Novo Ministarstvo za efikasnost vlade novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, telo na čijem su čelu milijarder Ilon Mask i biotehnološki preduzetnik i bivši republikanski predsednički kandidat Vivek Ramasvami, založiće se da se prekine praksa rada na daljinu u državnim agencijama kao jedan od načina da se smanji broj državnih službenika i postigne efikasnost, piše Si-En-En.
I Mask i Ramasvami su nedavno javno kritikovali veliki broj vladinih službenika koji rade na daljinu, a neimenovani izvor upoznat sa planovima novoosnovane agencije navodi da je jedan od prioriteta ukidanje rada na daljinu i uvođenje obavezne petodnevne (kancelarijske) radne nedelje za sve državne službenike.
Smatra se da bi ovi zahtevi, zajedno sa najavljenim preseljenjem agencija iz Vašingtona, prouzrokovali da mnogi zaposleni u federalnoj službi dobrovoljno odu, pomažući novoj Trampovoj administraciji da smanji radnu snagu i uštedi državni novac.
Mask i Ramasvami objavili su autorski tekst u "Volstrit džornalu" u kojem su izneli svoje planove za reformu administracije i opisali planove za rad na daljinu.
"Zahtevanje od federalnih službenika da dolaze u kancelariju pet dana u nedelji rezultiralo bi talasom dobrovoljnih otkaza koje pozdravljamo: ako federalni službenici ne žele da se pojave, američki poreski obveznici ne bi trebalo da im plaćaju za privilegiju iz kovid ere da ostanu kod kuće", napisala su dvojica preduzetnika.
Trenutno, nisu svi državni službenici u obavezi da budu u kancelariji pet dana u nedelji, a svaka savezna agencija određuje svoju politiku rada na daljinu. Prema podacima Kancelarije za upravljanje kadrovima, ima 1,3 miliona zaposlenih u federalnim službama kojima je odobren rad od kuće. Vladini podaci pokazuju da državni službenici koji rade na daljinu provode 60 odsto svog radnog vremena obavljajući posao na radnom mestu.
Predsednik Američkog saveza državnih službenika Everet Keli kaže da nisu tačne tvrdnje da veliki broj vladinih službenika radi na daljinu, kao i da bi se o novinama u uslovima rada moralo prvo pregovarati sa sindikatima.
Rad na daljinu nije jedina mera smanjenja troškova koja će verovatno biti predložena.
Ramasvami se nedavno na društvenim mrežama osvrnuo na planove za smanjenje sredstava za programe koje Kongres više ne odobrava, ali koji i dalje dobijaju sredstva.
"Ne bi trebalo da dozvolimo vladi da troši novac na programe kojima je istekao rok. Ipak, upravo se to dešava danas: više od 516 milijardi dolara poreskih obveznika svake godine odlazi na programe kojima je Kongres dozvolio da isteknu. Postoji više od 1.200 programa koji više nisu odobreni, ali i dalje dobijaju sredstva. Ovo je potpuno ludo", objavio je Ramasvami na Iksu.