Šta Tramp kaže, to i uradi, ili zašto su demokrate izgubile latino glasove

Ako se ne saberu, demokrate bi mogle da budu u opoziciji generacijama, upozorava "Politiko"

Okrug Star, mesto sa najviše Latinoamerikanaca u Americi, nalazi se u blizini blatnjavih voda Rio Grandea, u prašnjavom južnom Teksasu. Sa 97 odsto Latinoamerikanaca, Star je više meksički od nekih mesta u samom Meksiku, i više od 100 godina je glasao za demokrate.

Prvi znaci upozorenja pojavili su na izborima 2020. kada je 47 odsto glasalo za Donalda Trampa (2012. Barak Obama je dobio 86 odsto glasova, 2016. Hilari Klinton 79 odsto). Demokrate su to, ipak, odbacile kao slučajnost.

Na prošlonedeljnim izborima, Tramp je pobedio sa 58 odsto glasova. Slična priča se ponovila širom SAD: Iako je većina Latinoamerikanaca i dalje glasala za Kamalu Haris, Tramp je u poređenju sa 2020. značajno ojačao u većini latinoameričkih okruga u svakoj državi, nadovezujući se na dobitke koje je već ostvario od 2016.

Sa ovim poslednjim izborima, dokazi o političkom prestrojavanju među Latinoamerikancima suviše su veliki da bi se odbacili.

Zemlja se menja, a milioni Latinoamerikanaca - baš kao beli radnici u automobilskoj industriji u Mičigenu ili vozači kamiona u Pensilvaniji - plaše se da će ih zaboraviti u globalnoj ekonomiji koja se, čini se, sama pokreće uništavanjem pograničnih i radničkih gradova.

Decenijama su se demokrate oslanjale na to da Latinoamerikanci vide republikance kao rasiste ili neprijatelje imigranata. Nagli rast latino populacije trebalo je da trajno zadrži demokrate u Beloj kući.

Sada se čini da su mnogi Latinoamerikanci izgubili veru u način na koji demokrate upravljaju ekonomijom i okrenuli su se Trampu.

Ako republikanci nastave sa "osvajanjem" Latinoamerikanaca istom zapanjujućom stopom, to će biti dovoljno da se demokrate generacijama drže van vlasti, lamentira "Politiko".

Još u januaru, znaci propasti demokrata bili su zakopani duboko u snegu u Ajovi, na mestu zvanom Denison. Smešten na obradivom zemljištu u blizini granice sa Nebraskom, Denison je 50 odsto latinoamerički i okružen je prstenom fabrika za pakovanje mesa.

Rad u klanici je težak i opasan, a čini se da malo Amerikanaca to želi da radi, tako da se fabrike oslanjaju na imigrante.

Meksički migrant Ismael Kardenas, koji je radio u jednoj od fabrika, rekao je "Politiku" da podržava Trampa. Njegova žena, Vićenta Lira, koja radi kao domar u srednjoj školi u Denisonu takođe.

Tokom poslednje tri godine porodica Kardenas izmoždena je inflacijom i cenama gasa. Iako su glasali za demokrate, prestali su da veruju da je stranci zapravo stalo do radnih ljudi poput njih. "Ono što Tramp kaže je ono što Tramp radi. Ako nešto obeća, uradiće to", objasnio je Kardenas.

Kao što postoje stotine različitih razloga zašto belci glasaju za Trampa, postoje stotine različitih razloga zbog kojih Latinoamerikanci glasaju za njega. Postoji i jedan moćan razlog zašto latinosi glasaju za Trampa - klasa.

Više od 80 procenata Latinoamerikanaca su radnička klasa, a ogroman broj njih se bavi fizičkim radom. Trampova privlačnost u "latino gradu za pakovanje mesa" liči na njegovu privlačnost u belim fabričkim gradovima u Mičigenu i Pensilvaniji - milijarder kanališe pritužbe radničke klase.

U Ajovi, Kardenas i Lira su poverovali u njegovu suštinsku poruku: da su demokrate elita koja nije u kontaktu, koja niti razume niti brine o radnicima poput njih.

Uz to, kada je Džozef Bajden u januaru drastično promenio politiku prema migrantima, zatvorivši granice pred poplavom imigranata, mnogi latino birači su to shvatili kao izdaju.