Izmene ruske nuklearne doktrine i testiranja hipersonične balističke rakete "orešnik" nisu trikovi Vladimira Putina i Zapad mora ozbiljno da shvati to, rekao je mađarski premijer Viktor Orban na radiju Košut.
"Ruski predsednik se sinoć obratio građanima i jasno izneo stav o tome da Rusi imaju pravo da proglase vojnim metama one zemlje koje ustupaju Ukrajini oružje dalekog dometa. To nije komunikacijski trik. Kada zemlja poput Rusije (...) govori nešto poput ovoga, to treba shvatiti bukvalno", naglasio je mađarski zvaničnik.
Prema njegovim rečima, na Zapadu i u Rusiji postoji drugačija "težina i značenje izgovorene reči".
Na Zapadu politika se sastoji od 80 odsto "priče" i 20 posto akcije. Kao rezultat toga, "govori (politički) nemaju posledice", pa čak i kada se radi o pitanjima geopolitike ili rata, mnogi evropski političari "lako upadaju u tirade govorancije, verujući da to neće imati ozbiljnih posledica".
"U Rusiji, ako predsednik nešto kaže, to nije pusta retorika, to ima težinu i posledice. (...) Kada Rusija promeni pravila upotrebe nuklearnog oružja, što se zove doktrina, to nije komunikacijska igra, nije trik; to znači da su doktrinu zaista izmenili i to ima svoje posledice!", naglasio je Orban.
On je podsetio da je Moskva pre početka Specijalne vojne operacije postavila zemljama NATO-a pitanje o garancijama za neulazak Ukrajine u Alijansu. Na šta je Zapad odgovorio uobičajenim grubim odgovorom – da je ulazak u NATO dobrovoljna stvar svake zemlje.
Prema Orbanovim rečima, u naredna dva meseca, do inauguracije novog predsednika SAD, Evropa treba da postupa zdravorazumski, vagajući svaku reč, inače će "biti nevolje".
Vladimir Putin se 21. novembra obratio građanima. On je naveo da je Rusija, kao odgovor na udare Oružanih snaga Ukrajine na ciljeve u Kurskoj i Brjanskoj oblasti američkim i britanskim raketama dugog dometa ATACMS i "storm šedou" testirala jedan od najnovijih raketnih sistema srednjeg dometa "orešnik". Ruska vojska je hipersoničnom balističkom raketom pogodila industrijski kompleks u Dnjepropetrovsku.
Krajem 2021. Rusija je objavila nacrte ugovora sa SAD i sporazuma sa NATO-om o bezbednosnim garancijama, a 26. januara SAD i NATO su Moskvi dostavili pismene odgovore na ove predloge. Rusija je u nacrtu sporazuma o garancijama bezbednosti sa NATO-om predložila da se isključi dalje širenje alijanse i pristupanje Ukrajine njoj, kao i da se odreknu vojnih aktivnosti na teritoriji Ukrajine i drugih zemalja istočne Evrope, Zakavkazja i Centralne Azije.