Mask i Britanci: Neće im zaboraviti uvrede zbog njegovih komentara o neredima u Engleskoj

Maskovi komentari o neredima u Velikoj Britaniji u avgustu ove godine, u kojima je optužio policiju da manje oštro postupa prema prestupnicima koji nisu belci, naišli su na osude britanskih ministara, a milijarder nije pozvan na veliki investicioni samit u Londonu

Britanski premijer Kir Starmer do sada je uspevao da lepo odigra sa novoizabranim predsednikom Amerike Donaldom Trampom, ali će možda ima manje sreće sa Ilonom Maskom.

Najbogatiji čovek na svetu je već dobio ključnu ulogu u administraciji novoizabranog predsednika SAD: zamoljen je da rukovodi efikasnošću administracije, on prisustvuje tranzicionim sastancima, pa čak i igra golf sa novim glavnokomandujućim, piše "Politiko".

Maskov uspon u američkoj politici poklopio se sa njegovim rastućim neprijateljstvom prema Starmeru, britanskom lideru levog centra.

Podseća se da su Maskovi komentare o neredima u Velikoj Britaniji u avgustu ove godine, u kojima je optužio policiju da manje oštro postupa prema prestupnicima koji nisu belci, naišli na osude britanskih ministara, a milijarder nije pozvan na veliki investicioni samit održan u Londonu u oktobru. 

Osoba bliska Masku, koja je želela da ostane anonimna, rekla je za "Politiko" da je malo verovatno da će najbogatiji čovek na svetu lako zaboraviti tako nešto.

Britanski političari kritikovali su Maska i kao vlasnika Iksa, ističući da je potrebna stroža regulacija sadržaja na ovoj društvenoj mreži, ali sa Starmerovom administracijom se posebno zakačio oko nereda u Britaniji.

Američki biznismen je pisao na Iksu da je građanski rat u Velikoj Britaniji "neizbežan", uz komentare na postupke vlade u ovom slučaju, dok je Dauning strit uzvratio da su Maskove izjave "potpuno neopravdane".

Gorecitirana osoba bliska Masku rekla je da je "očigledno" da je njegovo nepozivanje na samit o investicijama uzrokovano milijarderovim komentarima na nerede, pošto je britanska vlada bila "besna na njega zbog objava na Iksu nekoliko nedelja ranije".

Gotovo odmah, ministri su pokušali da umanje razmere svađe, a sekretar za nauku Piter Kajl je na samitu o investicijama izjavio da je "apsolutno spreman da se angažuje" sa Maskom. Za američkog biznismena, bilo j to premalo i prekasno, dodaje se u tekstu.

Maskov sukob sa Starmerom ima dublje korene, koji se mogu pratiti do njegovog neuspešnog pokušaja da tuži grupu aktivista pod nazivom Centar za suzbijanje digitalne mržnje (CCDH) prošle godine.

CCDH vodi Imran Ahmed, bivši savetnik Laburističke partije i stari prijatelj Starmerovog glavnog savetnika, Morgana Meksvinija.

Neki su i dalje optimistični u pogledu izgleda Ujedinjenog Kraljevstva za blisku saradnju sa Trampom i njegovim timom, uprkos napetim odnosima s Maskom.

Bivši šef britanskog Nacionalnog centra za sajber bezbednost i profesor na Univerzitetu Oksford Cijaran Martin, rekao je da će britanska vlada morati da pravi razliku između "signala i buke" u svom pristupu Trampu, sugerišući da većine ekstremnijih izjava njegovih saveznika "treba tretirati kao buku".

Laburistički poslanik u Donjem domu britanskog parlamenta zadužen za nauku, inovacije i tehnologiju, Džoš Simons, odbacio je sugestiju da Britanija treba da bude prijateljski raspoložena prema Masku, opisujući ga kao "ogromnu smetnju".

Iako laburisti mogu biti ohrabreni činjenicom da je Maskovo zaduđenje u novoj administraciji okrenuto domaćim pitanjima, njegova uloga će sasvim izvesno premašiti njegov zvanični položaj.

"Njujork tajms" je izvestio da je on bio toliko blisko uključen u interne diskusije o Trampovim sledećim koracima da je zasenio ljude koji su formalno imenovani da upravljaju tranzicijom.