UŽIVO Amerika bira 47. predsednika: Tramp pobedio u Kentakiju i Indijani, Harisova u Vermontu

Tramp ili Harisova moraju da obezbede najmanje 270 glasova elektorskog koledža da bi pobedili na predsedničkim izborima

Amerikanci danas glasaju za naslednika Džozefa Bajdena u Beloj kući. Milioni Amerikanaca biraju između bivšeg republikanskog predsednika Donalda Trampa i potpredsednice demokrata Kamale Haris.

Prva biračka mesta već su zatvorena, a poslednja država koja će zatvoriti glasačka mesta biće Havaji - sutra u 6 sati ujutro, dok će neke lokacije na Aljasci ostati otvorene sat vremena kasnije.

Ankete pokazuju da je "tesno" između kandidata demokrata i republikanaca, kao i da su ekonomija i demokratija dva najvažnija pitanja za birače. Potom slede pravo na abortus i migrantska politika zemlje.

Do ponedeljka ujutru, više od 78 miliona Amerikanaca je prevremeno glasalo.

Harisova je kasno ušla u trku, obezbeđujući nominaciju kod demokrata nakon što se trenutni predsednik Džozef Bajden povukao iz trke u julu posle katastrofalne debate protiv Trampa.

O američkim predsedničkim izborima odlučuje sistem elektorskog koledža, što znači da kandidat koji izgubi glasove naroda i dalje može da pobedi u trci u celini.

Ili Tramp ili Harisova moraju da obezbede minimum 270 od 538 glasova elektorskog koledža da bi pobedili na predsedničkim izborima.

Svaka država ima onoliko elektorskih glasova koliko ima predstavnika u Kongresu (Donji dom i Senat ukupno).

Novoizabrani predsednik položiće zakletvu u podne po lokalnom vremenu 20. januara u Kapitolu.

Bezbednost je u SAD podignuta na visoki nivo, a FBI je upozorio da su pretnje koje su stigle u Mičigen, Viskonsin i Džordžiju potekle sa "ruskih mejl domena". Rusija je ranije odbacila tvrdnje da se meša u izbore u SAD.

"Svet nije zamro u iščekivanju rezultata izbora, već od užasa izbornog procesa u Americi. Oni stalno istu priču vrte da im se neko meša u izbor", rekla je predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

6. nov 2024 • 01:09

AP: Tramp osvaja Indijanu

Republikanac Donald Tramp pobedio je na predsedničkim izborima u Indijani.

Tradicionalno konzervativna država, u kojoj republikanci imaju funkciju guvernera 20 godina, dala je Trampu svojih 11 elektorskih glasova, prenosi AP.

Indijana je bila naklonjena Trampu u njegove tri trke za Belu kuću.

Izvori za Si-En-En: Bajdena više brine šta će biti sa zemljom ako Kamala pobedi

Ljudi bliski aktuelnom predsedniku SAD Džozefu Bajdenu kažu da on i dalje veruje da je mogao da pobedi Trampa zbog, kako navode, naklonosti belaca iz radničke klase, prenosi Si-En-En.

Na pitanje da li se Bajden brine da će snositi krivicu za ishod izbora ako Harisova ne pobedi, jedan od izvora je rekao: "Njega više brine šta će se desiti sa zemljom ako se to dogodi".

Projekcija Si-En-Ena: Tramp osvaja Kentaki, Harisova Vermont

Bivši predsednik Donald Tramp osvojiće Kentaki, državu sa osam elektorskih glasova. Za pobedu na predsedničkim izborima 2024. potrebno je najmanje 270 glasova elektora.

Sa druge strane, potpredsednica Kamala Haris će osvojiti Vermont, državu sa tri elektorska glasa.

Izlazna anketa: Kako su glasale kolebljive države

U Pensilvaniji 47 odsto birača podržava Trampa, isto kao 2020, dok 46 odsto podržava Harisovu, što je manje od Bajdenove podrške 2020, pokazuju rezultati izlazne ankete kompanije "Edison riserč".

U Severnoj Karolini 48 odsto glasača favorizuje Harisovu, u poređenju sa Bajdenovih 50 odsto 2020. Tramp ima 43 odsto podrške, četiri procentna poena manje nego 2020. godine.

U Arizoni, podrška birača je ravnomerno podeljena, sa 46 odsto podrške i za Harisovu i za Trampa.

U Mičigenu 45 odsto birača podržava Trampa, dok 48 odsto podržava Harisa.

U Džordžiji, 49 odsto podržava Harisovu, jedan procentni poen manje od Bajdenove brojke 2020. godine, dok 46 odsto podržava Trampa, isto kao i 2020. godine.

U Nevadi 44 odsto birača favorizuje Harisovu, osam procentnih poena manje od Bajdena 2020. Tramp ima podršku od 47 odsto, što je jedan procentni poen manje nego na prošlim izborima.

U Viskonsinu 44 odsto podržava Trampa, jedan procentni poen više nego 2020, dok 47 odsto podržava Harisovu, tri procentna poena manje od Bajdenove brojke iz 2020.

Mask ide na Floridu, gde će se sastati s Trampom

Američki tehnološki milijarder Elon Musk rekao je da ide na Floridu da se sastane sa republikanskim predsedničkim kandidatom Donaldom Trampom.

"Upravo sam glasao u Južnom Teksasu. Sada sam krenuo na Floridu i to ću učiniti sa predsednikom Trampom i Džej Di Vensom i gomilom drugih ljudi", rekao je Mask tokom razgovora koji je uživo emitovan na Iksu. 

Ranije je Njujork tajms objavio pozivajući se na izvore da je Mask planirao da bude sa Trampom u njegovoj rezidenciji na Floridi u Mar-a-Lagu u izbornoj noći.

On je takođe rekao da će njegov super PAK nastaviti da radi i nakon izbora, i da će se fokusirati na međuizbore 2026. 

"Mislim da je došlo do velikih promena u zemlji. Nadam se da ne grešim po tom pitanju", rekao je Mask.

