Svet

Amerika, Francuska i Britanija dozvolile: Kijev može da napadne Rusiju raketama dugog dometa?

Oružje će se, navodno, prvo koristiti za napade u Kurskoj teritoriji
Amerika, Francuska i Britanija dozvolile: Kijev može da napadne Rusiju raketama dugog dometa?www.globallookpress.com © Defense Ministry/Keystone Press Agency

Jedna od poslednjih predsedničkih odluka Džozefa Bajdena je, ako je verovati "Njujork tajmsu", to što je po prvi put Ukrajini odobrio upotrebu američkih raketa dugog dometa za udare duboko unutar Rusije, kako za ovaj list tvrde neimenovani američki zvaničnici. 

Ovu odluku podržale su, javlja "Figaro" i Francuska i Britanija koje su ovlastile Ukrajinu da udari duboko u rusku teritoriju njihovim projektilima "skalp" i "storm šedou". 

Iako francuski list nije dao detalje, u međuvremenu se predsednik Francuske Emanuel Makron oglasio dok se spremao da otputuje na samit G20 i poručio kako je veliki ruski vazdušni napad koji je Moskva danas izvela na Ukrajinu "pokazao da predsednik Rusije Vladimir Putin ne želi mir".

"Prioritet Francuske je da nastavi da pomaže Ukrajini u odbrani od Rusije", rekao je Makron.

Rojters navodi da Kijev planira da u narednim danima izvrši udare na rusku teritoriju koristeći oružje dugog dometa.

Oružje će, kako navode mediji, verovatno u početku biti upotrebljeno protiv ruskih trupa u regionu Kursk na zapadu Rusije.

Bajdenova odluka snažan je zaokret u politici SAD, pogotovo kritičan jer se dešava samo dva meseca uoči stupanja na dužnost novog američkog lidera Donalda Trampa.

Sagovornici tvrde da je iznenadna dozvola Ukrajincima da u napadima na Rusiju koriste rakete dugog dometa, poznate kao Armijski taktički raketni sistemi, ili ATACMS, na "iznenadnu odluku Rusije da uvede severnokorejske trupe u borbu", što je tvrdnja koju je Rusija demantovala.

Kontroverze o severnokorejskim trupama počele su da se pletu pošto su Rusija i Severna Koreja potpisale ove godine Ugovor o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu koji podrazumeva pružanje uzajamne pomoći. A, ona uključuje i vojnu pomoć u slučaju agresije na jednu od zemalja potpisnica.

Rusija je ranije skrenula pažnju da SAD nemaju potvrdu da su vojno osoblje iz DNRK navodno prisutno u zoni specijalne vojne operacije, a optužbe protiv Pjongjanga za slanje vojnog osoblja u Rusiju nazvala "prljavim manevrima" Sjedinjenih Država i njihovih saveznika kako bi prikrili sopstvene zločine i produžili sukob u Ukrajini.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov nedavno je naglasio da ako Kijev upotrebi zapadno oružje dugog dometa za udare duboko u rusku teritoriju, to će onda značiti da ne samo Ukrajina, već i zemlje NATO otvoreno ratuju sa Rusijom, ne stideći se više da kriju činjenice o "plaćenicima", "dobrovoljcima", instruktorima i drugim momcima "pod lažnom zastavom".

"Svima bi trebalo da bude očigledno da Ukrajinci ne mogu samostalno da koriste zapadno visokotehnološko oružje velikog dometa. Ne mogu bez zapadnih specijalista, obaveštajnih podataka, uključujući i one dobijene od kosmičke grupe NATO zemalja", zaključio je Lavrov.

Nedavno su i Pentagon i američki Obaveštajni komitet savetovali Vašington da ne dozvoli Ukrajini da koristi oružje koje su isporučile SAD, za udare u dubinu ruske teritorije.

Kako se navodi, davanje zelenog svetla Kijevu da koristi rakete ATACMS koje su isporučile SAD ne bi imalo strateški uticaj, a istovremeno bi stvorilo rizik od dalje eskalacije između Vašingtona i Moskve.

Američki zvaničnici rekli su da ne veruju da će ova odluka Bajdena promeniti tok rata, koji je, kako to danas priznao i Si-En-En, potpuno ide u korist Rusije, budući da je ruska vojska u prednosti u svim pravcima na frontu.

Bajden je, međutim, "utvrdio da su potencijalne koristi nadmašile rizike eskalacije" - Ukrajini planira da na ovaj način omogući da dostigne određene ciljeve visoke vrednosti koje inače ne bi mogla, tvrdi "Njujork tajms".

Prethodno je britanski "Telegraf" preneo kako britanski premijer Kir Starmer i francuski predsednik Emanuel Makron razgovaraju o mogućnosti da ubede odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da Ukrajini dozvoli da ispali rakete "storm šedou" u dubinu teritorije Rusije.

image