Svet

Američke rakete na ruskoj teritoriji: Zašto Bajden i Tramp ćute?

Moguće je da se Amerikanci prave Englezi kako bi odgodili rusku reakciju, kaže novinar Nebojša Malić o tišini koja je usledila nakon što su mediji objavili da Ukrajina ima zeleno svetlo za upotrebu američkih raketa protiv ciljeva u Rusiji
Američke rakete na ruskoj teritoriji: Zašto Bajden i Tramp ćute?Getty © Alex Wong / Staff

Dok svet bruji o Bajdenovoj odluci da Kijevu dozvoli upotrebu američkih raketa dugog dometa protiv ciljeva u Rusiji, u Beloj kući - muk. Ćuti i Donald Tramp. Zaštitno lice buldožer diplomatije ni da tvitne. Ništa nije komentarisao ni predsednik Rusije Vladimir Putin, osim što je potpisao ukaz kojim nuklearno oružje ostaje poslednja linija odbrane.

 Šta znači tišina iz Bele kuće?

"Tišina iz Bele kuće je u stvari zlokobna. Sugeriše da nema pilota u avionu, odnosno da ovo nije Bajdenovo maslo već da 'duboka država' rovari da minira Trampa. Malo me zbunjuje i Trampovo ćutanje, jer on na ovakve stvari brzo reaguje nekim tvitom. Moguće je da se Amerikanci, i jedni i drugi, prave Englezi da bi odgodili rusku reakciju. Videćemo da li će uspeti", kaže za RT Balkan Nebojša Malić, novinar i autor emisije "Glas iz Amerike".

Iz nove administracije negodovanje je izrazio samo Majk Volc, osoba koju je Tramp izabrao za savetnika Bele kuće za nacionalnu bezbednost. Za "Foks njuz" rekao je da ga odlazeća administracija nije obavestila o tom potezu, što se inače podrazumeva u duhu dobre tradicije.

"To je još jedan korak na lestvici eskalacije. I niko ne zna kuda ovo vodi", rekao je bivši kongresmen Floride, sada glavni Trampov pomoćnik.

Da li Bajden poslednje trenutke na vlasti iskoristio da pomogne Ukrajni u sukobu sa Rusijom? Ili je dozvola hladno servirana osveta Trampu?

Za naučnog saradnika Instituta za evropske studije Stevana Gajića ovo je "način da se Trampova pobeda učini irelevantom".

"I da se nova administracija obaveže, da budu taoci rata. Hegemon gubi svoju moć i nema te cene koju će platiti da je zadrže. Nijedna žrtva nije dovoljno velika, makar ona bila plaćena hiljadama života. Najveća elita u Evropi nije bila spremna na Trampovu pobedu. Da očekuju pobedu Kamale Haris videlo se i po izboru Kaje Kalas za visoku predstavnicu EU, po ponovnom izboru Ursule fon der Lajen... I sada je ovo pokušaj da novu administraciju neposredno uključe u sukob", kaže za RT Balkan Stevan Gajić.

Zabijanje klipova u točkove i pre nego što je preuzeo dužnost za Trampa nisu nikakva novost. Taj film je 47. predsednik SAD već odgledao u prvom mandatu. I onda, kao i sada, Trampovo nastojanje da popravi američko-ruske odnose bilo je prst u oku duboke države.

"Posle pobede na izborima 2016. godine, Trampov prvi savetnik za nacionalnu bezbednost Majl Flin smenjen je za manje od mesec dana provedenih na toj funkciji, jer je razgovarao sa ruskim ambasadorom pre Trampove inauguracije. Ovakvi razgovori nisu neobični, ali je ovde navodno bilo sporno što su razgovarali istog dana kada je, u tom trenutku još aktuelni predsednik Barak Obama proterao ruske diplomate. Da bi se rešili jednog od najodanijih Trampovih saradnika, pozvali su se na Loganov zakon, star više od 200 godina, a kojim američkim građanima zabranjuje kontakt sa stranim vladama koje su umešane u spor sa SAD", podseća narodni poslanik Aleksandar Pavić.

Zavet ćutanja prekinuo je Vladimir Zelenski i potvrdio da je Ukrajina dobila dozvolu Zapada da upotrebi američke rakete za udar na rusku teritoriju. A da su one već i korišćene u napadu na Brjansku oblast potvrdilo je Ministarstvo odbrane RF. Prema njihovom izveštaju ukrajinska vojska lansirala je šest raketa, a ruski sistemi odbrane oborili su pet i oštetili šesti projektil. 

image