Još pretnji bombom na biračkim mestima u Atlanti

U gradskom okrugu Atlante glasanje je prekinuto zbog pretnji bombom.

Otprilike sat vremena pre zatvaranja biračkih mesta, zvaničnici okruga Dekab rekli su da su primili pretnje bombom na pet biračkih mesta.

Zvaničnici u pretežno demokratskom predgrađu rekli su da je glasanje na tim lokacijama obustavljeno dok policija ne utvrdi da li je bezbedno.

Zvaničnici okruga kažu da traže sudski nalog za produženje glasanja, što je rutina u Džordžiji kada je rad biračkog mesta prekinut.

Ranije u utorak na meti su bila neka biračka mesta u okruzima Fulton i Gvinet. Utvrđeno je da su te pretnje lažne.

Džordžija: Glasanje suspendovano na pet mesta zbog pretnji bombama

Pretnje bombama upućene su na pet biračkih mesta u okrugu Dekab u Džordžiji, kao i na dve druge lokacije koje nisu biračka mesta, navodi se u saopštenju okruga, i dodaje da policija traga za potencijalnim bombama na ukupno sedam lokacija.

Kancelarija za registraciju birača i izbore okruga Dealb saopštila je da je glasanje na biračkim mestima obustavljeno.

"Iz preteranog opreza, suspendujemo glasanje na ovim biračkim mestima dok ne dobijemo odobrenje od policije Dealb da ponovo otvorimo objekte", rekla je izvršna direktorka za registraciju birača i izbore okruga Kiša Smit u saopštenju, i dodala da se okrug obratio sudu za produženje glasanja na datim biračkim mestima.

Državni sekretar Arizone: Neosnovane pretnje bombama, verujemo da dolaze iz Rusije

Na četiri lokacije u okrugu Navaho u Arizoni bilo je Bilo je "neosnovanih" pretnji bombama, a državni zvaničnici imaju "razloga da veruju" da pretnje potiču iz Rusije, rekao je državni sekretar Arizone Adrijan Fontes u utorak popodne.

"Nemamo razloga da verujemo da je bilo koji od naših glasača ili bilo koje naše biračko mesto u bilo kakvoj opasnosti", rekao je Fontes, inače demokrata, na brifingu za medije.

Arizona se pridružuje listi država, uključujući Džordžiju, Mičigen i Viskonsin, koje su navodno primile pretnje bombom iz Rusije, prenosi Si-En-En.

Kolebljive države – koja su ključna mesta

Istorijski, većina država je tradicionalno opredeljena za jednu od stranaka, pa se kampanja fokusira na nekoliko kolebljivih država (swing states), gde ishod glasanja nije očekivan.

Za razliku od, na primer, Kalifornije, gde obično pobeđuju demokrate, ili Teksasa, koji je uobičajeno republikanski, kolebljive države menjaju raspoloženje i mogu preći sa jedne strane na drugu.

Na izborima 2024. godine, ključne kolebljive destinacije na izbornoj mapi su Arizona, Džordžija, Mičigen, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija i Viskonsin.

Moguće je i da još neka od 50 saveznih država promeni stranu i stranačku boju, ali ankete govore da su izbori u ovih sedam najneizvesniji, navodi RTS.

Lista ključnih država sa brojevima elektora:

Pensilvanija – 19 elektora
Džordžija – 16 elektora
Severna Karolina – 16 elektora
Mičigen – 15 elektora
Arizona – 11 elektora
Viskonsin – 10 elektora
Nevada – 6 elektora

Produženo glasanje na više biračkih mesta u ključnim kolebljivim državama

Nekoliko kolebljivih država produžilo je radno vreme biračkih mesta, navodeći neočekivano duge redove, tehničke i druge probleme kao razloge.

U Pensilvaniji, gde je planirano da se državna biračka mesta zatvore u 20 časova po lokalnom vremenu, biračka mesta u okrugu Luzern ostaće duže otvorena - do 21.30.

Džordžija je takođe najavila da će biračka mesta u oblastima Atlante u okrugu Kob, okrugu Fulton i okrugu Gvinet ostati duže otvorena.

U Severnoj Karolini, državni izborni zvaničnici produžili su za pola sata glasanje u oblastima okruga Burk i okruga Vilson. Birači tamo imaće rok do 20 časova po lokalnom vremenu da glasaju. U ostatku države, birališta se zatvaraju u 19.30.

Sudija zabranio lokalnom izbornom zvaničniku u Pensilvaniji da ručno prebrojava glasove

Sudija u okrugu Fajet u Pensilvaniji sprečio je lokalnog izbornog zvaničnika da izvrši ručno prebrojavanje glasačkih listića, što je u suprotnosti s izbornim zakonom te savezne države.

Sudija Linda Kordaro naložila je Vinsentu Maneti, izbornom sudiji u opštini Vašington, da poštuje državni izborni zakon.

Ona je takođe naložila šerifovom odeljenju da otprati Manetu i glasački materijal do izbornog biroa okruga Fajet, ukoliko se Maneta ne bude povinovao.

Problemi sa softverom u Pensilvaniji – produženo glasanje i brojanje

Vreme za glasanje produženo je u okrugu Kambrija u Pensilvaniji pošto je "softverski kvar" otežao glasačima skeniranje glasačkih listića.

Izborni zvaničnici u okrugu naglašavaju da "kvar ne bi trebalo da obeshrabri birače od glasanja na njihovim biračkim mestima".

Tehnički problemi u okrugu Kambrija u Pensilvaniji izazvali su početne probleme glasačima u toj državi, jer mašine nisu mogle da skeniraju listiće. Kambrija se nalazi u sredini ove države i u njoj živi oko 130.000 stanovnika.

Najvažniji gradići su Ebensboro i Džonstaun, u kojem je svojevremeno Brus Springstin radio kao građevinski radnik. U tom okrugu su dva koledža - Sent Frensis u Loretu i Maunt Aloišijus u Kresonu.

Okrug Kambrija, još od sudara starijeg Džordža Buša i Majkla Dukakisa 1988. godine, važi za prorepublikanski deo Pensilvanije, koji ponekada glasa i za demokrate, prenosi RTS.

