Analena Berbok preti Kini zbog Rusije: "Ovo mora da ima, i imaće posledice"

Od septembra evropske obaveštajne agencije tvrde da Kina pomaže predsedniku Rusije Vladimiru Putinu da razvije borbene bespilotne letelice koje se, navodno, koriste u sukobu sa Ukrajinom. Ministarka spoljnih poslova Nemačke sada preti svetskoj sili

Zbog pretpostavki nemačke vlade da Kina pruža pomoć Rusiji u sukobu sa Ukrajinom, ministarka inostranih poslova Analena Berbok uputila je oštre pretnje.  

"Ovo mora i imaće posledice", rekla je Berbokova na marginama sastanka EU u Briselu, gde se na sukob Rusije i Ukrajine posmatra kroz dioptriju ruskog "napada na evropsku slobodu". 

Spoljna služba EU ranije je saopštila da ispituje indicije da se u Kini proizvode dronovi koje Rusija koristi u sukobu sa Ukrajinom.

"Dobili smo izveštaje od obaveštajnih izvora o postojanju fabrike u Kini gde se proizvode dronovi koje se isporučuju Rusiji i koriste u sukobu sa Ukrajinom", rekao je zvaničnik EU.

Dokazi da Kina pomaže Rusiji u proizvodnji borbenih dronova, piše "Špigl", kruže od septembra. U to vreme Rojters je, pozivajući se na obaveštajne izvore, izvestio da je ruska odbrambena kompanija u Kini razvila i testirala novi dron sa oznakom G3. A u njegovom razvoju su, navodno, kineski stručnjaci odigrali važnu ulogu. Prema toj teoriji, ovi vojni dronovi trebalo bi da se sada proizvode u Rusiji.

Evropski obaveštajci tvrde da Kina isporučuje Rusiji robu takozvane dvostruke namene, bez koje, navodno, tamošnji proizvođači oružja više ne bi mogli da funkcionišu. Međutim, sa stanovišta analitičara nacrt za borbeni dron je mnogo vredniji.

Od tada obaveštajni izveštaji izazivaju rasprave - nedavno se u tajnosti vodila debata u Savetu NATO-a o tome da li Alijansa treba da pooštri svoj stav prema Kini zbog pomoći u naoružanju Rusije. Prema saznanjima "Špigla", izaslanici NATO-a su se složili da su informacije o transferu tehnologije verodostojne. Na skupu, Nemačka je glasala protiv brzih kaznenih mera, za razliku od SAD i Velike Britanije.

Ovo nije prvi put da evropski obaveštajci strahuju od saradnje Kine i Rusije - nedavno su saopštili i da je prošle godine Rusija počela da proizvodi novi dron dugog dometa "harpija-A1", koristeći kineske motore i delove. 

Iz Pekinga je poručeno da je Kina uvek bila posvećena političkom rešenju ukrajinske krize i naglašeno da strogo kontrolišu izvoz robe koja može da se upotrebi i u vojne svrhe.