Pustoš i mrtva vegetacija: Argentina nakon eksploatacije litijuma (FOTO)
Proizvodnja litijuma u severnoj Argentini pokazala je opipljivu i možda nepovratnu štetu po životnu sredinu u Salar del Ombre Muerto, gde se kao "crne tačke mrtve vegetacije" sada opisuju predeli oko sliva reke Trapiče, pritoke reke, kroz koje je do pre nekoliko godinama tekla voda, davajući život ekosistemu koji više ne postoji.
Naime, istragu pod nazivom "Pukotine litijuma" sproveli su argentinski medij "Ruido" zajedno sa Latinoameričkim centrom za novinarska istraživanja (CLIP), "Nomadas de Bolivia", "Dajalog ert" i studentima master studija sa Univerziteta Kolumbija u Njujorku, SAD.
Kako su ukazali, štetu na reci Trapiče, koja je trenutno presušila, izazvala je američka rudarska kompanija "Arkadium litijum", ranije poznata kao "Livent".
Ova rudarska kompanija, koja već 25 godina posluje u slanoj stanici "Ombre Muerto" u provinciji Katamarka, priznata kao najstarija u Argentini, ostavila je u oblasti, gde je reka tekla, "isušenu zemlju", koja se prostire najmanje sedam kilometara. Na tom mestu su se nekad nalazili pašnjaci, na kojima su se hranile, pume, andske mačke i do tri vrste flaminga.
Sada, pod vladom Havijera Mileija, rudarska kompanija planira da se proširi na druge oblasti severne Argentine, da promoviše projekte eksploatacije litijuma uz podršku politike otvorenosti za investicije koju promoviše tzv. libertarijanska administracija.
Stanovnici tog područja plaše se da bi proširenje eksploatacije litijuma moglo da ugrozi potok "Los Patos", pritoku koju lokalno stanovništvo želi da sačuva.
Da li će se Argentina izboriti sa rudarenjem litijuma?
Iako su zajednice na severu Argentine na oprezu u vezi sa uticajem rudarstva litijuma na životnu sredinu, sugeriše se da će ovo područje postati jedan od glavnih proizvođača energetskog minerala u svetu.
Studija ukazuje da Argentina, koja je već četvrti svetski proizvođač litijuma, iza Australije, Čilea i Kine, ima potencijalne rezerve koje bi je navele da poveća eksploatacioni broj minerala i "kao nijedna druga zemlja na svetu".
Štaviše, istraga naglašava da "dolaskom Havijera Mileija na vlast i novim zakonima koje je promovisala njegova vlada, režim podsticaja velikih investicija (RIGI), motiviše isplatu kapitala za rudarske projekte sa porezima, carinama i koji omogućavaju na primer, izmirenje do svih dividendi ubrzo nakon početka operativne faze".
Osim toga, prihodi od izvoza litijuma za Argentinu su značajni. Od ove stavke je 2023. dobila 805 miliona dolara, što je predstavljalo 15 odsto ukupnog izvoza rudarstva zemlje.
Većina tog izvoza prodata je Kini, gde se proizvode baterije za električne automobile, mobilne telefone i računare.
Na tom tržištu rudarska kompanija "Arkadium Litijum" u Salar del Ombre Muerto proizvodi skoro polovinu ukupnog izvoza litijuma, pa je tako oko 22.000 tona litijuma od 51.000 tona prodato 2023. godine.