Si Đinping sa Bajdenom: Važno da o nuklearnom oružju odlučuju ljudi, a ne veštačka inteligencija

Na sastanku dvojice lidera na marginama samita APEC u Peruu, naglašena je potreba da se pažljivo razmotre potencijalni rizici i da se razvoj tehnologije veštačke inteligencije u vojnim područjima sprovodi na razuman i odgovoran način

Predsednik SAD Džozef Bajden i kineski predsednik Si Đinping saglasili su se da bi o korišćenju nuklearnog oružja trebalo da odlučuju ljudi, a ne veštačka inteligencija (AI), saopštila je danas Bela kuća.

Naime, na sastanku dvojice lidera na marginama samita APEC u Peruu, naglašena je potreba da se pažljivo razmotre potencijalni rizici i da se razvoj tehnologije veštačke inteligencije u vojnim područjima sprovodi na razuman i odgovoran način.

"Dvojica lidera su potvrdila potrebu da se zadrži ljudska kontrola nad odlukom o korišćenju nuklearnog oružja", navodi se u saopštenju Bele kuće, preneo je Rojters.

Kako je ranije javio AP, Si je preneo Bajdenu da je Peking spreman da sarađuje sa narednom administracijom novoizabranog predsednika Donalda Trampa.

"Kineski cilj stabilnih, zdravih i održivih odnosa Kine i SAD ostaje nepromenjen. Kina je spremna da radi sa novom američkom administracijom na održavanju komunikacije, proširenju saradnje i upravljanju razlikama, težeći stabilnoj tranziciji kinesko-američkih odnosa u korist dva naroda", rekao je Si Bajdenu.

Kineska agencija Sinhua prenela je da je Si rekao Bajdenu da Kina i SAD, kao dve najveće sile u svetu, treba da uzimaju u obzir interese sveta i da unose više izvesnosti i pozitivne energije u svet pun izazova.

Bajden je izrazio zadovoljstvo zbog dugogodišnjeg partnerstva sa Sijem, ali je priznao da se oni nisu uvek slagali, istakavši da je iskrena i otvorena međusobna komunikacija sprečila sukob između SAD i Kine.

Si: Odnosi SAD i Kine ostali stabilni

Si Đinping rekao je odlazećem predsedniku SAD Džozefu Bajdenu da su kinesko-američki odnosi u poslednje četiri godine prošli kroz uspone i padove, ali da su obe strane bile angažovane u dijalogu i saradnji, istakavši da su odnosi u celini ostali stabilni.

"Pod vođstvom dvojice predsednika, dve strane su kroz konsultacije usvojile niz smernica za kinesko-američke odnose, a dvojica predsednika su zajednički vratila dijalog i saradnju između Kine i SAD na pravi put", kazao je Si, prenosi kineska državna novinska agencija Sinhua.

Konstatovano je da je više od 20 mehanizama za komunikaciju ponovo pokrenuto ili uspostavljeno i da su ostvareni pozitivni rezultati u oblastima kao što su diplomatija, bezbednost, ekonomija, trgovina, fiskalna pitanja, finansije, vojska, borba protiv narkotika, sprovođenje zakona, poljoprivreda, klimatske promene i razmena među ljudima.

Kineski predsednik je rekao svom američkom kolegi da pitanja Tajvana, demokratije, ljudskih prava i prava na razvoj predstavljaju crvene linije za Kinu, koje se ne smeju prekoračiti.

Si je upozorio da SAD ne smeju da se mešaju u bilateralne sporove oko ostrva Tajvan i grebena u Južnom kineskom moru, ali ni da pomažu ili podstiču provokacije u tom regionu.

"Kina i Sjedinjene Američke Države bi mogle da imaju nesuglasice ili čak dožive pogoršanje odnosa usled međusobnog rivalstva, ali bi mogle da postignu i značajan napredak ako se uzajamno ponašaju kao partneri i prijatelji", zaključio je Si.