Kvar na softveru glasačkih mašina, koji je u međuvremenu otklonjen, pokrenuo je lavinu teorija zavere.

Glasovi onih koji su na biračka mesta stigli pre nego što je kvar otklonjen, a listiće pohranili u posebne kutije biće naknadno prebrojani.

Tehnički kvar na biralištima u Arizoni

Tehnički kvar štampača glasačkih listića na više od deset biračkih mesta u ruralnom okrugu Apači u Arizoni značio je dugo čekanje birača.

"Radnici su pozivali ljude da odu i vrate se kasnije u toku dana poprave štampač", rekao je jedan od birača koji je dva i po sata čekao da ostvari svoje pravo.

Štampač je popravljen, "ali pet do 10 ljudi je otišlo i ne znam da li će se vratiti", dodao je.

Rita Vogan, zvaničnika okruga Apači, rekla je da su tehničari rešili problem id a su ljudi mogli da glasaju na uređajima za glasanje koje koriste osobe sa invaliditetom ili koje ne znaju jezik.

Desetak biračkih mesta u Džordžiji "radi duže" zbog lažnih pretnji

Oko 10 biračkih mesta u "šačici" okruga Džordžije ostaće duže otvoreno zbog lažnih pretnji koje su nakratko poremetile glasanje, rekao je državni sekretar Bred Rafensperger.

Prema njegovim rečima, biračka mesta će u proseku raditi 20 do 40 minuta duže. "Većina njih je produžila rad nekih 20 do 30 minuta, mislim da postoji jedno koje nije radilo 40-ak minuta."

Prvi rezultati: Tramp vodi u Kentakiju i Indijani

Tramp vodi u državi Kentaki sa 65,1 odsto, dok Harisova ima 33,7 odsto, nakon dva odsto prebrojanih glasova, prenosi Asošiejted pres, pozivajući se na rezultate nakon zatvaranja birališta.

U Indijani, Tramp vodi sa 71,1 odsto, dok Harisova ima 27,4 odsto, nakon prebrojanih dva odsto glasova.

Izlazna anketa: Velika većina birača strahuje od nasilja posle izbora

Belika većina glasača, odnosno oko 70 odsto, zabrinuta je da bi nakon izbora moglo izbiti nasilje, ukazuju preliminarni rezultati Si-En-Enove izlazne ankete.

Oko tri četvrtine glasača veruje da je demokratija u zemlji ugrožena. 

Zapaža se razlika između pristalica Trampa i Harisove oko pitanja da li smatraju da se izvori odvijaju pošteno. Oko 90 odsto demokratskih glasača misli da se odvijaju, dok svega polovina Trampovih pristalica misli isto. 

Tramp ima prednost u ekonomiji, Haris kada je reč o pravu na abortus

Amerikanci su podeljeni u procenama da li bi bivši predsednik Tramp ili potpredsednica Haris bili pogodniji za rešavanje raznih pitanja, pokazala je anketa AP-a.

Tramp imao prednost u odnosu na Harisovu kao kandidat koji može bolje da se nosi sa ekonomijom, kao i sa imigracijom. 

Sa druge strane, Harisova je viđena kao jači kandidat u pogledu abortusa, kao i zdravstvene zaštite.

Kada je reč o porezu, nema jasnog favorita.

Pitanja ekonomije i demokratije su, prema ranijim anketama, glavna za birače. Slede abortus i imigracija.

5. nov 2024 • 23:57

Zatvaraju se prva biračka mesta u Indijani i Kentakiju

Prva biračka mesta koja su zatvorena u SAD, su birališta u nekoliko okruga Indijane i na istoku Kentakija.

Prva "velika" zatvaranja biračkih mesta očekuju se za sat vremena, u 19 časova po lokalnom (1 sat po ovdašnjem). To zatvaranje uključuje veći deo Floride, Džordžiju i Virdžiniju.

Izlazna anketa: Harisovu podržava 48 odsto Amerikanaca

Četrdeset osam odsto američkih birača podržava demokratskog predsedničkog kandidata Kamalu Haris, što je četiri procentna poena manje nego što je Džozef Bajden imao 2020. godine, preneo je Rojters, pozivajući se na podatke izlazne ankete kompanije "Edison riserč".

Istovremeno, podrška republikanskom predsedničkom kandidatu Donaldu Trampu pala je za dva procentna poena od 2020. godine, sa 46 odsto na 44 odsto, dodaje se u izveštaju.

Okrug u Pensilvaniji podnosi tužbu zbog nepropisnog brojanja glasova

Okrug Fajet u Pensilvaniji otišao je na sud kako bi sprečio lokalnog izbornog zvaničnika da izvrši ručno prebrojavanje glasačkih listića, što je u suprotnosti s izbornim zakonom Pensilvanije.

Meribet Kuznik, direktorka Biroa za izbore okruga Fajet, poručila je u sudskom podnesku da je izborni sudija u opštini Vašington, Vinsent Maneta "izjavio da, nakon zatvaranja biračkih mesta danas, namerava da izvadi glasačke listiće iz glasačke kutije i izvrši reviziju ili ručno prebroji glasove za svakog predsedničkog kandidata."

Popunjeni glasački listići bi trebalo da prođu kroz opremu za tabelarni prikaz. Kuznik je zatražila od sudije da naredi Maneti da se pridržava državnog izbornog zakona. Sudija tek treba da donese odluku.

"Gugl" priznao da je favorizovao Harisovu, tvrdi da je "problem" rešen

Tehnološki gigant "Gugl" priznao je da je njegova funkcija "gde mogu da glasam" favorizovala Kamalu Haris u odnosu na Donalda Trampa, i tvrdi da je "problem sada rešen".

"Gugl" se našao na udaru kritika na društvenim mrežama nakon što su glasači primetili da je tehnološki gigant pomogao da se locira gde da se glasa za potpredsednicu Haris, ali nisu obavestili potencijalne glasače bivšeg predsednika Trampa gde bi mogli da glasaju.

