Prijatelj albanske zajednice u SAD. Vetar u leđa. Pro-albanski glas, neke su od reakcija u medijima iz Prištine i Tirane povodom toga što je republikanski senator Džon Tun iz Južne Dakote nedavno izabran za lidera republikanaca u Senatu američkog kongresa.
Iz panalbanske federacije "Vatra" sa sedištem u SAD, koja tamo "posluje" 122 godine, i slovi za uporište Albanaca u Americi, saopštili su da je "Tun prijatelj federacije".
"Fantastična vest za sve Albance. 'Vatra' će kao nacionalna institucija blisko sarađivati sa američkim institucijama u korist nacionalnog pitanja albanske zajednice u SAD. Albansko pitanje u Senatu dobiće snažan glas, zahvaljujući federaciji 'Vatra'", saopštila je "Vatra".
Uz saopštenje je priložena i prigodna fotografija koja možda govori više od hiljadu reči: na njoj su novoizabrani lider republikanaca u Senatu Džon Tun i predsednik "Vatre" dr Eljmi Beriša. Obojica nasmejani, osmesi od uveta do uveta a tu je i čvrst stisak ruke.
Fotografija je nastala, piše, na sastanku koji su održali u julu, a očigledno je protekao u prijateljskoj atmosferi.
Ovo nije bio jedini takav sastanak koji je u skorije vreme Tun imao sa predstavnicima albanske zajednice u SAD.
Aktivisti i predstavnici albanske zajednice u SAD, početkom novembra, pohvalili su se da su se sastali sa svojim, kako su rekli, američkim prijateljem Džonom Tunom i njegovom suprugom.
Sastanak je organizovao, prema izvorima na albanskom jeziku, poznati albanski aktivista u SAD Džim Džema, a održan je restoranu "Alora" na Menhetnu koji je u vlasništvu albanskog aktiviste Halila Ahmetaja.
"Na sastanku podrške senatoru Tunu razgovaralo se o situaciji na tzv. Kosovu. Džema i ostali aktivisti zatražili su od američkog senatora da pomogne tzv. Kosovu, posebno kada je reč o članstvu tzv. Kosova u NATO", ističe se.
Izvesni Vehbi Bajrami je u ime albansko-američkog lista "Ilirija" uručio Tunu dokument u kome se rezimira situacija na tzv. Kosovu i u kome su navedeni zahtevi albansko-američke zajednice u SAD u vezi sa američkom spoljnom politikom, a ističe se i značaj koji ima albanska zajednica u SAD.
Od američkog senatora, između ostalog, predstavnici albanske zajednice zatražili su da se pred lice pravde izvedu oni koji su navodno silovali albanske žene tokom rata na KiM, a spominjali su i slučaj braće Bitići.
Tun je, navode, obećao da će posetiti tzv. Kosovo, a usput je zahvalio na pozivu na sastanak i priredili večeru.
"Svealbanskoj" radosti, koja polako poprima obrise histerije, za sada se ne nazire se kraj. Pre nego što su se oduševili izborom Džona Tuna za lidera republikanaca u Senatu, naročito su se obradovali najavi novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa da će imenovati bivšeg direktora Nacionalne obaveštajne agencije (DNI) Džona Retklifa za novog direktora američke Centralne obaveštajne agencije (CIA).
Videli smo fotografije na kojima Retklif rukama pokazuje znak dvoglavog orla, simbola "velike Albanije", a mediji iz Prištine su podsetili na njegove veze sa albanskom zajednicom u SAD, kao i da se tokom prvog Trampovog mandata Retklif sastajao sa predsednikom Alijanse za budućnost Kosova Ramušom Haradinajem.
Albanska zajednica buja poput korova u Sjedinjenim Američkim Državama. Stoga i ne čudi što što se maltene iz dana u dan, albanski mediji sa sedištem u Prištini i Tirani, ali i SAD, posebno nakon Trampove pobede, hvale nekim američkim prijateljem.
Ta prijateljstva, verovatno, podmazana su i albanskim novcem, ali za Albance koji sanjaju velikoalbanske snove, ništa nije skupo.