Svet

Curenje dokumenata iz Netanjahuovog kabineta: Hronologija afere

Skandal oko navodnog otkrivanja poverljivih vojnih informacija dvema novinskim kućama mogao bi još da se proširi
Curenje dokumenata iz Netanjahuovog kabineta: Hronologija afereGetty © Spencer Platt / Staff

Poznato je da je izraelski premijer Benjamin Netanjahu odlučan da ostane na funkciji, što vidi kao najbolji način da se izbegne krivično gonjenje za dugogodišnje optužbe za korupciju – koje on poriče.

Netanjahu je optužen, u zemlji i inostranstvu, da je odugovlačio sa sporazumom o prekidu vatre i oslobađanju talaca u Gazi kako bi umirio svoje krajnje desničarske koalicione partnere, koji bi mogli da sruše njegovu vladu. Takođe se navodi da je premijer voljan da produži i proširi vojne angažmane Izraela u regionu kako bi odložio odgovornost za obaveštajne i bezbednosne propuste 7. oktobra 2023.

Navodno curenje poverljivih vojnih informacija iz njegovog kabineta dvema medijskim kućama, dovelo je do pet hapšenja jer je možda štetilo izgledima za postizanje dogovora. Čini se da je materijal uređen ili izmanipulisan da bi se favorizovao premijerov stav o razgovorima o taocima.

Kako je sve počelo?

Netanjahu je letos dodao kontroverzan zahtev u pregovorima o taocima i prekidu vatre nakon što je već postignut uslovni sporazum: da izraelske trupe ostanu na granici Gaze i Egipta. Izraelski bezbednosni establišment dočekao je novi ultimatum sa izvesnim iznenađenjem budući da ga nije smatrao suštinski bitnim. Hamas je odbio zahtev, a pregovori su propali.

Potom su se pojavila dva članka, jedan u britanskom listu "Džuiš kronikl", a drugi u nemačkom tabloidu "Bild", objavljena u razmaku od jednog dana početkom septembra. "Džuiš kronikl" naveo je, na osnovu materijala koji je otkrila izraelska vojska u Gazi, da je vođa Hamasa Jahja Sinvar planirao da sa izraelskim taocima pređe iz Pojasa Gaze u Egipat.

U izveštaju "Bilda" navodi se da dokumenti Hamasa koje su pronašle izraelske snage pokazuju da palestinska militantna grupa planira da odugovlači sa pregovorima što je duže moguće kao oblik psihološkog rata. Slične tvrdnje izneo je jedan izraelski televizijski kanal ranije ove godine.

Šta se onda dogodilo?

Zabrinuta da bi članci mogli da ugroze prikupljanje obaveštajnih podataka, izraelska vojska (IDF) je pokrenula istragu o curenju. "Džuiš kronikl" je povukao svoju priču nakon što je IDF saopštio da je izmišljena, i prekinuo veze sa frilenserom koji ju je napisao, navodeći da postoje sumnje u kredibilnost u drugih njegovih tekstova. "Bild" je ostao pri svom izveštaju, rekavši da je IDF potvrdio autentičnost materijala.

Oba izveštaja su naišla na skeptičan prijem u Izraelu, gde je primećeno da se tačke u člancima podudaraju sa stavovima premijera u trenutku kada je bio pod pritiskom da pristane na dogovor nakon pronalaska šest mrtvih talaca u tunelu u Rafi.

Taoci su ubijeni neposredno pre nego što su ih izraelske trupe pronašle, što je pojačalo sumnje u izraelskoj javnosti da bi preostali zarobljenici mogli biti oslobođeni kroz spasilačke misije i vojni pritisak, kako je insistirao Netanjahu. On je takođe više puta tvrdio da demonstranti koji se zalažu za sporazum "padaju u Hamasovu zamku".

Zašto skandal sada dolazi do izražaja?

Ova afera potresa Izrael od petka, nakon što je sud objavio da je u protekloj sedmici izvršeno pet hapšenja u zajedničkoj istrazi policije, službi unutrašnje bezbednosti i vojske zbog sumnje da je "narušena nacionalna bezbednost nezakonitim objavljivanjem poverljivih informacija", što je "štetilo postizanju ratnih ciljeva Izraela" – odnosno oslobađanju talaca.

Glavni osumnjičeni je izvesni Elizer Feldštajn, za koga su izraelski mediji naveli da je angažovan kao portparol i savetnik za medije u kabinetu premijera ubrzo nakon napada Hamasa na Izrael u oktobru 2023. Ostala četvorica su vojnici koji služe u obaveštajnoj jedinici koja ima zadatak da spreči curenje informacija, izvestili su lokalni mediji, a jedan je u međuvremenu pušten.

Izraelski "Kanal 12" preneo je u ponedeljak da istražitelji veruju da je krađa poverljivih fajlova iz baza podataka IDF, bila "sistemska" i da su izveštaji stranih medija ugrozili živote vojnika i talaca u Gazi.

Šta kaže Netanjahu?

Premijer nije osumnjičeni u ovom slučaju i, očekivano, distancirao se od Feldštajna.

On je nastojao da umanji aferu, pozivajući na ukidanje naredbe o neobjavljivanju informacija u interesu transparentnosti. Takođe je igrao na omiljenu kartu: optužujući pravosuđe za pristrasnost i ističući da su se desetine drugih curenja u vezi sa prekidom vatre i pregovorima o oslobađanju talaca pojavili u medijskim izveštajima bez pokretanja istrage.

Netanjahu je u subotu negirao bilo kakvu umešanost u curenje informacija i naglasio je da njegovo osoblje nije ništa loše uradilo. Feldštajn "nikada nije učestvovao u bezbednosnim diskusijama, nije bio izložen ili primao poverljive informacije, i nije učestvovao u tajnim posetama", saopštila je njegova kancelarija.

Šta dalje?

Delimična naredba o neobjavljivanju ostaje na snazi, što znači da će se detalji sporo pojavljivati.

Skandal bi mogao još da se proširi. Sud je u utorak odobrio objavljivanje vesti da antikorupcijska jedinica izraelske policije vodi krivičnu istragu u vezi sa događajima "s početka rata".

Opet, naredba o neobjavljivanju začepljivanju sprečila je objavljivanje mnogo informacija, ali se veruje da je slučaj usredsređen na zvaničnike u kabinetu premijera koji navodno pokušavaju da izmene beleške sa sastanaka kabineta i transkripte bezbednosnih brifinga. Netanjahuova kancelarija nazvala je izveštaj "potpuno lažnim".

image