Šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grosi upozorio je Izrael da ne napada iranska nuklearna postrojenja, jer je to zabranjeno međunarodnim pravom i može imati strašne posledice po ceo region.
"Ovakvi napadi mogu imati veoma ozbiljne radiološke posledice. IAEA i njene države članice su ranije izrazile snažno protivljenje takvim akcijama", rekao je Grosi u Teheranu, na pitanje novinara o pretnji izraelskog napada na iranska nuklearna postrojenja.
Tenzije između Teherana i Jerusalima eskalirale su u proteklih godinu dana, zbog rata u Pojasu Gaze i izraelskih napada na Liban.
Izraelski zvaničnici su ranije izdvojili iranska nuklearna mesta kao mete potencijalnih napada, ali su do sada, navodno, bili pod pritiskom SAD da ne ispune pretnje.
Ranije ove nedelje, međutim, novoimenovani izraelski ministar odbrane Izrael Kac rekao je da je Iran "više nego ikada izložen napadima na nuklearna postrojenja".
Kac je rekao da Izrael sada ima šansu "da ostvari svoj najvažniji cilj – da osujeti i eliminiše egzistencijalnu pretnju Državi Izrael". Njegovi komentari izazvali su zabrinutost da bi Jerusalim uskoro mogao da napadne te lokacije.
Tokom konferencije za novinare, Grosi je primetio da trenutne regionalne tenzije "pokazuju da je prostor za pregovore i diplomatiju" o iranskom nuklearnom programu "sve manji".
Zapad je dugo tvrdio da je rad Irana na obogaćivanju uranijuma zapravo pokušaj da se razvije nuklearno oružje. Dok je nuklearni sporazum između Irana i svetskih sila iz 2015. postavio ograničenja na program u zamenu za značajno ublažavanje sankcija Teheranu, on je propao nakon što su se SAD povukle iz sporazuma 2018. To je navelo Iran da pojača svoje kapacitete za obogaćivanje, koji su, tvrdi Grosi, sada blizu praga potrebnog za naoružavanje.
Iran je dugo poricao da ima ambicije da stvori nuklearno oružje, više puta naglašavajući da je njegov program obogaćivanja oduvek bio miran i usmeren isključivo na civilnu upotrebu. Posle sastanka sa Grosijem kasnije u četvrtak, iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči rekao je da je njegova zemlja spremna da sarađuje i pregovara sa IAEA oko njenog nuklearnog programa, ali to neće učiniti "pod pritiskom i zastrašivanjem".