Svet

Tramp se vraća Beloj kući: Šta dalje?

Sada ćemo imati posla sa jednim potpuno drugačijim Trampom, koji je u prvom mandatu naučio kako vašingtonski establišment ume da otupi oštricu svakog novog izbornog pobednika koji dođe u Belu kuću, Pentagon ili Stejt department, sa namerom da menja davno ustaljeni poredak, kaže Ljiljana Smajlović
Tramp se vraća Beloj kući: Šta dalje?Getty © Alex Wong / Staff

Gotovo je, a zapravo ništa nije gotovo. Tramp je 47. predsednik Sjedinjenih Američkih Država, ali mu tek sledi borba sa dubokom državom.

Koje je lekcije izvukao iz prošlosti? Vraća li se u Belu kuću jači nego ikad ili je svaka odbrana od duboke države plitka? Hoće li Tramp biti predsednik ili samo "predsednik"?  

"Sada ćemo imati posla sa jednim potpuno drugačijim Trampom, koji je u prvom mandatu naučio kako vašingtonski establišment, ili, ko više voli, 'duboka država', ume da otupi oštricu svakog novog izbornog pobednika koji dođe u Belu kuću, Pentagon ili Stejt department, sa namerom da menja davno ustaljeni poredak. Pre osam godina šef FBI u njegovoj sopstvenoj administraciji mu je prvih dana predsedničkog mandata stručno napakovao obaveštajnu istragu pod sumnjom da su on, i članovi njegovog kabineta, još pre stupanja na dužnost održavali nedozvoljene odnose sa Kremljom. Ceo prvi mandat proveo je pod senkom tih nikada dokazanih optužbi. Tramp je imao četiri godine da se spremi za novi mandat i danas se hvali da ima listu od hiljadu ljudi, kadrova iz različitih oblasti rešenih da odmah stupe na funkcije i uhvate se u koštac sa birokratskim državnim aparatom", kaže za RT Balkan novinarka Ljiljana Smajlović

A recept za diskreditaciju političkih protivnika odavno je sastavljen. Scenario je sledeći: prvo se ubaci dezinformacija na javnu scenu, pa se na osnovu lažnih dokumenata pokreću istrage, a onda na scenu stupaju službe državne bezbednosti kako bi za laž obezbedile kredibilitet.

Upravo je tako plasirana lažna priča da je Tramp prvi put došao na vlast u dosluhu sa Putinom. Ma koliko ova teorija zvučala dokono, milioni dolara potrošeni su kako bi FBA i CIA otkrili vezu Donaldove kampanje i ruskog predsednika. Tek tri godine kasnije, izveštaj specijalnog savetnika pokazao je da nema ni najmanjeg dokaza zbog kojeg bi Tramp, ili neko od njegovih saradnika, bio optužen za zaveru.

Tako se ispostavilo da je dosije pun lažnih informacija uključujući i onu najčešće korišćenu da Kremlj kontroverznog milionera ucenjuje snimkom na kojem posmatra prostitutke u nedoličnom ponašanju. Toliko nedoličnom da bi se zgrozili i upravnici javnih kuća. Sve što se nalazilo u dosijeu, sve optužbe koje je FBI razmatrao bile su podmetnuta opoziciona istraživanja koja je Hilari Klinton naručila od britanskih obaveštajaca.

Hoće li sa ovim iskustvom Tramp uspeti da se izbori sa, kako opominje "Vikiliks", vukovima duboke države u MAGA kačketima koji kruže oko njegovog tima? 

"To ne znači da će uspeti. U okoštalim strukturama moći ima veoma uporne i žilave protivnike navikle da rade po svome. To smo videli ove godine, kada se ceo svet uverio da predsednik Bajden nije u stanju da vodi državu, dok je njegova potpredsednica bila zauzeta putovanjima po Americi zbog izborne kampanje. Svejedno, u Vašingtonu je sve funkcionisalo kao da ni predsednik, ni potpredsednica nisu potrebni da bi Amerika finansirala i pomagala dva velika ratna sukoba na dve različite strane sveta. Donald Tramp je u prvom mandatu upoznao svog protivnika i na vlast se vraća spremniji nego što je bio 2016. godine. Uspeh mu, bez obzira na to, nipošto nije zagarantovan. No, sada barem ima neku šansu da zaista bude predsednik Amerike", kaže autorka emisije "Relativizacija" na RT Balkan Ljiljana Smajlović.

Duboka država ne spava, a posebno će biti budna u periodu do polaganja zakletve, upozorava politikolog Aleksandar Pavić. U tom periodu, dodaje, svet može da očekuje najgore scenarije a sve kako bi se Tramp destabilizovao.

"U prvom mandatu smo videli kako su širili destabilizirajuće laži, i izmišljenim optužbama da je sarađivao sa Rusima uklonili Majkla Flina, Trampovog savetnika za nacionalnu bezbednost. A zapravo, uklonili su čoveka koji je Trampu čuvao leđa. Ali sada, kako se vratio sa još jačim mandatom, bojim se da bi u želji da ga sabotiraju mogli da urade gore stvari. Na primer, da daju Netanjahuu zeleno svetlo da napadne Iran, da sruše berzu, organizuju atentat... Globalisti su doživeli velike poraze i sada su opasni koliko i ranjena zver", objašnjava za RT Balkan narodni poslanik Aleksandar Pavić i dodaje da Tramp u novom mandatu može da bude uspešan samo ako posluša savet koji mu je "Vikiliks" ostavio na "Iksu", a čija je suština u težnji da se okruži pravim kadrovima.

Ni ovi izbori nisu prošli bez povika da je izborna volja kreirana u Moskvi. Naime, američke specijalne službe FBI i Agencija za sajber zaštitu u zajedničkom saopštenju upozorili su da određena lica "povezana sa Rusijom šire lažne informacije o glasanju u Džordžiji".

Ko je poverovao u ovo saopštenje nek se samo seti slučaja "laptop Hantera Bajdena". Pošto su u zaboravljenom računaru pronađeni dokazi iz kojih se vidi da je sin potpredsednika SAD od 2008. do 2016. koristio poznato prezime kako bi sklapao unosne poslove, 50 penzionisanih obaveštajaca iz Saveta za nacionalnu bezbednost i CIA potpisali su se ispod pisma u kojem uveravaju javnost da je sve to, opet, ruska podmetačina. Iako Hanter nikada nije negirao da je laptop njegov, obaveštajci su umesto dokaza ponudili - svoje iskustvo u nacionalnoj bezbednosti. A ono ih je učinilo "duboko sumnjičavim da ruska vlada igra značajnu ulogu" i u ovom slučaju.

Neka ostane zapisano i to da su na osnovu informacija iz laptopa pokrenute čak i krivične optužnice.

image