Kompanija je saopštila da je u pitanju "tehnički kvar" koji je ispravljen, i tvrde da se nisu mešali u izbore.

Kada se upit "gde mogu da glasam za Harisovu" unese u "Gugl", sajt je pružio informacije o tome gde glasati i omogućio korisnicima da unesu svoju adresu kako bi odredili najbližu lokaciju za glasanje. Međutim, za isti upit za Tramopa, "Gugl" nije obaveštavao korisnike gde da glasaju i umesto toga je ponudio linkove ka Si-En-Enu, Si-Bi-Esu i En-Bi-Siju.

Milvoki ponovo prebrojava 30.000 glasova

Milvoki, savezna država Viskonsin, će ponovo prebrojati oko 30.000 glasačkih listića "iz obilja opreza", nakon što se uspostavilo dokaz da vrata na mašinama za brojanje glasova nisu bila pravilno zatvorena, rekao je portparol grada Džef Fleming.

Arizona: Prvi rezultati iz najmnogoljudnijeg okruga u četiri ujutru

Razvrstavanje ranih glasačkih listića u ključnom okrugu u Arizoni idu sporije nego što se očekivalo, rekao je okružni zvaničnik za CNN.

Okrug Marikopa, gde živi najveći broj stanovnika ove ključne države, objaviće rezultat za prvih 1,1 do 1,2 miliona glasačkih listića oko 22 časa po istočnom američkom vremenu (četiri ujutro po ovdašnjem), rekao je zvaničnog. To će obuhvatiti samo glasove do utorka, 29. oktobra.

Si-En-En: Ekonomija i demokratija dve najbitnija pitanja za američke birače

Stanje demokratije i ekonomije su dva najbitnija pitanja za birače u SAD, prema prvim rezultatima Si-En-Enove izlazne ankete. 

Ukupno, više od trećine demokratiju naziva svojim glavnim pitanjem, dok nešto manje kaže da je to ekonomija. Zatim slede pitanja abortusa i imigracije, dok manje od pet odsto smatra spoljnu politiku glavnim pitanjem.

Si-En-En iz ankete zaključuje da je demokratija najbitnije pitanje za nešto manje od 60 odsto pristalica Harisove, dok je za oko polovinu Trampovih glasača ekonomija najbitnije pitanje. 

Svega oko trećina birača je aktuelno stanje ekonomije ocenilo kao "dobro" ili "izvrsno", ukazuju rezultati ankete.

Lažne dojave o bombama na biračkim mestima u državi Mejn

Policija u američkoj saveznoj državi Mejn saopštila je da je pouzdano ustanovila da se širom države upućuju lažni pozivi i dojave o postavljenim bombama na biračkim mestima u nameri da se snage reda hitno angažuju.

Iz policije države Mejn poručuju da "ne postoji opasnost za građane", preneo je Bi-Bi-Si.

Američki Federalni istražni biro saopštio je ranije da su lažne "pretnje bombama upućivane u nekoliko država".

FBI veruje da su mnoge lažne dojave o postavljenim bombama poslate sa ruskih domena e-pošte.

Svetla Empajer stejta će označiti pobednike u kolebljivim državama kako rezultati budu pristizali

Svetla na ikoni Menhetna menjaće boju svaki put kada AP proglasi pobednika u jednoj od kolebljivih država, navodi se na zvaničnom nalogu Empajer stejt bildinga na Iksu.

Svetla na neboderu će svetleti plavo pet minuta ako Kamala Haris osvoji jedno od "bojnih polja" ili crveno ako pobedi Tramp.

Kada jedan od kandidata dostigne pobednički prag od 270 elektorskih glasova, art deko obeležje će ponovo biti osvetljeno kako bi odgovaralo pobedničkoj političkoj stranci: crveno za republikanca Trampa ili plavo za demokratu Haris.

Sedam država u kojima će se verovatno odlučiti o trci za Belu kuću su Arizona, Džordžija, Mičigen, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija i Viskonsin.

Si-En-En: Oko tri četvrtine Amerikanaca nezadovoljno stanjem zemlje pod aktuelnom administracijom

Oko tri četvrtine američkih birača nezadovoljno je aktuelnim stanjem SAD, prema prvim rezultatima Si-En-Enove nacionalne izlazne ankete birača.

Samo oko jedna četvrtina sebe naziva entuzijastičnim ili zadovoljnim stanjem države pod aktuelnom administracijom, pri čemu je više od 40 odsto nezadovoljno, a oko 30 odsto je reklo da je besno.

Gradonačelnik Njujorka glasao za Kamalu

Gradonačelnik Njujorka Erik Adams glasao je za Kamalu Haris, što je, kako je  naveo "Njujork tajms", prvi put u "skorijoj istoriji".

Adams je, inače, optužen da je primao mito i prilično se srozao u očima javnosti. I te optužbe na račun gradonačelnika bile su prve u "skorijoj istoriji".

Republikanci u Džordžiji "oprezno optimistični"

Republikanci u Džordžiji su "oprezno optimistični" u pogledu svojih šansi da pobede u ovoj državi, rekao je "Foks njuzu" predsednik stranke Džoš Mekun.

"Oprezni sam optimista. Izlaznost u ruralnim područjima je stabilna", rekao je Mekun. "Izlaznost u gradovima je trenutno niža nego 2020. ili 2022. godine."

Kancelarija državnog sekretara Džordžije saopštila je ranije da je na dan izbora glasalo 900.000 ljudi i da se očekuje da će do kraja dana biti 1,2 miliona birača.

I Donald Tram i Kamala Harisu su uložili mnogo vremena, energije i resursa u Džordžiju, državu koju je bivši predsednik izgubio za manje od 12.000 glasova 2020.

Odziv u ruralnim područjima bio je neuobičajeno visok tokom prevremenog glasanja od 15. oktobra do 1. novembra, podgrevajući nade republikanaca da bi mogli ponovo da preuzmu državu od demokrata.

Ranije je sudija u okrugu Kob u Džordžiji – delu predgrađa Atlante – produžio vreme glasanja na dva biračka mesta nakon što su kasnila sa otvaranjem u utorak ujutro.

