"Noćna mora" Evrope se ostvarila - Donald Tramp je ponovo postao predsednik Amerike. Gotovo svi lideri Evropske unije, osim, naravno mađarskog premijera Viktora Orbana, koji je već najavio da će povratak američkog lidera proslaviti uz šampanjac – jutros su se, verovatno, probudili obliveni znojem. Razloga da se preznojava, definitivno ima nemački kancelar Olaf Šolc, jer Nemačka će, kao osovina Evropske unije, sigurno najsnažnije osetiti Trampov "efekat".
Da Nemci razočarani, u neizvesnosti i strahu iščekuju kakvu će geopolitičku "super oluju" izazvati Trampov povratak, vidi se i po naslovima nemačkih medija.
Tekstom pod naslovom "FUCK" (psovka na engleskom) – revoltirano sumira američke izbore nemački "Cajt" pitajući se kako neko uopšte može da glasa za Donalda Trampa.
"Pogledaš Donalda Trampa, apsurd ovog čoveka, pomisliš na sve što je odvratno rekao, sve što je uradio, sve krivične dosijee, sve seksualno zlostavljanje, sve pretnje smrću koje je uputio, pokušaj državnog udara. I onda pomisliš: Ne, ja ipak ne bih glasao za njega. I naravno onda pomislite: On je izabran, znači postoje okolnosti pod kojima ga birate. Kao što postoje okolnosti u kojima se spava naglavačke. Ako ste slepi miš, na primer. Ali to znači da još uvek ne znate kako je biti slepi miš. Ili Trampov glasač", piše u tekstu koji je napisala Nel Polanšček.
Ništa manje šokiran nije ni Đovani di Lorenco, autor teksta simboličnog naziva "Noćna mora" koji je takođe objavio "Cajt".
"Od sada ćete ujutro ustajati uznemireni: Šta je čovek uradio preko noći? Izborna pobeda Donalda Trampa je noćna mora koja se ostvarila ne samo za demokratske birače u SAD, već i za većinu demokrata u Nemačkoj", uverava nas ovaj autor.
Kako to u razgovoru za RT Balkan objašnjava Dušan Dostanić sa Instituta za političke studije, nemački establišment, partije "semafor koalicije" i njima naklonjeni mediji negativno su reagovali na pobedu Trampa.
"I po anketama se vidi da su njihovi birači nezadovoljni Trampovom pobedom, nazivaju ga rasistom, govore da je mizogin, zabrinuti su zbog pitanja abortusa…Što se opozicije tiče, odnosno Alternative za Nemačku, pogledamo li njihove izjave, vidi se znatno se drugačije raspoloženje, odnosno prilična euforija zbog pobede Trampa. Govori se o ulasku u novu eru međunarodne politike, da to znači kraj vouka, zelenih politika, hipermoralizma… Podela koja postoji u Americi, preslikava se i u Nemačkoj", ocenjuje Dostanić.
Strah je ipak opravdan?
Zbog čega se, međutim, vlast u Berlinu toliko boji povratka Donalda Trampa u Belu kuću?
Možda i zato što i nemaju nešto naročito lepe uspomene na njega i njegov prvi mandat?
"Tramp jeste nemačkog porekla, ali je on u prvom mandatu bio oštar kritičar Nemaca - najpre zbog onih famoznih dva odsto izdvajanja za NATO što je za Nemce velika svota jer su obično bili na nešto više od jedan odsto. Isterivao ih je na čistac poručujući da im Amerika neće čuvati bezbednost dok oni sa Rusima prave velike poslove i milijarde. Njegov izaslanik u Berlinu Ričard Grenel, inače, vrlo spretan komunikator, koristio je svaku priliku da kritikuje Nemce, pa je to išlo čak dotle da su neki ozbiljni političari čak razmišljali i da mu otkažu gostoprimstvo. Iako to nisu učinili, jasno je da su se veoma obradovali kad je on otišao", podseća za RT Balkan dugogodišnji dopisnik "Politike" iz Nemačke Miroslav Stojanović.
Nekadašnja nemačka kancelarka Angela Merkel, za koju je nepotrebno reći da je mnogo moćnija političarka od Šolca, sa Trampom je videla "teške dane": sukobljavali su se, uz troškove za odbranu i oko migracija, klimatskih promena i trgovine, pa je Merkelova nakon jednog samita G7 na Siciliji 2017. zaključila da "mi Evropljani zaista moramo da preuzmemo svoju sudbinu u svoje ruke".
Neki su, u to vreme, podseća Dostanić, tvrdili da je, upravo zbog Trampa u Beloj kući, Nemačka na čelu sa Merkelovom postala "lider slobodnog sveta".
Loše vesti, ali ne i potpuni raskid
"Nemci su u međuvremenu pokušali da se pripreme za 'eventualnost' zvanu Tramp, iako su se nadali da on neće pobediti. Pokušali su da ostvare veze i kontakte sa republikancima, koje u njegovom prvom mandatu nisu imali. Njegov povratak, ipak, loša je vest za njih iz mnogo razloga. Za početak, oni ne znaju kako da izađu iz situacije u kojoj su se našli zbog rata u Ukrajini. Previše im je komplikovano da se sada povuku, jer tamo troše ogromne količine milijardi. To u samoj Nemačkoj izaziva velika varničenja, pa je zbog toga i vlada 'Semafor' pred pucanjem", ističe Stojanović.
Naš sagovornik dodaje da ne veruje da će Tramp, po ulasku u Belu kuću biti tako rigorozan kao što se u Nemačkoj plaše, te da će održavati savezništvo, ali samo dotle dokle to bude koristilo samoj Americi.
"Napravili su uzbunu u prvom mandatu, kad je on rekao da ga ne interesuju NATO i ranije napravljeni sporazumi. I sada je kao bauk dočekivan u izbornoj kampanji, ali kada se stišaju strasti svi će pokušati da mu se, grubo je reći 'dodvore', ali da se prilagode novoj situaciji. Pogotovo zbog toga što njegova pobeda impresivna i veoma ubedljiva. Oni će kao dva velika trgovinska partnera komunicirati, jer Americi je Nemačka bitna u EU, ona joj je tu glavni oslonac, nakon izlaska Velike Britanije. Ipak, Amerikanci će tu uvek ići za svojim interesom", uverava dugogodišnji dopisnik iz Nemačke.
Nije lako napamet predviđati šta će se dalje dešavati, ocenjuje Dostanić, napominjući da još nije jasno kako će se i kuda Trampova politika kretati.
"Sigurno je da će ova koalicija, dok je na vlasti, teško naći zajednički jezik sa Trampom. Što se tiče podrške Ukrajini, ili povlačenja SAD iz NATO-a, ne znamo da li će do toga doći, ali ako dođe to bi svakako bilo veliko opterećenje za odnose dve zemlje. Ali, Nemačka je, kako bi neki rekli, pod američkim raketnim kišobranom, dok drugi veruju da su američke trupe stacionirane u Nemačkoj. Kako god na to gledali, teško da će se naći američki predsednik koji će, oko 40.000 američkih trupa povući iz Nemačke i lišiti Ameriku vojnog prisustva u centru Evrope", zaključuje Dostanić.