Svet

Oprez na Zapadu posle Bajdenove odluke: "Još ne otvaram šampanjac", prekasno da se spasi Ukrajina

Prekasno (i premalo), komentarišu vojni analitičari odluku Vašingtona
Oprez na Zapadu posle Bajdenove odluke: "Još ne otvaram šampanjac", prekasno da se spasi UkrajinaGetty © Anadolu / Contributor

Odluka SAD da odobre Kijevu da koristi oružje dugog dometa da gađa ciljeve na teritoriji Rusije mogla bi, možda, da pomogne Ukrajini u Kursku, ali je prekasno da promeni tok sukoba, kažu analitičari.

"Odluka je došla kasno, a kao i druge odluke u tom smislu, možda će biti prekasno da se suštinski promeni tok borbi", kaže Majkl Kofman, viši saradnik Karnegijeve zadužbine za međunarodni mir u Vašingtonu.

Za sada nije jasno koliko će potrajati ova nova američka politika, budući da ju je žestoko kritikovao Ričard Grenel, jedan od najbližih spoljnopolitičkih savetnika novog predsednika Donalda Trampa. Sam Tramp je više puta kritikovao razmere američke pomoći Kijevu i obećao da će brzo okončati sukob.

Prvi ukrajinski udari mogli bi se desiti u narednim danima i verovatno će biti izvedeni pomoću raketa ATACMS, koje imaju domet do 306 kilometara.

Zvaničnik centralne Evrope za odbranu rekao je Rojtersu da će udari dati Kijevu veću šansu da se odbrani od vazdušnih napada, ali da neće okrenuti sukob u korist Ukrajine.

Rusija je već premestila mnoga svoja vazdušna sredstva van dometa zapadnog naoružanja u Ukrajini, rekao je zvaničnik.

Litvanski ministar spoljnih poslova Gabrijelijus Landsbergis rekao je da "još ne otvara šampanjac" jer nije poznato da li Ukrajinci imaju dovoljno raketa.

Odluka o odobrenju upotrebe oružja dugog dometa tek nakon višemesečnog ukrajinskog lobiranja u skladu je sa obrascem koji se ponavlja od početka sukoba. Bajdenova administracija je sa jedne strane odlučna da podržava Kijev "koliko god bude potrebno", dok sa druge strane strahuje od eskalacije i odgovora Moskve.

Vašington se u prošlosti mesecima kolebao da li da odobri Kijevu traženo oružje, tenkove i avione. Neki vojni analitičari kažu da su takva odlaganja dala Moskvi vremena da se konsoliduje i ojača.

Ukrajina pod pritiskom

Mogućnost da projektilima napadne rusku teritoriju mogla bi da ima najdirektniji uticaj na Kursku oblast koju Ukrajina pokušava da "zadrži" posle prekograničnog napada u avgustu.

Ova oblast bi, navodi agencija, mogla da bude moneta za pregovaranje nakon Trampovog ulaska u Belu kuću.

Rob Li, viši saradnik na Institutu za spoljnu politiku sa sedištem u Filadelfiji, smatra da Ukrajina neće moći na duže staze da izdrži u Kurskoj oblasti.

"Ukrajina je tamo angažovala neke od svojih najboljih jedinica, tako da će možda moći da se održe neko vreme ako nastave da dobijaju dovoljno municije i borbene zamene", rekao je on.

Li je takođe podsetio da Rusija može da obori rakete dugog dometa "skalp/storm šedou" čiju su upotrebu, navodno, odobrile i Francuska i Britanija, kao i američke ATACMS. Što znači da bi broj ispaljenih raketa morao da bude značajan, a pitanje je koliko zaliha ima i Kijev i Zapad.

image