Si Đinping i Kir Stramer na G20: Zašto su kineski zvaničnici izbacili britanske novinare

Iako je dobro počeo- izrazima uzajamnog poštovanja, sastanak britanskog premijera i kineskog predsednika krenuo je u krivom smeru kada je Stramer pomenuo slučaj medijskog tajkuna Džimija Laja

Dugo se nije činilo da postoje šanse za odmrzavanje odnosa između Pekinga i Londona kao na samitu lidera G20 u Riju de Žaneiru. Britanski premijer Kir Stramer prvi je koji se sastao sa kineskim predsednikom Si Đinpingom nakon šest godina od puta Tereze Mej u Peking.

I činilo se da sve ide u dobrom pravcu - prvo je Stramer poručio Siju: 

"Želimo da naši odnosi budu dosledni, trajni, sa poštovanjem i da, kao što smo se dogovorili, izbegavamo iznenađenja gde je to moguće. Snažan odnos Velike Britanije i Kine važan je za obe zemlje, ali i za širu međunarodnu zajednicu".

I Kineska agencija "Sinhua" prenela je da je Si uzvratio u sličnom tonu: rekao je kako dve zemlje treba da žive u skladu sa svojim "strateškim partnerstvom i posvete se međusobnom poštovanju, otvorenosti, saradnji"...

I sve je, kako izveštava "Politiko", teklo prilično glatko dok Stramer nije spomenuo ljudska prava, Tajvan, kineske sankcije britanskim parlamentarcima... Ali jedno ime bilo je nagazna mina - medijskog tajkuna Džimija Laja. 

Naime, kako piše "Politiko", nakon što je britanski premijer "izrazio zabrinutost zbog pogoršanja Lajevog" stanja, kineski zvaničnici su "agresivno izbacili" dva britanska novinara koja su bila u prostoriji.

Ko je Džimi Laj, krivac za još jedan razdor na relaciji Peking-London? Očima zapada on je "prodemokratski aktivista" i "borac za slobodu govora", ali za kineske pravosudne organe on je prevarant.

U zatvoru se našao 2020. godine, pošto je učestvovao u zabranjenom skupu, na bdenju za žrtve Tjenanmena. Kineske vlasti su tada optužile više od dvadeset političara i aktivista pozivajući se na Zakon o nacionalnoj bezbednosti. Laj je godinu dana kasnije, sa još trojicom aktivista, proglašen krivim. Tom prilikom kažnjen je sa dva miliona hongkoških, odnosno 257.000 američkih dolara.

Ali ovaj izdavač danas ugašenih novina "Epl dejli" u oktobru 2022. proglašen je krivim i za prevaru. Naime, utvrđeno je da je od 2016. do 2020. godine dao deo poslovnog prostora u zakup firmi, koja je takođe njegova. Druga tačka optužnice odnosila se na kršenje ugovora o zakupu od 1998. do 2015. godine, jer je istoj firmi dozvolio da koristi poslovni prostor njegovog medija. I tada je osuđen na gotovo šest godina zatvora.

Vlade SAD i Velike Britanije pozvale su na oslobađanje Laja.