Predviđali su joj mesto Trampove potpredsednice, a Donald je u njoj video idealnu osobu koja će da nadgleda od carine, preko zaštite granica, do američke tajne službe. Kristi Noem, aktuelna guvernerka Južne Dakote, kako javlja Si-En-En, došla je na čelo Ministarstva unutrašnje bezbednosti i raspolaže sa 60 milijardi dolara i stotinu hiljada zaposlenih.
Iako joj je ovo drugi mandat na mestu guvernera Južne Dakote, koji je ubedljivo dobila 2022. godine, Kristi u žižu domaće i svetske javnosti ipak nije dospela zbog politike, već zbog knjige. I to autobiografske. I to one koja nikada nije dospela u knjižare.
Naime, njeno ime spominjano je među favoritima za Trampovog potpredsednika, ali su joj izgledi opali nakon što su brojni mediji, poput "Njujork tajmsa" i "Gardijana", došli do rane verzije memoara "Nema povratka". Tako je javnost saznala da je Kristi pre 20 godina pucala u svog četrnaestomesečnog psa Cvrčka (Kriket) nakon što je zaključila da ga je "nemoguće dresirati".
Preciznije, da je on "dresirani ubica".
Njegovo ponašanje joj je dozlogrdilo, pošto se u lovu pokazao kao potpuno "bezvredan pas", ali je u povratku zaklao piliće. Kristi je, prema sopstvenom priznanju, tada odlučila da uzme stvari, odnosno pištolj u svoje ruke i – ubije psa.
"To nije bilo prijatno, ali je moralo da se uradi. Nakon što se sve završilo, shvatila sam da treba obaviti još jedan neprijatan posao", napisala je Kristi i u nastavku knjige priznala da je isto prošao i porodični, nekastrirani jarac koji je voleo da juri njenu decu, obara ih i uništava im odeću.
Priča o Cvrčku i jarcu trebalo je da ilustruje njenu spremnost, kako u politici tako i u životu, da uradi bilo šta "teško i ružno" ako to jednostavno mora da se uradi.
Dok su je pojedine kolege branile rečima da su "stvari u ruralnim krajevima" malo drugačije, da zakon u Južnoj Dakoti upravo to i dozvoljava kada psi povrede živinu ili druge životinje, više je onih koji su je osudili kao bezosećajnu i monstruoznu. Ali i jedni i drugi uvereni da su je ove crtice iz života diskvalifikovale za potpredsednicu.
"Šanse da postane potpredsednik mrtve su koliko i njen pas Cvrčak", jedan od od brojnih komentara.
Ali, za Kristi Noem žrtve nisu ni pas, ni jarac, već ona lično. I to žrtva liberalne i medijske klevetničke kampanje. Tako je bar na donatorskom skupu svoje stranke između redova objasnila oluju sa kojom se suočava nakon što je sa javnošću podelila priču o odluci da ubije svoje životinje.
Ovo nije ni prva ni poslednja kontroverza koja se plete oko imena ove atraktivne političarke. Guvernerki je zabranjen ulaz u sve plemenske rezervate koji se nalaze u Južnoj Dakoti, pošto je za Indijance rekla da su uspešni regruteri narko-klanova, a da njihove vođe imaju lične koristi od kartela.
Javnost joj na teret stavlja i da je izmislila sastanak sa severnokorejskim liderom Kim Džong Unom.
"Sećam se kada sam se srela sa severnokorejskim diktatorom Kim Džong Unom. Sigurna sam da me je potcenio, jer nije imao pojma o mom iskustvu posmatranja malih tirana (Na kraju krajeva, bila sam dečji pastor)...", glasi crtica koja je nestala iz konačne verzije knjige, pošto joj je navodno savetovano da "anegdotama sa sa svetskim liderima nije mesto u knjizi".
Tvrdila je i da je novembra 2023. bilo planirano da se u Parizu sastane sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, ali da je odlučila da susret otkaže zbog njegovih "anti-izraelskih komentara štampi". Međutim, u Jelisejskoj palati nisu našli nikakve tragove da je sastanak Makrona i Noem ikada bio zakazan.
Bez skandala nije prošlo ni njeno prisustvo na društvenim mrežama. Pošto je objavila snimak, iz jedne stomatološke ordinacije u Teksasu stigle su optužbe za prikriveno reklamiranje.
"Ja sam guverner Južne Dakote i imala sam priliku da dođem u 'Smajli Teksas' da popravim zube, što je bilo apsolutno neverovatno", napisala je Kristi Noem, uz video iz ordinacije.
Usledila je tužba udruženja koja štiti potrošače, jer "reklamira proizvod ili uslugu bez otkrivanja da ima finansijski odnos sa tom kompanijom", a ona je negirala da je to radila zbog novca.
Oni koji poznaju američku političku scenu tvrde da je izbor Kristi Noem za ministarku unutrašnje bezbednosti zapravo mudar potez – samo lepo lice može što bezbolnije da izvede deportaciju ilegalnih imigranata.