Tramp, Kamala i Srbija: Šta nas čeka?
Donald Tramp ili Kamala Haris? Ono što Amerikanci izaberu danas odraziće se na ostatak sveta, pa i Srbiju, koliko sutra. Srpske kladionice, u čije prognoze građani tradicionalno više veruju nego u one koje nam serviraju analitičari, veće šanse daju republikancu. Od svih zemalja Balkana u njegovu pobedu se, pokazuju istraživanja, najviše uzdaju u Srbiji. I najviše navijaju, pa nije čudo što očekuju da im se Donald revanšira. I to tako što će bar da nam vrati Kosovo.
Od Kamale ne očekuju ništa. Šta god uradila ne može da nas iznenadi, jer smo od demokrata sve već videli.
Da li će Srbiji da svane ako Amerika ponovo bude velika?
"Trampovim izborom bi se promenilo to što bi Srbija lakše nalazila sagovornike među Trampovim kadrovima u oblasti odbrane i diplomatije. Tu aludiram na ljude poput Ričarda Grenela, sa stečenim poznavanjem i razumevanjem našeg regiona, koji nisu pravili diplomatske karijere na rasparčavanju Jugoslavije ili bombardovanju Srbije i Crne Gore. Oni možda ne bi po automatizmu davali za pravo našim regionalnim protivnicima, ne bi odmah stajali na njihovu stranu nezavisno od prirode spora. To nije mnogo reći će, ali za Srbiju bi bilo ogromno već i to da nije sve unapred namešteno u korist naših neprijatelja, ma kakav da je nesporazum posredi", kaže za RT Balkan novinarka Ljiljana Smajlović.
A kako izgleda kad Srbija ima prijatelja u Beloj kući videli smo u martu 2020. i uverili se da nije nemoguće disciplinovati Aljbina Kurtija i ukinuti porez na srpsku robu. Te godine ne samo što je specijalni izaslanik za dijalog Srbije i Kosova Ričard Grenel brutalno sklonio s vlasti Kurtija, već je i njegovog naslednika naterao da ukine takse na srpsku robu. Istina, i Kurti i takse su se vratile, ali tek onda kada Trampa nije više bilo u Beloj kući.
"Takođe, Donald Tramp je u prošlosti tražio način da smiri odnose Vašingtona i Moskve, kako bi sve snage koncentrisao na rivalstvo sa Kinom. Možda bi ponovo vodio istu politiku, a svako, pa i najmanje popuštanje tenzije između Amerike i Rusije bilo bi od velike koristi za Srbiju", dodaje Ljiljana Smajlović.
Šta bi Kamala Haris uradila po pitanju spoljne politike ni Gugl ne bi mogao da kaže, jer u medijima nema tragova da se ikada o tome izjašnjavala. Ali poznavaoci američkih prilika pretpostavljaju da bi nastavila istim onim putem kojim je išao i Džozef Bajden.
"Ne verujem da bi se za Srbiju promenilo bilo šta kada bi gospođa Haris pobedila. Ona nikada nije dala nagoveštaj da se interesuje za geopolitiku, a još manje da ima bilo kakve primedbe na intervencionističku spoljnu politiku koja je postala zaštitni znak Demokratske stranke. Ostavila bi sve u rukama takozvanog 'bloba', kruga spoljnopolitičkih i vojnih eksperata koji već decenijama vode politiku po kojoj se američka liderska pozicija u svetu mora odbraniti po svaku cenu, u prvom redu promenama neposlušnih režima po svetu i taktikom 'zavadi pa vladaj'. 'Blob' je zbog toga sve više ratnohuškački raspoložen, što strahovito komplikuje stvari za zemlje poput Srbije, koje bi najradije da ostanu po strani od velikih svetskih sukoba", ističe novinarka i autorka emisije "Relativizacija" na RT Balkan
Za istoričara i autora knjige "Efekat Tramp" Sašu Adamovića povratak Donalda Trampa u Belu kuću imao bi pozitivan efekat po odbranu srpskog nacionalnog interesa.
"Ukoliko pobedu odnese Kamala Haris ona će nastaviti sa politikom koja datira još od Bila Klintona i koja važi do danas, a ta politika je izrazito neprijateljska prema našim nacionalnim interesima. Naročito kada je reč o Kosovu i Metohiji i prema Republici Srpskoj koju žele da utope u BiH", objašnjava Adamović.
Njen dolazak, za našeg sagovornika, značio bi sasvim sigurno i nastavak sukoba u Ukrajini, a to znači i nastavak pritisaka da Srbija uvede sankcije Rusiji.
"Američka administracija pod kontrolom demokrata nastavila bi da pritiska Srbiju, traži da uvede sankcije Rusiji i da je gura u Evropsku uniju. Tome bi došao kraj ukoliko bi bio postignut sporazum između Rusije i Ukrajine. A, Tramp je taj kandidat koji ne vidi da Amerika ima racionalan nacionalni interes da se sukobi nastave i pretnju ne vidi u Rusiji. Tako da bi rezultat bio mirovni sporazum", dodaje Adamović.
Kakav je ishod bolji za Srbiju videlo se i po reakcijama komšija kada je Tramp 2016. pobedio. Regionom je zavladao muk što nije bio slučaj kada je trijumfovao Bajden.
A za Srbiju je bolje kad se komšije ne raduju.