Berlin je još letos najavio da će Ukrajini poslati novo "superoružje", ali se o njemu do sada nije znalo ništa. List "Bild" sada navodi da je nemačka kompanija "Helsing" potpisala je ugovor o isporuci 4.000 "udarnih dronova" sa ukrajinskim Ministarstvom odbrane u septembru 2024.
Ovo nisu konvencionalne bespilotne letelice koje kontroliše ljudi, već visokotehnološki dronovi koje kontroliše veštačka inteligencija.
Letelice slične su nemačkoj krstarećoj raketi "taurus", koju kancelar Olaf Šolc još uvek ne želi da isporuči Kijevu, zbog čega ih i zovu "mini taurusi".
"Helsingovi" dronovi imaju softver koji ih čini u velikoj meri imunim na rusko ometanje GPS-a i druge mere elektronskog ratovanja.
Dron, rekao je insajder "Bildu", prepoznaje na osnovu hiljada markera gde se nalazi i na taj način pomaže operateru da ostane na kursu čak i u nepovoljnim vremenskim uslovima ili u oblastima koje su bombardovane.
Kada se meta locira i operater joj da instrukcije, dron samostalno leti do cilja, rekao je sagovornik lista. Pojasnio je da bespilotne letelice mogu da lete do zadatih ciljeva čak i ako je radio-veza prekinuta, zbog čega je stopa pogodaka stoga znatno veća nego kod borbenih bespilotnih letelica sa ručnom kontrolom.
Prema informacijama "Bilda", nemačke bespilotne letelice imaju do četiri puta veći domet od konvencionalnih kamikaza dronova ukrajinske vojske, imaju dovoljno eksploziva da unište ruske tenkove i skloništa i čak mogu da ih napadnu iz vazduha punom brzinom.
Očekuje se da će Ukrajina od decembra dobiti 4.000 "mini taurusa" u isporukama po nekoliko stotina komada.
Povodom isporuke dronova, ministar odbrane Boris Pistorijus rekao je listu da je "veoma srećan što isporuka ovih udarnih dronova podržanih veštačkom inteligencijom počinje".
Sa njima bi "ukrajinske oružane snage mogle da preduzmu akciju protiv ruskih vojnih ciljeva visoke vrednosti, na primer ruskih komandnih mesta ili logističkih objekata", objasnio je on.