Izvori za Si-En-En: Tramp bi mogao večeras da se obrati pristalicama

Bivši predsednik Donald Tramp planira da se u nekom trenutku večeras obrati pred nekoliko hiljada pristalica koji se okupljaju u kongresnom centru Palm Bič u blizini njegovog odmarališta Mar-a-Lago, rekli su za Si-En-En izvori upoznati sa njegovim planovima.

Dodaju, međutim, da i dalje nije izvesno da li će i kada do toga doći.

Tramp je ranije rekao novinarima da nema konkretne planove i da nije napisao govor

Pomoćnici Harisove očekuju da će Tramp prevremeno da proglasi pobedu

Pomoćnici potpredsednice Kamale Haris očekuju i pripremaju se za mogućnost da Donald Tramp pokuša da prevremeno proglasi pobedu, navodi Si-En-En.

Tim demokratskog kandidata razvija "opcije" za mogući odgovor ako se to desi, a dvoje savetnika je reklo za američki medij da će svakako odgovoriti.

Kampanja Harisove namerava da bude "veoma agresivna" u tom slučaju, rekao je jedan član njenog tima. 

Haris je spremna da govori večeras, a od juče se očekivalo da će izneti neke primedbe da li se zna ishod trke ili ne. Ali saradnici su upozorili da bi se ti planovi mogli promeniti.

Severna Karolina produžava glasanje

Izborni odbor Severne Karoline odobrio je nakon hitnog sastanka dodatnih pola sata glasanja na dva biračka mesta koja su, navodno, ranije u utorak bila privremeno nedostupna biračima zbog tehničkih problema.

Dve odvojene oblasti - jedna u okrugu Burk u zapadnom regionu države i jedna u okrugu Vilson, istočno od Rolija - sada će se zatvoriti u 20 časova po američkom istočnom vremenu (dva ujutru po ovdašnjem).

Glasačko mesto u okrugu Vilson imalo je "problema sa štampačem koji su doveli do toga da birači nisu mogli da glasaju oko sat vremena", rekao je portparol državnog izbornog odbora Patrik Ganon, prenosi Si-En-En.

Očekivalo se da će Severna Karolina biti među državama u kojima će se prvo znati rezultat izbora.

Glasalo već 83 miliona Amerikanaca

Do sada je glasalo 83 miliona Amerikanaca, prema najnovijim podacima iz 48 država i Distrikta Kolumbija koje su prikupili Si-En-En, Edison Risrč end Katalist.

Ovo je više od polovine od otprilike 158 miliona prebrojanih glasova na izborima za predsednika 2020. godine, ali je znatno manje od ukupnog broja predizbornih glasova te godine, kada je otprilike 70 odsto birača odlučilo da glasa putem pošte ili ranije uživo.

SAD: Na dan predsedničkih izbora Nacionalna garda mobilisana u 15 saveznih država

Na dan predsedničkih izbora u SAD Nacionalna garda je mobilisana u 15 saveznih država, izjavio je portparol Nacionalne garde.

"Više od 250 pripadnika Nacionalne garde pruža podršku na dan izbora u 15 saveznih država", rekao je portparol, prenosi Si-En-En.

Prema njegovim rečima, pripadnici Nacionalne garde su mobilisani u sledećim državama: Alabama, Arizona, Delaver, Havaji, Ilinois, Ajova, Novi Meksiko, Severna Karolina, Oregon, Pensilvanija, Tenesii, Teksas, Vašington, Viskonsin i Zapadna Virdžinija.

Oko polovine angažovanih pripadnika NG pomaže u operacijama vezanim za sajber bezbednost, a ostatak trupa pruža podršku u skladu sa lokalnim bezbednosnim zahtevima.

Iz štaba NG je saopšteno da je oko 85 pripadnika u pripravnosti u Koloradu, Vašingtonu, Floridi i Nevadi.

Zbog mogućih građanskih nemira tokom i nakon predsedničkih izbora, Nacionalna garda je u pripravnosti u nekoliko država, uključujući Vašington i Oregon, gde su hiljade glasačkih listića oštećene ili uništene nakon što su najmanje tri kutije za predaju glasova zapaljene.

Mask glasao u Teksasu

Milijarder Ilon Mask glasao je u Teksasu.

Pojedina biračka mesta u tri okruga u oblasti Atlante traže produženje glasanja zbog pretnji bombom

Okrug Fulton u Džordžiji će verovatno tražiti od suda da produži vreme glasanja na biračkim mestima koja su evakuisana zbog pretnje bombama za koje se ispostavilo da su lažne, prenosi Si-En-En.

Oglasio se FBI o lažnim pretnjama bombama

Tokom današnjih izbora u SAD FBI je izvestio o lažnim pretnjama bombama na biračkim mestima u nekoliko saveznih država.

"Mnoge od tih pretnji potiču sa ruskih domena", rekli su za Si-En-En.

Iako nijedna pretnja dosad nije ocenjena kao talna, FBI naglašava da je integritet izbora jedan od njihovih najvećih prioriteta te da će nastaviti blisku saradnju s državnim i lokalnim organima za sprovođenje zakona kako bi zaštitili zajednice dok građani ostvaruju svoje pravo glasa.

Astronauti postavili fotografiju iz svemira nakon prevremenog glasanja

Astronauti Buč Vilmor, Suni Vilijams i Don Petit danas su objavili da su 13. septembra glasali prevremeno na američkim predsedničkim izborima sa Međunarodne svemirske stanice (ISS).

Astronauti NASA objavili su svoju fotografiju na Instagramu u čarapama sa printom američke zastave na dan izbora.

Na čarapama dvojice astronauta je pisalo "Ponosan što sam Amerikanac".

Astronauti koji su glasali su deo više od 1,2 miliona ljudi koji su ranije glasali u okrugu Haris u Teksasu, prenosi Si-En-En.

Glasački listići iz svemira se prenose na Zemlju na isti način na koji se većina podataka prenosi između svemirske stanice i kontrolne misije - preko Near Space Network NASA, sazvežđa satelita u svemiru koji komuniciraju sa antenama na našoj planeti.

