Izrael uništio tajno nuklearno postrojenje u Iranu?

Prema rečima bivšeg zvaničnika Tel Aviva, u napadu je navodno stradala sofisticirana oprema koja je korišćena za stvaranje plastičnog eksploziva koji okružuje uranijum u nuklearnoj napravi i neophodan je za detonaciju uranijuma

Tokom izraelskog napada na Iran krajem oktobra, navodno je uništeno aktivno strogo tajno istraživačko postrojenje nukelearnog oružja u gradu Parčin, javlja portal Aksios, pozivajući se na izvore.

Prema rečima bivšeg zvaničnika Tel Aviva, u napadu je navodno stradala sofisticirana oprema koja je korišćena za stvaranje plastičnog eksploziva koji okružuje uranijum u nuklearnoj napravi i neophodan je za detonaciju istog. 

U napadu na Parčin, navodno su uništene tri zgrade u kojima se proizvodilo čvrsto gorivo, kao i skladište.

"Jedna od meta izraelskog napada bio je objekat Talehan 2 u vojnom kompleksu Parčin. Objekat je bio deo iranskog programa nuklearnog naoružanja Amad sve dok Iran nije zaustavio svoj vojni nuklearni program 2003. Korišćen je za testiranje eksploziva potrebnih za aktiviranje nuklearne naprave, prema Institutu za nauku i međunarodnu bezbednost. Satelitski snimci visoke rezolucije koje je institut nabavio nakon izraelskog udara pokazuju da je zgrada Talehan 2 potpuno uništena", prenose izvori.

Prethodno je Si-Bi-Es javio da je izraelski napad na Iran "bio ograničen na vojne ciljeve i da se nije proširio na nuklearna ili naftna postrojenja".

Ranije je iranski predsednik Masud Pezeškijan rekao da Teheran nije i neće stvoriti nuklearno oružje. Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči rekao je u prošlonedeljnoj izjavi da "Iran ne želi nuklearno oružje, tačka".

Velika Britanija, Nemačka, Kina, Rusija, SAD, Francuska i Iran su 2015. godine sklopile nuklearni sporazum, koji je uključivao ukidanje sankcija u zamenu za ograničavanje iranskog nuklearnog programa. 

SAD, pod predsednikom Donaldom Trampom povukle su se iz ovog sporazuma 2018. godine i ponovo uvele sankcije Teheranu. Kao odgovor, Iran je najavio postepeno smanjenje svojih obaveza prema sporazumu, napuštajući ograničenja na nuklearna istraživanja, centrifuge i nivoe obogaćivanja uranijuma.

Višenamenski borbeni avioni Ratnog vazduhoplovstva Izraela su u ranim jutarnjim časovima 26. oktobra izvršili napad na Iran, a komanda izraelske vojske je ovu operaciju nazvala "Dani pokajanja".

U napadu je učestvovalo od nekoliko desetina do čak 100 aviona, uključujući i višenamenske borbene avione pete generacije F-35I, koji su upotrebom krstarećih, balističkih i drugih raketa vazduh-zemlja izvršili precizne udare po vojnim ciljevima u nekoliko iranskih provincija.

Prema tvrdnjama izraelske vojske, svi ciljevi operacije su uspešno postignuti, a napadi su bili usmereni prvenstveno na vojne ciljeve, tj. iranska postrojenja za proizvodnju balističkih raketa, odnosno goriva za njih, kao i na radarske i položaje PVO Oružanih snaga Irana.

Pojedini zapadni mediji, poput Rojtersa, su u međuvremenu objavili satelitske snimke koji navodno prikazuju vojne komplekse Parčin (koji se ranije koristio za potrebe nuklearnog programa) i Hodžir u blizini Teherana, gde se i nalaze postrojenja za proizvodnju raketa, od kojih je šest označeno kao oštećeno.