Svet

Ukrajina bi do januara mogla da ostane bez ATACMS-a

Kijev je dobio samo 50 ovih raketa
Ukrajina bi do januara mogla da ostane bez ATACMS-a© South Korean Defense Ministry via Getty Images

Uprkos dozvoli američkih vlasti da raketama dugog dometa napadaju teritoriju Rusije, Ukrajinci i dalje imaju značajna ograničenja u korišćenju ove opreme, navodi "Forbs", ističući da je jedno od tih ograničenja to što se dozvola Bele kuće navodno odnosi samo na udare u i oko Kurske objasti. Druga, možda i značajnija prepreka za Kijev je to što mu u skladištima nije ostalo mnogo raketa ATACMS.

"Moguće je da je Ukrajina dobila samo dve pošiljke raketa iz 1990-ih: jednu krajem 2023. i drugu u martu. Zajedno, ove dve pošiljke su možda uključivale manje od 50 ATACMS-a. Ukrajinska vojska je tokom prošle godine izvela najmanje osam napada ovim raketama, a u većini napada korišćeno je više od jednog projektila", navodi "Forbs".

List zato dodaje da su dve pošiljke verovatno "pri kraju" i predviđa da bi Kijev bez ATACMS-a mogao ostati do kraja januara. Kada bi, uostalom i nova Trampova administracija mogla da smanji ili prekine pomoć Ukrajini i da povuče dozvolu za napade na ciljeve u Rusiji.

Bajdenova administracija, međutim, i dalje ima ovlašćenja da pre Trampovog preuzimanja vlasti prebaci milijarde dolara američkog naoružanja Ukrajini – a te milijarde mogle bi da pokriju troškove zamene velikog broja ATACMS-a, od kojih je svaki u vreme proizvodnje koštao oko milion dolara.

"Ali američka vojska želi da održi sopstveni inventar ATACMS-a – koji trenutno ima na stotine raketa – sve dok nova 'presižn strajk misl', što je visokotehnološka zamena za ATACMS, ne bude široko dostupna. Tek 2021. godine, vojska je nasumično testirala neke od svojih najstarijih ATACMS-a, koji datiraju iz ranih 1990-ih, kako bi osigurala da njihovi raketni motori i druge komponente i dalje rade", navodi list.

S obzirom na to da je primoran da štedi ove rakete, Kijev bi mogao da sačuva ATACMS za najvrednije ciljeve, čije bi uništenje moglo da ima kaskadni efekat na ruske sposobnosti, predviđa "Forbs".

"Ne očekujte oluju sa ATACMS-om sada kada je Ukrajini dozvoljeno da ispaljuje rakete velikog dometa. Očekujte u narednim nedeljama raketne napade na ključne ciljeve kao što su skladišta i vazduhoplovne baze u i oko Kurska", navodi list.

image