Harisova stigla u sedište Demokratskog nacionalnog komiteta u Vašingtonu

Kamala Haris stigla je u sedište Demokratskog nacionalnog komiteta u Vašingtonu.

Harisova je telefonom razgovarala sa nekoliko birača, gde se čulo da je rekla da je "veoma važno da svi učestvuju", prenosi "Gardijan".

Kako funkcionišu predsednički izbori u SAD i zašto se glasa utorkom?

Datum glasanja u SAD je fiksan: prvi utorak posle prvog ponedeljka u novembru (odnosno, izbori nisu mogući 1.). To je zapisano u Ustavu krajem 18. veka.

Zašto ne subota ili nedelja, kao u drugim zemljama?

Činjenica je da u to vreme farmeri možda neće imati vremena da stignu do velikih gradova do kraja nedelje zbog žetve, pišu "RIA Novosti".

Ovo pravilo je sačuvano, iako je izgubilo smisao. Američki politički sistem je izuzetno konzervativan i veoma je teško napraviti bilo kakve promene, posebno Ustav.

Ko glasa?

Svi građani SAD stariji od 18 godina imaju pravo glasa. 

Svi građani moraju da se registruju unapred u birački spisak: lično, poštom ili na sajtu Savezne izborne komisije.

U nekim državama to je dozvoljeno na dan izbora, u drugim - najkasnije mesec dana unapred. Izuzetak je država Severna Dakota, gde se ova procedura uopšte ne poštuje.

Oni koji su stacionirani u inostranstvu (kao što su diplomate i vojno osoblje) mogu glasati na dan izbora putem mejla ili običnom poštom.

Ko tačno bira predsednika?

U većini zemalja sve se određuje jednostavnim prebrojavanjem glasačkih listića, ali u SAD sistem je mnogo složeniji.

Glasanje 5. novembra je samo prva faza. Volja građana se delegira državnim predstavnicima – elektorima. To su "posebni" članovi Demokratske i Republikanske stranke. Lista se sastavlja na partijskim kongresima.

Ovo je takođe omaž tradiciji.

Elektora ima onoliko koliko ima predstavnika države u Predstavničkom domu Kongresa i Senatu.

Kako birate?

Postoji još jedna veoma važna stvar: na narodnom glasanju 5. novembra važi princip "pobednik uzima sve". Ako kandidat osvoji većinu u državi , onda konkurent nema elektore. Odnosno, oni koji su ga podržavali više se ne uzimaju u obzir. Samo elektori iz Mejna i Nebraske se raspoređuju proporcionalno.

Da bi pobedio, kandidatu je potrebno 270 elektora.

Kada počinje prebrojavanje glasova i koliko će trajati?

Prva biračka mesta počeće da se zatvaraju u 18 po istočnoameričkom vremenu u utorak, ali brojanje glasova će se produžiti.

U većini slučajeva, mogu potrajati nedelje da se postigne zvanični rezultat, delom zbog državnih pravila, piše Bi-Bi-Si.

Valc: Tramp će verovatno priznati ako izgubi na izborima

Kandidat za potpredsednika SAD iz Demokratske stranke Tim Valc, koji sa svojom suprugom obilazi grad Harisburg u Pensilvaniji kako bi motivisao birače, izjavio je danas da veruje da će kandidat republikanaca za predsednika SAD Donald Tramp "verovatno" priznati izborni poraz ako do toga dođe.

Valc je takođe obećao da će "čestitati pobedniku" ako kandidatkinja demokrata Kamala Haris izgubi i izrazio uverenje da će Tramp priznati poraz ako je "istorija bilo kakav pokazatelj", prenosi Si-En-En.

Valc je dao nagoveštaj da večeras planira da prati rezultate nakon zatvaranja biračkih mesta i pojasnio da neće pratiti samu proceduru brojanja glasova u određenim regionima ili među specifičnim demografskim grupama, ali će se konsultovati sa članovima svog tima koji to rade i pratiće medijske izveštaje.

Uhapšen muškarac kod Kapitola: Osećao se na benzin, kod sebe imao baklju

Policija je kod Kapitola uhapsila muškarca koji se osećao na benzin.

Pretresom je utvrđeno da je nosio i baklju i signalni pištolj.

Podkast "Lokomotiva": Uživo – izbori u SAD

Osmočasovno specijalno izdanje podkasta "Lokomotiva", tokom kog ćete moći uživo da pratite američke izbore, počinje 5. novembra u 22 časa i trajaće do 6 časova 6. novembra.

O velikom finalu američkih izbora, autori podkasta "Lokomotiva", Marko Nikolić i Tiosav Purić, uživo će razgovarati sa Ljiljanom Smajlović, Čedomirom Antićem, Nebojšom Malićem, Stevanom Gajićem, Aleksandrom Vujovićem, Filipom Grbićem, Nikolom Tanasićem, Kitom Klarenbergom i Stefanom Branisavljevićem.

Uhapšen muškarac koji je pretio napadom ukoliko Tramp pobedi

Muškarac (25) je uhapšen u Mičigenu jer je pretio napadom ako bivši predsednik Donald Tramp pobedi na izborima.

Tužioci kažu da je Isak Sisel uputio pretnju Nacionalnom operativnom centru za pretnje FBI u Zapadnoj Virdžiniji.

"Izvešću napad na konzervativnu hrišćansku prljavštinu u slučaju da Tramp pobedi na izborima. Imam ukraden AR-15 i metu koju odbijam da imenujem da bih mogao da nastavim sa svojim planovima. FBI ne može ništa da uradi dok ne završim napad", naveo je on.

Sisel će se prvi put pojaviti pred saveznim sudom danas popodne.

Tramp će sa prijateljima i porodicom pratiti rezultate izbora

Tramp će sa prijateljima i porodicom pratiti rezultate izbora u Mar-a-Lagu.

Ilon Mask će navodno provesti izbornu noć sa Trampom, piše "Njujork tajms", pozivajući se na više izvora.

