Istraga u Briselu: Kako je rusko gorivo prošlo kroz rupu u sankcijama

"Politiko" tvrdi da je Rusija uspela da od zaobilaženja sankcija zaradi tri milijarde evra za godinu dana

Kancelarija Evropske unije za borbu protiv prevara (OLAF) otvorila je istragu o zakonskoj rupi koja dozvoljava zemljama poput Turske da izvoze sankcionisanu rusku naftu u blok pod drugom oznakom, prema dvojici ljudi upoznatih sa ovim pitanjem.

Istraga je usledila nakon što je "Politiko" objavio da su milioni barela moskovskog goriva verovatno stizali u Uniju nakon rebrendiranja u Turskoj, uprkos zabrani takvog ruskog uvoza.

Šema je moguća zbog zaobilaznog rešenja u Briselskim sankcijama koje dozvoljavaju "mešovita" goriva u EU ako su označena kao neruska.

Ova rupa je donela Moskvi do tri milijarde evra samo iz tri turske luke u 12 meseci nakon što je EU sankcionisala uvoz ruske nafte u februaru 2023.

Praksa pokazuje kreativne načine na koje Rusija zaobilazi sankcije EU i štiti svoju trgovinu fosilnim gorivima, koja čini skoro polovinu prihoda Kremlja, navodi "Politiko".

Prema pisanju briselskog sajta, Moskva je prošle godine zaradila još milijardu evra od zaobilaženja sankcija EU u Bugarskoj.

Istraga je takođe otvorena zbog pogoršanja odnosa Brisela i Ankare zbog njenih poteza koji se percipiraju kao proruski, čak i kada Turska povlači poteze da se uskladi sa sankcijama Sjedinjenih Američkih Država.