Svet

Bela kuća nije potvrdila izveštaje o dozvoli za napad na Rusiju

Sjedinjene Države su od samog početka ukrajinskog konflikta bile jasne da će svoje političke odluke donositi na osnovu situacije na bojnom polju, rekao je ispred Bele kuće zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost Džon Fajner
Bela kuća nije potvrdila izveštaje o dozvoli za napad na Rusiju© Photo by Alex Wong/Getty Images

Bela kuća nije direktno potvrdila da je administracija predsednika Džoa Bajdena odobrila Ukrajini da napadne Rusiju raketama dugog dometa ATACMS, navodi se u saopštenju zamenika savetnika za nacionalnu bezbednost Džona Fajnera.

"Sjedinjene Države su, od samog početka ukrajinskog konflikta, bile jasne da će svoje političke odluke donositi na osnovu situacije na bojnom polju, uključujući značajnu eskalaciju povezanu sa raspoređivanjem stranih snaga na ruskom tlu u toku poslednjih dana i nedelja", rekao je Fajner novinarima koji su pratili Bajdena u Brazilu tokom samita G20 koji počinje danas.

Time je zvaničnik odgovorio na molbu novinara da potvrdi izveštaje koji su se pojavili dan ranije, o tome da je Vašington zaista odobrio upotrebu američkog oružja dugog dometa Oružanim snagama Ukrajine za napad na Rusiju.

Dan ranije je "Njujork tajms" pisao, pozivajući se na neimenovane američke zvaničnike, da je predsednik Džo Bajden odobrio Ukrajini korišćenje američkog oružja dugog dometa, uključujući rakete ATACMS, za udare duboko u rusku teritoriju. Prema rečima neimenovanih sagovornika ovog lista, Bajden je ovaj korak preduzeo nakon izveštaja o "dolasku vojnog osoblja iz DNRK u Kursku oblast", time se pretpostavlja se da će Oružane snage Ukrajine napadati ruske i, navodno prisutne u regionu, severnokorejske borce. Kako prenosi list "Aksios", Vašington je Kijev obavestio o odluci pre oko tri dana.

Stav Rusije

Sredinom septembra Putin je, komentarišući aktuelne teme, primetio da zemlje NATO-a razgovaraju o mogućnosti upotrebe oružja dalekog dometa od strane Oružanih snaga Ukrajine, a da će to značiti direktno učešće u sukobu u Ukrajini.

Prema rečima šefa države, kijevski režim već udara na rusku teritoriju dronovima i drugim sredstvima. Kada je reč o upotrebi visokopreciznog dalekometnog naoružanja zapadne proizvodnje, treba imati na umu da se takve operacije izvode uz učešće vojske zemalja Alijanse, budući da samo one mogu da upravljaju misijama leta raketnih sistema, objasnio je predsednik.

Direktno učešće Zapada u ukrajinskom konfliktu značajno će promeniti njegovu suštinu i značiće da su članice NATO-a, SAD i evropske zemlje – u ratu sa Rusijom. Moskva će donositi odluke na osnovu pretnji koje se pojave pred njom, zaključio je Putin.

Vojna saradnja sa Severnom Korejom

Moskva je napomenula da SAD nemaju potvrdu da su severnokorejski borci navodno prisutni u zoni Specijalne vojne operacije. Prvi sekretar misije DNRK pri Ujedinjenim Nacijama Il Ha Kim nazvao je optužbe na račun Pjongjanga "prljavim manevrima" Sjedinjenih Država i njenih saveznika, koji nastoje da prikriju sopstvene zločine i produže sukob u Ukrajini.

Putin je istakao da je pitanje pružanja uzajamne vojne pomoći suverena stvar Rusije i Severne Koreje i da samo one mogu da odluče da li će se ograničiti na vežbe i razmenu iskustava ili "će ponešto primeniti".

image