"Njuzvik": Tramp ima blagu prednost nad Harisovom u Pensilvaniji

Republikanski predsednički kandidat u SAD-u Donald Tramp trenutno ima blagu prednost nad demokratskom kandidatkinjom Kamalom Haris u Pensilvaniji, gde su nedavne ankete pokazale da je razlika između kandidata minimalna, objavio je "Njuzvik".

Prema podacima portala "FiveThirtyEight", Tramp ima podršku od 47,9 odsto, dok Harisova ima 47,6 odsto, što Trampu daje prednost od 0,3 odsto.

Iako je registracija birača završena, građani imaju rok do 29. oktobra da zatraže glasačke listiće za glasanje poštom, a do sada je zatraženo više od 1,8 miliona listića.

U Pensilvaniji je više od devet miliona ljudi registrovano za glasanje na izborima 5. novembra, što je samo 2.000 manje nego na izborima 2020. godine.

Trampova prednost pojavljuje se nakon što je nekoliko nedavnih anketa pokazalo da je on ili u vođstvu ili da su kandidati izjednačeni.

Anketa marketinške i istraživačke kompanije "AtlasIntel", sprovedena između 12. i 17. oktobra, pokazuje da Tramp ima prednost od tri procentna poena.

Pensilvanija i Džordžija su među sedam država koje će odlučiti ko će pobediti na predsedničkim izborima, prenosi Rojters.

Pensilvanija, sa 19 elektorskih glasova, smatra se ključnom za pobedu.

Bez Pensilvanije, šanse da Harisova pobedi se značajno smanjuju, ocenjuje "Njuzvik".

Prognoze sugerišu da bi Tramp mogao da osvoji tu državu, što bi mu obezbedilo značajnu prednost u ukupnom broju elektorskih glasova.

Muškarac pretio da će da zapali biračko mesto u državi Njujork

Policija u Fauleru u Njujorku privela je muškarca koji je pretio da će zapaliti biračko mesto, prenose "RIA Novosti".

Kako se navodi u saopštenju državne policije, muškarac je bio sprečen da glasa, a zatim je počeo da preti.

"Istragom je utvrđeno da je muškarac, ranije osuđen za krivično delo, pokušao da glasa, a njegov status je ukazivao na to da se nije ponovo registrovao od izlaska iz zatvora. Naljutio se i počeo da viče i preti da će zapaliti biračko mesto, a potom se vratio sa vatrenim oružjem. Državna policija je aktivno tragala za njim i on je lociran i priveden bez incidenata", navodi se u saopštenju policije.

Odveden je na saslušanje.

FBI uhapsio dve osobe u Mičigenu: Jedan od njih povezan sa zaverom za ubistvo Trampa

Agenti FBI-ja uhapsili su dve osobe u Mičigenu zbog izbornih pretnji, prenosi Bi-Bi-Si, pozivajući se na pisanje američkih medija.

"Detroit njuz" navodi da je jedan osumnjičeni povezan sa zaverom za ubistvo Donalda Trampa.

Muškarac po imenu Ajzak Sisel, koji je navodno objavljivao na društvenoj mreži "Redit", rekao je istražiteljima da veruje da bi "sve bilo bolje da je Tramp mrtav".

U drugom krivičnom predmetu koji je pokrenut danas, Kristofer Klej Pirs (46) iz Džeksona optužen je za pretnje neidentifikovanom komitetu za političku akciju povezanom sa demokratama u poslednje dve godine.

Pirsa je FBI navodno ranije upozorio da bi mogao biti optužen za zločin ako nastavi da objavljuje pretnje na internetu. On je, međutim, nastavio da uznemirava grupu orijentisanu na demokrate.

Oglasio se Ilon Mask: Ove glasačke mašine su užasno nepuzdane

Američki preduzetnik Ilon Mask rekao je da su glasačke mašine na američkim predsedničkim izborima "užasno nepouzdane".

Si-En-En je ranije izvestio da je vreme glasanja produženo u okrugu Kambrija u Pensilvaniji, zbog softverskog kvara koji je poremetio mogućnost birača da skeniraju svoje glasačke listiće.

"Ove glasačke mašine su užasno nepouzdane", napisao je Mask na svom Iks nalogu na društvenim mrežama, reagujući na vesti o problemima sa glasačkim mašinama u Pensilvaniji.

Tramp objavio video u kom poziva Amerikance da izađu i glasaju

Tramp objavio video u kojem poziva Amerikance da glasaju i pokrenu "novo zlatno doba".

Zaharova o glasanju u SAD

Rusija odbacuje tvrdnje američkih specijalnih službi da se navodno meša u predsedničke izbore u SAD, poručuje predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

"Svet nije zamro u iščekivanju rezultata izbora, već od užasa izbornog procesa u Americi. Oni stalno istu priču vrte da im se neko meša u izbor", rekla je ona.

Opširnije pročitajte OVDE.

Oglasio se državni sekretar Džordžije

Državni sekretar Džordžije Bred Rafensperger rekao je da lažne pretnje bombama, koje su dovele do privremenog zatvaranja dva biračka mesta u okrugu Fulton potiču iz Rusije.

"Čuli smo da su neke pretnje stigle iz Rusije", rekao je on novinarima, prenosi RT internešnel.

On nije objasnio kako je utvrđeno da su pretnje povezane sa Rusijom.

Pet lažnih dojava o bombama u Džordžiji

Okrug Fulton, u državi Džordžija, primio je pet lažnih dojava o bombama zbog koji su na pola sata evakuisana dva biračka mesta, prenosi Ej-Bi-Si njuz pozivajući se na direktorku lokalnih izbora Nadin Vilijams.

Okrug radi na tome da se produži radno vreme u tim biračkim mestima.

Poplave u Misuriju otežavaju glasanje

Zbog poplava došlo je do nestanka struje na jednom biračkom mestu u Misuriju.

Takođe otežale su biračima da dođu do drugog mesta i zatvorile desetine puteva u državi.

U Pensilvaniji će biračka mesta biti otvorena dva sata duže

Sudija u Pensilvaniji odobrio je peticiju za produženje vremena glasanja do 22 sata po istočnameričkom vremenu nakon što je "kvar" sprečio glasače u okrugu Kambrija da skeniraju svoje glasačke listiće.

