SAD tvrde da "ruski agenti uticaja" stoje iza viralne izborne video podvale

Snimak koji navodno prikazuje glasanje Haićana u Džordžiji je deo "širih napora Moskve" da utiče na izvore, tvrde američki obaveštajci

Američke vlasti tvrde da "ruski agenti uticaja" stoje iza viralnog videa na kome se vidi navodni imigrant sa Haitija kako glasa za Kamalu Haris na predsedničkim izborima.

Obaveštajne agencije saopštile su da je snimak iz Džordžije (inače kolebljive države) zapravo "deo šireg napora Moskve da postavi neosnovana pitanja o integritetu američkih izbora i podstakne podele među Amerikancima".

Obaveštajci tvrde i da su Rusi "takođe snimili video u kojem se lažno optužuje osoba povezana sa demokratamaza primanje mita od američkog zabavljača", i upozorili da Moskva planira da objavi još takvog sadržaja u poslednjim danima predizborne kampanje.

Optuživanje Rusije (i drugih "neprijateljskih" zemalja poput Irana i Kine) za mešanje u izbore omiljena je tema zvaničnika, iako se istraga američkog specijalnog tužioca Roberta Malera pokazala je da se Rusija nije mešala u izbore u SAD.

Državni sekretar Džordžije Bred Rafensperger pozvao je Ilona Maska da sa Iksa ukloni "ciljane dezinformacije", odnosno snimak čoveka koji sedi u zadnjem delu vozila i za koga se tvrdi da je haićanski imigrant koji je glasao za Harisovu u dva okruga Atlante.

Rafensperger je rekao da je video, koji je pregledan nekoliko stotina hiljada puta na Iksu, "očigledno lažan". Dodao je da je post verovatno "proizvodnja ruskih farmi trolova".

"Tražimo od Ilona Maska i rukovodstva drugih platformi društvenih medija da ovo uklone", dodao je on.

Stručnjaci za izbore upozorili su da bi strane dezinformacije mogle da se prošire, naročito na Maskovom Iksu, nakon što je preduzetnik milijarder dramatično smanjio timove za moderiranje platforme kao deo svog obećanja da će omogućiti veću slobodu govora, navodi "Fajnenšel tajms".

Tehnoliški gigant "Majkrosoft" je tako prošle nedelje saopštio da je pronašao video snimke poboljšane veštačkom inteligencijom koji sadrže dezinformacije o Kamali Haris koji, navodno, potiču iz farme trolova "Oluja-1516" povezane sa Moskvom, kao i ruske dezinformacije o demokratskom potpredsedničkom kandidatu Timu Volcu.

Kako navodi "Fajnenšel tajms", Iran se fokusirao na operacije hakovanja i širenja uticaja, uključujući slanje ukradenog materijala iz kampanje Donalda Trampa američkim medijima i stvaranje tajnih sajtova sa vestima koji ciljaju glasače sa dezinformacijama.

Američke vlasti su nagovestile da Iran ne želi još jedan Trampov mandat jer je obećao da će zauzeti oštar stav protiv Teherana.

Više od 3,6 miliona ljudi prevremeno je glasalo u Džordžiji gde su nedavne ankete dale Trampu malo vođstvo.

Rafensperger koji se proslavio odbijanjem Trampovog zahteva da se "pronađe 11.780 glasova" koji bi potencijalno promenili državni izborni rezultat 2020. godine, optužio je Trampovu kampanju da širi dezinformacije o nelegalnim biračima, odnosno o glasačima koji nemaju državljanstvo i samim tim ne mogu da glasaju.

Mask je više puta na Iksu naveo da su demokrate "uvozile" imigrante da glasaju za njih. U Džordžiji je, prema njegovim, procenama, migrantska populacija povećana za 401 odsto.