Telegraf: Kriminalci iz istočne Evrope ulaze u Veliku Britaniju zbog mana u viznom režimu

Na osnovu uzorka od samo pet nacionalnosti, provere su otkrile 524 slučaja u kojima je osumnjičeni bio osuđen u inostranstvu za ubistvo ili ubistvo iz nehata, 441 slučaj osobe koja je osuđena za silovanje i 592 slučaja seksualnih delikata počinjenih u inostranstvu

Stotinama kriminalaca iz inostranstva osuđenima za ubistvo, silovanje i seksualno zlostavljanje dece dozvoljen je ulazak u Veliku Britaniju, pokazuju podaci policije, a prenosi "Telegraf".

Nasilni stranci s krivičnim dosijeom iskorišćavaju "slabosti" u viznom režimu Ujedinjenog Kraljevstva koje im omogućavaju da uđu u zemlju uprkos pravilima nakon Bregzita koja dozvoljavaju Vladi da zabrani ulazak stranim državljanima koji su bili osuđeni na više od godinu dana zatvora.

Oni samo moraju da se izjasne da nisu počinili nikakav ozbiljan zločin da bi dobili vizu za ulazak u Britaniju – i bivaju razotkriveni samo ako upadnu u nevolje sa britanskom policijom.

Britanski policajci i agencije za sprovođenje zakona zatim mogu da provere kriminalnu prošlost uhapšenog stranca preko britanske kancelarije za krivične evidencije ACRO koja se prijavljuje za informacije od zvaničnika u matičnoj zemlji te osobe.

Podaci iz ACRO, objavljeni u skladu sa zakonom o slobodnom pristupu informacijama, pokazuju da su provere sa zvaničnicima u Rumuniji otkrile više od 700 slučajeva u poslednje tri godine u kojima su osumnjičeni u Britaniji već imali krivični dosije u ovoj zemlji i bili osuđivani za ubistvo, ubistvo iz nehata, silovanje ili seksualni prestup protiv dece.

Takođe, u poslednje tri godine službenici koji rade u ACRO izvršili su 317.757 prekograničnih kompjuterizovanih provera krivičnih evidencija uhapšenih stranih državljana.

Na osnovu uzorka od samo pet nacionalnosti, ove provere otkrile su detalje o 524 slučaja u kojima je osumnjičeni bio osuđen u inostranstvu za ubistvo ili ubistvo iz nehata, 441 slučaj osobe koja je osuđena za silovanje u inostranstvu i 592 slučaja seksualnih delikata u inostranstvu.

Jedan od najzanimljivijih slučajeva je Mihail Podlaščik (33) kojem je odobrena viza za Veliku Britaniju uprkos tome što je odslužio 12 godina zatvora zbog ubistva čoveka u pijanom stanju u rodnoj Poljskoj. Njegovo teško krivično delo je otkriveno tek nakon što je osuđen na doživotni zatvor zbog silovanja i pljačke žene koju je napao u parku u Lesteru.

Novi sistem čije se uvođenje najavljuje ETA, prema kojem će putnici koji dolaze u Veliku Britaniju morati da dostave biografske, biometrijske i kontakt podatke i odgovore na pitanja o svojim planovima pre nego što budu automatski provereni da li su na međunarodnim poternicama i bazama podataka o kriminalu, neće rešiti problem, navodi se u tekstu.

Čak i ETA i dalje zahteva samo izjašnjavanje o kriminalu, a provere se vrše samo prema bazama podataka Ujedinjenog Kraljevstva i Interpolovim poternicama. Policajcima bi bila potrebna prethodna sumnja u vezi sa putnikom da bi proverili njihovu kriminalnu pozadinu preko ACRO pre njihovog dolaska.

Podaci ACRO do kojih je došao "Telegraf" pokazuju da je u protekle tri godine najveći broj prestupnika osuđenih za ubistvo dolazio iz tri zemlje: Rumunije (307 slučajeva), Litvanije (93) i Poljske (83). Za silovanje su to bile Rumunija (235), Poljska (121) i Litvanija (41). Za seksualne prestupe protiv dece: Rumunija (216), Poljska (203) i Češka (77).