AUKUS najavio zajedničko ispitivanje hipersoničnih raketa: U planu šest testova do 2028. godine

Vredi podsetiti da i SAD i Velika Britanija trenutno zaostaju za Rusijom i Kinom u domenu hipersoničnog naoružanja, budući da, uprkos pojedinim uspešnim testovima i najavama, i dalje nemaju nijedno oružje ove vrste u operativnoj upotrebi

SAD, Velika Britanija i Australija pokrenule su inicijativu u okviru svog trilateralnog vojnog pakta za ubrzanje testiranja i raspoređivanja hipersoničnih projektila i srodnih tehnologija.

Podsećanja radi, 2021. godine, tri zemlje su uspostavile vojni savez AUKUS, koji se zasniva na dva stuba. Prvi stub podrazumeva obavezivanje Vašingtona i Londona da pomognu Kanberi u razvoju i nabavci podmornica na nuklearni pogon, dok drugi stub obuhvata širi sporazum o razmeni tehnologije koji bi potencijalno mogao da uključi druge zemlje, kao što su Kanada i Japan.

Pentagon, Ministarstvo odbrane Australije i Ministarstvo odbrane Ujedinjenog Kraljevstva objavili su u ponedeljak saopštenja u kojima najavljuju novu inicijativu u okviru drugog stuba, nazvanu "HajFlajTE" PA (Hypersonic Flight Test and Experimentation Project Arrangement).

Kako se navodi, u okviru projekta biće sprovedeno šest zajedničkih probnih lansiranja do 2028. godine, za šta će ukupno biti izdvojeno 252 miliona dolara. Portparol Pentagona major Pit Ngujen izjavio je da inicijativa ima za cilj da poveća intenzitet testiranja i iskoristi kombinovane resurse i postrojenja za ispitivanja.

"Poboljšavamo našu kolektivnu sposobnost da razvijemo i isporučimo ofanzivne i odbrambene hipersonične tehnologije kroz veliku seriju trilateralnih testova i eksperimenata koji će ubrzati napredak hipersoničnih koncepata i ključnih tehnologija", dodala je Hejdi Šju, podsekretarka američkog ministarstva odbrane za istraživanje i inženjering.

Vredi podsetiti da i SAD i Velika Britanija trenutno zaostaju za Rusijom i Kinom u domenu hipersoničnog naoružanja, budući da, uprkos pojedinim uspešnim testovima i najavama, i dalje nemaju nijedno oružje ove vrste u operativnoj upotrebi.

Sa druge strane ruske i kineske oružane snage već koriste nekoliko vrsta hipersoničnih raketa, a Rusija je postala i prva zemlja u svetu koja je upotrebila ovo naoružanje u vojnom sukobu, tj. u SVO.

Prema rečima britanskog ministarstva odbrane, novu zajedničku inicijativu će podržati preko 90 dobavljača iz zemalja AUKUS-a i njihovih saveznika iz EU, sa komercijalnim potencijalom do milijardu funti (1,27 milijardi dolara).

"Ovaj rad će nam pomoći da zadržimo poziciju ispred naših protivnika na bojnom polju, poboljšati našu kolektivnu bezbednost i doprineti održavanju mira i stabilnosti u sve složenijem i opasnijem svet"“, rekao je britanski ministar odbrane Džon Hili, karakterišući sporazum kao "značajan aranžman" koji će pozicionirati blok u "prvi red odbrambene tehnologije koja pobeđuje u bitkama".

Australija je ovu "prekretnicu" opisala kao "novi nivo saradnje", dodajući da će planirana testiranja "ubrzati razvoj hipersoničnih koncepata". Međutim, ni u jednom od saopštenja o novom projektu nisu izneti nikakvi detalji o tome koje tačno tehnologije (tj. hipersonično oružje) tri zemlje planiraju da dovrše i testiraju.