Italijanski sud ponovo odbacio plan premijerke da preseli migrante u Albaniju

Sudija takođe traži od najvišeg suda EU da proceni zakonitost celokupnog programa

Italijanski imigracioni sudija odbacio je plan premijerke Đorđe Meloni da preseli migrante u Albaniju i njenu inicijativu poslao najvišem sudu EU.

Sudija je presudio da sedmorica muškaraca iz Bangladeša i Egipćana koje jeitalijanski ratni brod prebacio u Albaniju moraju da budu vraćeni u Italiju dok čekaju odluku o svom zahtevu za azil.

Italijanski sud je takođe zatražio od Evropskog suda pravde da proceni zakonitost celokupnog programa, posebno da li je nedavna procena Rima o 19 zemalja "bezbednih" za prebacivanje migranata u skladu sa pravom EU.

Odluka povećava neizvesnost u pogledu budućnosti kontroverznog plana Melonijeve da odvrati ljude od pokušaja da dođu do Evrope preko Sredozemnog mora uz pretnju da bi mogli biti pritvoreni u Albaniji pre nego što budu brzo vraćeni kući.

Pitanja o održivosti inicijative nametnula su se prošlog meseca, kada je prva grupa od 16 migranata prevezena u centre koje vode Italijani u Albaniji, piše "Fajnenšel tajms".

Mateo Salvini, zamenik premijera, izjavio je da odluka suda "nije protiv vlade, već protiv italijanskog naroda i njegove bezbednosti". Meloni nije odmah komentarisala.

Ishod slučaja mogao bi da ima posledice i izvan Italije. Britanski premijer Kir Starmer, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i drugi evropski lideri vide inicijativu Melonijeve kao potencijalni model za suočavanje sa sopstvenim migrantskim krizama.

Meloni i albanski premijer Edi Rama objavili su prošle godine da su postigli dogovor da Rim zadrži do 3.000 neregularnih migranata spasenih iz Mediterana u dva centra za zadržavanje u Albaniji, tokom ubrzanog postupka zahteva za azil.

Šema je osmišljena da pokuša da se uskladi sa međunarodnim izbegličkim zakonom i izbegne zamke sličnog sporazuma koji je London sklopio sa Ruandom.

U Albaniju bi bili odvedeni samo zdravi, odrasli muškarci iz zemalja koje Rim smatra "bezbednim" za povratak, a italijanske vlasti bi razmotrile njihove tvrdnje. Onima čiji se zahtevi procene kao pravi, biće dozvoljeno da odu u Italiju.

Međutim, italijanska vlada i sudije sukobile su se oko toga koje su zemlje "bezbedne" za povratak migranata.

Meloni je javno poručila da vlade, a ne sudije, moraju da imaju ovlašćenje da odlučuju koje su zemlje bezbedne.

Međutim, italijanski sud je ocenio da su "kriterijumi za određivanje države kao sigurne zemlje porekla utvrđeni zakonom EU" i poručio da sudije moraju "uvek i konkretno da provere" da li su odluke nacionalnih vlada "ispravna primena" prava EU.