Svet

Les: Tramp je revolucionarna figura u odnosu na Bajdena i Haris

Većina Amerikanaca umorna je od "čudne i destruktivne politike" koju Bela kuća sprovodi kod kuće, kaže Les
Les: Tramp je revolucionarna figura u odnosu na Bajdena i HarisGetty

Saradnik centra za geopolitiku pri univerzitetu Kembridž Timoti Les izjavio je da novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp ima suštinski drugačiji pogled na svrhu američke spoljne politike od Bajdena, kao i da je rezultat američkih predsedničkih izbora predvidljiva reakcija na nedostatke administracije Džoa Bajdena i Kamale Haris, jer je većina Amerikanaca umorna od "čudne i destruktivne politike" koju Bela kuća sprovodi kod kuće.

"Tramp je po mnogo čemu povezan sa mišljenjem Amerikanaca, za razliku od 'liberalne elite' koja je izgubila dodir i sa moralom i sa realnošću", kazao je Les. 

Na pitanje da li smatra da će se promeniti odnos SAD prema dijalogu Beograda i Prištine i da li bi sada mogao da se izvrši veći pritisak na Prištinu da promeni svoje ponašanje, Les smatra da je to verovatno, mada smatra da će doći do pritiska na obe strane.

Kako je rekao Trampov cilj biće da Srbija prizna tzv. Kosovo, ali da će sa druge strane vršiti pritisak na Albance da daju nešto kao nadoknadu i pokušaće da obezbedi da sledeća vlada u Prištini bude ona koja se povinuje tom zahtevu.

Govoreći o politici Trampa prema Evropi i Zapadnom Balkanu, on je rekao da može da se očekuje promena, jer, smatra, Tramp otelotvoruje sasvim drugačiju ideju od aktuelnog predsednika Džozefa Bajdena i njegovih prethodnika o tome šta SAD treba da rade na međunarodnoj sceni, uključujući Balkan.

Dodao je da ono što je Bajden predstavljao, i ono što bi Kamala Haris nastavila da predstavlja da je pobedila na izborima, jeste očuvanje statusa kvo, odnosno multietničkog rešenja koje su SAD nametnule na Balkanu 1990-ih.

"Nasuprot tome, Tramp je nešto kao revolucionarna figura. Njega ne interesuje kažnjavanje Srba. On je nacionalista koji je simpatičan nacionalistima u inostranstvu. On nije zabrinut za očuvanje granica i međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima ako je to u suprotnosti sa američkim interesima. Rusija ga ne uznemirava i, po svemu sudeći, veruje da je sredstvo za rešavanje rata podela Ukrajine", rekao je. 

Ocenio je i da postoji razlika i u tome koliko će Tramp biti aktivniji u poređenju sa Bajdenom koji je svoju "balkansku politiku" vodio na relativno pasivan način, puštajući Evropljane da preuzmu vođstvo u rešavanju statusa AP KiM, ma koliko bili neefikasni u tome, i ograničavajući američku ulogu prvenstveno na kažnjavanje finansijskim sankcijama osoba koje su prkosile američkim ciljevima u regionu.

"Nasuprot tome, ako je presedan iz njegovog poslednjeg mandata ikakav putokaz, Tramp će biti relativno angažovan na Balkanu, pre svega preuzimanjem zaduženja za pregovore o rešavanju statusa Kosova. On pridaje određeni značaj povlačenju američkih trupa sa Kosova i njegovi savetnici će verovatno tvrditi da SAD imaju strateški interes da okončaju zavisnost Srbije od Kine. S tim u vezi, vredi napomenuti da Tramp ima izaslanika za Balkan u vidu Ričarda Grenela, koji je ostao zainteresovan za region i spreman je da nastavi vođenje dijaloga", ocenio je. 

image