Kenedi, Mask, uragani, i biračka disciplina: Zbog čega je Tramp tako ubedljivo trujumfovao?
"Ankete su kao tablete za spavanje – dizajnirane da uspavaju glasače na dan izbora", rekao je svojevremeno Hari Truman, 33. predsednik Sjedinjenih Država, a njegova teza potvrdila se kao istina i na nedavno održanim predsedničkim izborima u SAD – čiji je ishod bio suprotan anketama.
Donald Tramp se, na iznenađenje demokrata i radost republikanaca, vratio, pobedivši u svim ključnim državama i osvojivši i elektorske i narodne glasove.
Mnogo je razloga za ovakav uspeh, ali među njima, najvažnijih je pet uzroka, ukazuje Maksim Sučkov, direktor Instituta za međunarodne studije MGIM, u autorskom tekstu za RT.
Prvo, konzervativno biračko telo pokazalo se kao izuzetno disciplinovano, pa je tako jedan od potencijalnih puteva manipulacije demokrata vremenom zatvoren.
Drugo, u tradicionalnoj konfrontaciji tzv. partijskih koalicija, Trampovi politički tehnolozi uspeli su ne samo da zadrže glasove svog biračkog tela (beli, stariji, pretežno muški), već i da dobiju neke od "autsajdera" (ljudi druge boje kože, mlađi, pretežno ženskog pola), za šta demokrate mogu kriviti lično Kamalu Haris, jer je u 2020. Bajden oduzeo Trampu značajan broj glasača u svakoj od tri kategorije.
S obzirom na to da se na prethodnim izborima zemlja tresla od pandemije kovida i nereda pod parolom "Životi crnaca su važni", ekscentrični i često nedosledan Tramp nije izgledao kao čovek koji će počistiti nered, te je u 2020. godini pobedila je potražnja za stabilnom rukom.
"Međutim, četiri godine kasnije, Tramp je taj koji izgleda kao iskusan kandidat, dok se čini da glasači nikada nisu razumeli ko je Haris – nije postojala koherentna slika o Kamali tokom njenog potpredsednikovanja, a pokušaji stratega kampanje Demokratske stranke da je pretvore u 'univerzalnog' kandidata koji se dopada obema stranama nisu uspeli", smatra Sučkov, dodajući da je Tramp biračima bio bliži od Harisove koja svaki čas menja stavove.
Direktor Instituta za međunarodne studije ukazuje i na Trampov primetan uspeh među latino muškarcima, ali i povećanje glasova u drugim kategorijama stanovništva.
Treći razlog za Trampov uspeh je i to što su, prvi put posle dugo vremena republikanci, a ne demokrate, uspeli da privuku "treće" sile na svoju stranu. Obično nezavisni kandidati oduzimaju glasove republikanaca, da bi ovog puta nezavisni kandidat Robert Kenedi, koji je relativno gledano dobio veliku podršku, i "kandidat bez stranke" Ilon Mask, koji je otelotvorio zahtev birača za nečim konceptualno novim umesto večne borbe "slonova" i "magarca" , podržali su Trampa – i to energično.
Četvrti razlog za ubedljivi Trampov trijumf jeste i to što su, republikancima na ruku išli i događaji "više sile" koji su se dešavali sa "zavidnom regularnošću" u ovoj kampanji – uragani, pokušaji atentata na Trampa, nazivanje njegovih pristalica "đubretom" itd.
"Ove epizode bile su važne ne toliko same po sebi, koliko zato što su svaki put Tramp i njegovi politički stratezi uspeli da ih maksimalno iskoriste", ukazuje Sučkov.
Poslednji dodatni poen za Trampa jeste to što je on napravio pametan izbor potpredsednika Džej Di Vensa koji je biračima dao sliku o budućnosti Republikanske partije, a demokratama dao viziju "stare i nove Amerike".
Koprcanje oborenih pilota
Demokrate se, ističe Sučkov, sada postepeno vraćaju režimu svakodnevne delegitimizacije novoizabranog predsednika, koji je isproban 2017-2020, pa otuda i "potpuno smešne nove optužbe o ruskom mešanju" (navodi da su pretnje bombama nekim biračkim mestima 5. novembra stigle iz ruskih domena), podsećanje na nedokazane krivične slučajeve protiv Trampa i izazivanje straha od "neizbežne transformacije Amerike iz demokratije u tiraniju".
"Amerikance, međutim, ne zanima ništa od ovoga – mnogo ih više zanima šta će novoizabrani predsednik uraditi nego da gledaju kako se 'oboreni piloti' koprcaju. Ali konfrontacija između Trampa i takozvane duboke države nije završena. Vremenom će se naći novi, ozbiljniji razlozi da značajno ograniče njegovo političko manevrisanje, ako ne i da ga izbace iz igre", navodi Sučkov, dodajući da će Tramp u novom mandatu delovati manje provokativno, ali odlučnije.
Izborom Trampa osmogodišnja saga o obnovi američke države na novim ideološkim principima ne privodi se kraju, već ulazi u novu fazu, zaključuje ovaj analitičar.