Zašto bi Trampov povratak bio "kraj žurke" za evropske lidere?

Povratak Donalda Trampa na mesto predsednika Amerike itekako će se odraziti na stanje u Evropskoj uniji

Zašto Evropska unija o Donaldu Trampu govori poput klinaca zabrinutih da će tata upasti u njihovu sobu i isključiti njihov "iks buk", pita se novinarka RT Rejčel Medison, pokušavajući da otkrije kakvi će biti odjeci američkih predsedničkih izbora na situaciju s druge strane Atlantika.

"Establišment bloka oseća da bi Trampov ponovni izbor mogao biti kraj 'žurke' za njih. On je onaj koji je svojevremeno bio i velika zabava za elitu EU, ali im je i potpuno uništio kuću", ocenjuje novinarka RT iz Amerike.

Ona navodi da nije baš da evropski lideri "zaista znaju koliko bi Tramp bio gori za EU ​​od njegove demokratske protivnice Kamale Haris",  budući da se ona nije pokazala neko ko je sposoban da rešava probleme iz mesta. Štaviše, podseća nas novinarka, ona samo pravi "salate od reči" miksujući izjave Bajdenove administracije, i ne objašnjavajući šta to zapravo to znači.

Medison podseća i na "zakletve" na odanost Ukrajini, kako američkog državnog sekretara Entonija Blinkena, tako i evropskih lidera. Pa ukazuje u čemu je razlika.

"SAD su u najmanju ruku bacale svoj novac 'za Ukrajinu' u sopstvenu proizvodnju oružja i profit, dok je EU bila previše glupa da bi i to učinila, svoju podršku više orijentišući na finansiranje jedne od najkorumpiranijih zemalja. Srećno u vraćanju tih kredita. I kada je Bajden odleteo u Evropu, navijajući za antiruske sankcije i obećavajući da će sankcionisani jeftini ruski gasovodni gas zameniti američkim tečnim gasom, EU je pristala na to. Ali, oni i dalje kupuju rusku naftu i gas sada, samo plaćaju više jer je uzimaju, preko trećih zemalja poput Indije i Turske. Zato što očigledno smatraju da to više nije rusko ako se naturalizuje negde drugde pre putovanja u Evropu", sarkastična je Medison.

Ona podseća da je, od kako je EU zabranila "sirovu" rusku naftu, zapravo "još više ruskih molekula nafte dobilo indijski pasoš na putu ka Evropi", a i da je "rafinirani" indijski izvoz mlaznog goriva i dizela u Evropu takođe porastao.

"Sve ovo se od početka sukoba pretvorilo u 196 milijardi evra iz džepova EU u ruske džepove zbog nabavke nafte, gasa i uglja, navodi zapadna štampa", poručuje Rejčel navodeći da je EU tako zapravo naštetila sopstvenim građanima, umesto Vladimiru Putinu.

Podsećajući na izveštaje da u Nemačkoj proizvodnja stagnira, novinarka RT navodi da je "stagniranje" zanimljiva reč za prekidanje sopstvenog jeftinog snabdevanja energije.

Medison navodi i kako je Bajden ponudio poreske olakšice nemačkim industrijskim igračima koji se sele u SAD, te da "Folksvagen" zatvara fabrike prvi put za gotovo jedan vek.

"Možda bi 'Folksvagen' mogao da uđe u posao proizvodnje oružja, poput nemačkog 'Rajnmetala', čija je vrednost skočila sa 96 evra po akciji na preko 500 evra od početka sukoba", uverava novinarka dodajući da su Evropljani "oduševljeni" da učine sve što je potrebno da podrže Zelenskog.

Ipak, ima nekih glasova u Evropi koji štrče  i saglasni su sa nezadovoljnim Evropljanima, i to na šok establišmenta. Tako je, kaže, u Austriji, gde je na izborima u septembru pobedila populistička Slobodarska partija.

"Ta partija je odmah upoređena sa poznatim austrijskim liderom iz Drugog svetskog rata. Jer ako ne glasate za establišment koji je sve zeznuo, vi ste u suštini simpatizer nacista. Mađarska i Slovačka takođe pozivaju da se prekine ova ideja pokušaja postizanja mira podsticanjem još rata", navodi Medison, podsećajući na izjave Roberta Fica i Viktora Orbana o, po mir kontraproduktivnoj evropskoj politici.

Čak je, dodaje, i bivši predsednik Evropske centralne banke Mario Dragi rekao u nedavnom izveštaju da EU treba da prestane da bude "toliko glupa" kada je u pitanju profit od rata, kupujući ogromnu većinu svog oružja od SAD.

Možda će, ocenjuje novinarka RT, Bajdenovim izlaskom iz politike, EU biti prinuđena da isključi "autopilota" i prestane da slepo prati američku administraciju.

"Nije ni čudo što su lideri EU uplašeni. Ako Tramp ponovo bude na čelu SAD, zvuči kao da bi oni konačno morali da počnu da slede njegovo vođstvo u stavljanju evropskih, odnosno sopstvenih interesa i ljudi na prvo mesto", zaključuje Rejčel Medison.