Svet

Paranoja u Las Vegasu: Da li se sprema izborna krađa u Nevadi?

Pustinjska država u zapadnom delu SAD poznata po kazinima i kockanju mogla bi da bude jedna od najznačajnijih na predstojećim predsedničkim izborima, a republikanci upozoravaju da bi glasanje moglo da bude kompromitovano
Paranoja u Las Vegasu: Da li se sprema izborna krađa u Nevadi?Getty © Ethan Miller

Nevada, pustinjska država u zapadnom delu SAD, u Americi i svetu poznata je pre svega po svom najvećem gradu Las Vegasu – prestonici američke industrije igara na sreću, koji se proslavio po svojim šljaštećim noćnim klubovima i kazinima.

Međutim, ta zemlja je poslednjih godina postala značajna i politički: tokom poslednja dva predsednička ciklusa ona je dobila status "kolebljive države", što znači da u njoj ni republikanci ni demokrate nemaju jasnu većinu.

Prema istraživanjima javnog mnjenja, izborna trka u toj državi bi ove godine mogla da bude uzbudljivija nego ikad. Kandidati republikanaca i demokrata, Donald Tramp i Kamala Haris, izjednačeni su gotovo u deseti deo jednog procenta: u praksi, to znači da bi nekoliko hiljada, a možda i svega nekoliko stotina glasova, moglo da odluči pobednika.

Ta država se, međutim, pre četiri godine našla u centru pažnje nakon što je Tramp optužio da su izbori u toj zemlji pokradeni, odnosno da je njegov tadašnji protivkandidat Džozef Bajden protivpravno proglašen za pobednika.

Republikanci ponovo upozoravaju da izborni proces u Nevadi nije bezbedan, kao i da bi i ove godine moglo da dođe do zloupotreba. Jedan od razloga za njihove brige je i nedavna presuda vrhovnog suda u toj državi.

Izborni marifetluk u pustinji

Naime, taj sud je početkom nedelje doneo presudu u kojom je odlučeno da su glasački listići primljeni poštom nakon dana izbora validni – čak i u slučajevima da koverta u kojoj su dostavljeni nema adekvatnu poštansku marku ili žig.

"Ako glasač pravilno i na vreme glasa slanjem svog glasačkog listića pre ili na dan izbora, a zbog propusta u pošti, glasački listić nije označen poštanskom markom, bilo bi protivno javnoj politici da se taj propisno dat glas poništi", navodi se u presudi.

Presuda suda u Nevadi je, očekivano, naišla na izrazito negativne reakcije u Republikanskoj partiji, iz koje tvrde da će ta odluka potkopati integritet izbornog procesa.

"Dozvoljavajući zvaničnicima Nevade da ignorišu zakonski zahtev za postojanjem poštanske marke, najviši državni sud je potkopao integritet izbora u toj državi", rekla je portparolka Republikanskog nacionalnog komiteta Kler Zank.

Iako Nevada sa svojih šest elektorskih glasova najverovatnije neće biti ključna za pobedu – očekuje se da će to ipak biti znatno veća Pensilvanija – ona će svakako biti značajna za konačni rezultat predsedničkih izbora.

Pre četiri godine, izborna komisija u Nevadi je nakon više dana brojanja proglasila Bajdena za pobednika, koji je zvanično osvojio oko 33.000 glasova više od Trampa.

Trampov pravni tim je osporio Bajdenovu pobedu u "srebrnoj državi", tvrdeći da je na izborima bilo više desetina hiljada spornih glasova. Između ostalog, oni su tvrdili da je 42.000 glasača glasalo više od jednom, da 19.000 njih nije živelo u Nevadi, kao i da je glasalo preko 4.000 nedržavljana.

Sudovi u Nevadi su, međutim, odbacili zamerke koje su izneli republikanci, tvrdeći da nisu izneli dokaze kojima bi potkrepili tvrdnje da su izbori pokradeni. Vrhovni sud Nevade je 24. novembra 2020, pune tri nedelje nakon predsedničkih izbora, proglasio Bajdena za pobednika u toj državi.

Da li je izborni proces u Nevadi bezbedan?

Izbori u Nevadi godinama unazad važe ja jedne od najhaotičnijih u čitavoj Americi, a najnovija odluka vrhovnog suda u toj državi samo će podgrejati sumnje u validnost čitavog procesa.

Prema važećim propisima, izborna komisija u Nevadi uoči izbora poštom šalje glasačke listiće svakom glasaču. Kako piše magazin "Nešenel rivju", to je "recept za katastrofu".

"Ne postoji garancija da vaš glasački listić neće biti ukraden iz vašeg poštanskog sandučeta. Nema garancija ni da će on biti označen poštanskim žigom, osim ako lično ne odete u poštu i to zatražite. Malo šta može sprečiti da glasački listić koji se ne može dostaviti koristi neko drugi, osim osobe kojoj je upućen", ističe taj magazin.

Prema podacima koje je objavila Pravna fondacija za javni interes (PILF), izborna komisija je 2020. godine poslala čak 92.000 glasačkih listića na pogrešne adrese – i to samo u okrugu Klark, u kom se nalazi Las Vegas.

Otkriveno je da su glasači registrovani u kazinima, praznim zgradama, benzinskim pumpama, striptiz klubovima, poslovnim blokovima i restoranima brze hrane.

Lokalni izborni zvaničnici su, pod pretnjom tužbe, uklonile komercijalne adrese sa biračkog spiska. To se, međutim, nije dogodilo u drugim okruzima.

Predsednik PILF-a Džej Kristijan Adams je za "Nešenel rivju" rekao da je "glasanje poštom najgori način za sprovođenje izbora. To dovodi do haosa, pa čak i do obespravljenosti. Ne želimo da pošta vodi naše izbore".

U Nevadi će, međutim, i ove godine poštanska služba odigrati značajnu – ako ne i ključnu – ulogu u izbornom procesu.

Nevada neće biti značajna samo kao poprište borbe između Harisove i Trampa, pošto se pored predsedničkih, u toj zemlji održavaju i izbori za Senat SAD. S obzirom da demokrate imaju minimalnu prednost u tom telu (51 prema 49), ishod izbora u Nevadi bi mogao da odluči koja će partija imati većinu u Senatu - ili će on biti podeljen "fifti-fifti".

image