na platformama društvenih medija".

Njen izvršni direktor, Imran Ahmed, preuzeo je zasluge za kampanju "defundiranja rasizma", koja je izvršila pritisak na Gugl da ukloni oglašavanje sa medija kao što su "Federalist" i "Zirohedž", saopštila je ova organizacija.

Iako CCDH tvrdi da je njihova misija "zaštita ljudskih prava i građanskih sloboda na mreži", u praksi se bavi uklanjanjem sa platformi, cenzurom i suzbijanjem različitih mišljenja, navodi AFL.

CCDH je osnovao šef kabineta britanskog premijera Kira Starmera Morgan Meksvini, koji je i bivši direktor tink-tenka blisko povezanog sa Starmerovom Laburističkom strankom.

Meksvinijev tink-tenk savetuje izbornu kampanju potpredsednice SAD Kamale Haris, a više od 100 aktivista Laburističke partije trenutno vodi kampanju za Harisovu u SAD. 

AFL je 2021. optužio CCDH da radi sa Belom kućom i demokratama na cenzuri američkih građana, uključujući bivšeg predsedničkog kandidata Roberta F. Kenedija mlađeg, zbog navodnih dezinformacija o kovidu-19.

Dana 24. marta te godine, CCDH je objavio izveštaj u kojem je grupa uticajnih kritičara pandemijske izolacije označena kao "dezinformaciona" uz pozivanje na njihovo uklanjanje sa platformi. Generalni tužioci 12 američkih država, sve demokrate, zatim su poslali pismo izvršnim direktorima Tvitera (sada Iks) i Fejsbuka, pozivajući se na izveštaj CCDH i zahtevajući cenzuru ovih Amerikanaca.

Međutim, CCDH je bio u kontaktu sa kancelarijom državnog tužioca Konektikata pre objavljivanja izveštaja i "potencijalno koordinirao" u izradi pisma, navodi AFL.

AFL je takođe primetio da je predsednik odbora CCDH-a Simon Klark bivši viši saradnik u digitalnoj forenzičkoj laboratoriji Atlantskog saveta i Centru za američki napredak.

AFL je podneo grupnu tužbu protiv Atlantskog saveta zbog navodne zavere sa Bajden-Harisovom administracijom da cenzuriše slobodu govora u SAD.

Interni dokumenti CCDH-a koji su procurili ranije ovog meseca u javnost pokazuju da je grupa nastojala da "ubije" Iks Ilona Maska kao svoj glavni godišnji prioritet, fokusirajući se na oglašavanje i pokretanje regulatornih akcija u Velikoj Britaniji i EU.