Američki Stejt department odobrio je potencijalnu prodaju vojne opreme i usluga Ukrajini u vrednosti od 100 miliona dolara, saopšteno je iz Pentagona, dok "Vašington post", pozivajući se na američke zvaničnike javlja da je predsednik SAD Džozef Bajden odobrio isporuku protivpešadijskih mina Ukrajini.
Prethodno je savetnik američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven izjavio da sadašnja američka administracija planira da uputi zahtev Kongresu za novu pomoć Ukrajini za fiskalnu 2025. godinu tokom prelaznog perioda, preneo je Rojters.
On je naglasio da tim američkog predsednika Džozefa Bajdena smatra potrebnim i logičnim da pronađe dodatne resurse za podršku Ukrajini.
Kada je reč o isporuci mina, jedan od izvora "Vašington posta" rekao je da se Ukrajina, navodno, obavezala da neće koristiti mine u gusto naseljenim područjima.
Pentagon veruje da je obezbeđivanje mina jedan od ključnih koraka koje je Bajdenova administracija napravila kako bi usporila ruske napade na Ukrajinu, dodaju neimenovni izvori.
Ni Rusija ni Sjedinjene Države, inače, nisu potpisnice Otavske konvencije, poznate i kao Ugovor o zabrani mina, koja zabranjuje raspoređivanje i prenos protivpešadijskih nagaznih mina.
Bajden je 2022. godine potvrdio politiku SAD o zabrani prenosa i upotrebe američkih protivpešadijskih mina izvan Korejskog poluostrva.
Nakon novog obrta, aktivisti za ljudska prava upozoravaju da je odluka SAD da obezbede protivpešadijske nagazne mine Ukrajini, potpisnici Ugovora o zabrani mina, "crna mrlja" u politici Vašingtona.
''To je šokantan i razarajući razvoj događaja", rekla je Meri Verem, zamenica direktora odeljenja za krizu, sukobe i oružje u organizaciji "Hjuman rajts voč".
Organizacija za ljudska prava upozorila je da čak i nepostojane mine predstavljaju rizik za civile, zahtevaju komplikovane napore za čišćenje i ne mogu uvek ispravno da se deaktiviraju.