Disonantni tonovi Londona: Premijer - možemo i sa EU i SAD; ministar trgovine - ne baš

Premijer veruje da bi Britanija mogla da održi veze i sa SAD i sa EU u potencijalnom transatlantskom carinskom sporu; ministar trgovine nije baš siguran u to

Velika Britanija bi bila u velikoj meri izložena globalnom trgovinskom ratu, upozorio je britanski ministar trgovine Džonatan Rejnolds, pošto je premijer Kir Starmer rekao da zemlja neće morati da bira između SAD i Evrope ako Donald Tramp uvede nove transatlantske carine.

Rejnolds je komitetu Doma lordova rekao da bi "tarife na britansku robu koja ulazi u SAD bila teška stvar sa kojom bi morali da se bore", ali da je pretnja sveopšteg globalnog trgovinskog spora mnogo veća.

Moramo jasno da kažemo narodu da će, u slučaju šire trgovinske konfrontacije Kine i Zapada, kao mnogo globalnije orijentisane trgovačke nacije, Velika Britanija biti mnogo više izložena tome nego SAD, rekao je on.

Tramp je obećao da će uvesti globalne carine od 10-20 odsto na američki uvoz - i do 60 odsto na robu koja dolazi iz Kine - u potezu koji bi mogao da izazove novi talas globalnog protekcionizma, objašnjava "Fajnenšel tajms".

Rejnoldsovi komentari usledili su nakon što je britanski premijer poručio da je moguće imati jake trgovinske odnose i sa SAD i sa EU u slučaju novih trgovinskih barijera.

Tokom vikenda, viši Trampov savetnik Stiven Mur pozvao je Veliku Britaniju da napusti "socijalističku" Evropu i uskladi se sa američkim modelom "slobodne trgovine".

EU je daleko najveći trgovinski partner Velike Britanije, sa 356 milijardi funti ili 42 odsto ukupnog izvoza robe i usluga prošle godine. Međutim, SAD su najveći pojedinačni izvoznik u Velikoj Britaniji.

Rejnolds je istakao da Britanija više trguje sa zemljama Evropske unije nego sa SAD. "Ako postoje stvari koje nam (SAD) ponude ili traže da uradimo, a koje bi rezultirale nepovoljnim odnosom na evropskoj strani, morali bismo da odmerimo posledice".

Svaka američka ponuda da ograniče takse za Britaniju bi gotovo sigurno dolazila sa nekim uslovom, uključujući dugogodišnji zahtev da Velika Britanija otvori svoja tržišta za jeftine američke prehrambene proizvode – kao što je piletina natopljena hlorom – koja je trenutno zabranjena u Britaniji i EU, zaključuje "Fajnenšel tajms".