Harisova glasala poštom

Kandidatkinja demokrata Kamala Haris glasala je poštom u Kaliforniji.

Tramp: Ako su fer izbori, prvi ću priznati

"Ako su to fer izbori, ja bih bio prvi koji bi to priznao", rekao je Tramp, prenosi AP.

Obraćajući se novinarima nakon glasanja na Floridi, Tramp je rekao da ne planira da kaže svojim pristalicama da se uzdrže od nasilja ako izgubi.

"Ne moram da im kažem, jer oni nisu nasilni ljudi", rekao je.

Republikanci vode na Floridi

Republikanci u Floridi sada vode za više od 1 milion glasova, navodi na svom Iks nalogu novinar Erik Doerti.

Džej Di Vens glasao u Sinsinatiju

Trampov kandidat za potpredsednika Džej Di Vens glasao je u Sinsinatiju, u državi Ohajo.

Kada se večeras zatvaraju birališta?

Prva biračka mesta večeras će se zatvoriti u istočnim okruzima Indijana i Kentaki u 18 časova po istočnoameričkom vremenu.

Birališta će se zatvoriti u Džordžiji, Južnoj Karolini, Vermontu, Virdžiniji, delovima Floride i ostatku Indijane i Kentakija u 19 časova.

Trideset minuta kasnije zatvaraju se birališta u Severnoj Karolini, Ohaju i Zapadnoj Virdžiniji.

Birališta u Alabami, Konetikatu, Delaveru, Ilinoisu, Mejnu, Merilendu, Masačusetsu, okrugu Kolumbija, Misisipiju, Nju Hempširu, Nju Džersiju, Oklahomi, Pensilvaniji, Roud Ajlendu, Tenesiju, Misuriju, delovima Mičigena, Severne Dakote, Južne Dakote i Teksasa, kao i u celoj Floridi zatvaraju se u 20 časova po istočno američkom vremenu (02 po centralnoevropskom).

Sat kasnije birališta će se zatvoriti u Arkanzasu, kao i u Arizoni, Koloradu, Ajovi, Kanzasu, Luizijani, Mičigenu, Minesoti, Nebraski, Novom Meksiku, Njujorku, Viskonsinu, Vajomingu, celom Teksasu, Mičigenu, Južnoj Dakoti i Severnoj Dakoti, kao i u celoj Floridi.

Birališta u Montani, Nevadi i Juti zatvoriće se sat kasnije, dok će u 23 sata po istočnoameričkom vremenu zatvaraju birališta u Kaliforniji, kao i u Ajdahu, Oregonu i Vašingtonu.

U ponoć , Birališta na Havajima će se zatvoriti sat kasnije i konačno, u 1 ujutro po istočnoameričkom vremenu, birališta će se zatvoriti na Aljasci.

Tramp glasao na Floridi

Republikanski kandidat za predsednika Donald Tramp je glasao je u Palm Biču na Floridi zajedno sa svojom suprugom Melanijom.

On je rekao novinarima da je "veoma počastvovan" što je saznao da su redovi dugi.

"Ovo je najbolja kampanja", rekao je on.

Tramp je rekao je da je "veoma uveren" da će pobediti na izborima.

"Osećam se veoma samouvereno. Čujem da nam svuda ide veoma dobro", rekao je Tramp.

Stigli prvi rezultati izbora

Tradicionalni prvi izborni rezultat na američkim predsedničkim izborima 2024. stigli su iz malog sela Diksvil Noč, na severnom delu Nju Hempšira.

Rezultat je mrtva trka: tri glasa za Kamalu Haris i tri za Donalda Trampa, piše "Gardijan".

Bilo je potrebno otprilike 12 minuta da se prebroje i overe glasovi šestoro stanovnika ove male zajednice u blizini kanadske granice, koja je decenijama glasala u ponoć na dan izbora.

Rezultat označava značajan pomak u odnosu pre četiri godine, kada je svih pet glasova otišlo Džozefu Bajdenu.

Evo kada će biti poznato ko ulazi u Belu kuću

U kolebljivim državama SAD-a, utvrđivanje pobednika američkih izbora najverovatnije neće biti poznato u izbornoj noći.

Prema rečima nekadašnje demokratske senatorke u Ohaju, Nine Tarner, razlog za to je način na koji se u tim državama broje glasački listići.

Na rezultate će se, kako je objavila na mreži Iks, u zavisnosti od izbornih zakona koje te države slede, čekati i nekoliko dana.

"Prvi rezultati po američkom vremenu biće poznati do deset uveče u utorak (po centralnoevropskom sutra u četiri ujutru)", pojasnila je. 

Skoro potpuni rezultati prvo će se znati u Virdžiniji, Floridi, Ohaju i Koloradu.

Takođe će biti poznati i delimični rezultati za Viskonsin, Mičigen i Pensilvaniju, dok će pojedini rezultati biti delimično poznati u Džordžiji i Severnoj Karolini.

"Do ponoći će biti obelodanjeni i delimični rezultati u Arizoni i Nevadi. Do šest ujutru će se znati i nešto više u pomenutih pet država (Viskonsin, Mičigen, Pensilvanija, Arizona i Nevada).

U Nevadi se tačni rezultati neće znati možda čak i do 12. novembra, dok će u Pensilvaniji desetine hiljada provizornih listića početi da se broje od 8. novembra, a u Severnoj Karolini se očekuju i sporni listići koji neće moći da se prebroje do 15. novembra 2024.

Do tada bi ime novog stanovnika Bele kuće trebalo da se zna.

Tramp se oglasio na dan izbora: Pobedićemo i ponovo Ameriku učiniti velikom

Bivši američki predsednik i kandidat za novog predsednika Amerike Donald Tramp oglasio se na dan izbora, pozivajući birače da uprkos dugačkim redovima na biralištima ne odustaju - već da glasaju za svoju budućnost, i bolju Ameriku.

Opširnije pročitajte OVDE.