Fico: Treba biti spreman na to da su u Evropskoj uniji prisutni dvostruki standardi

Govoreći o tome što se dogovorio sa predsednikom Vučićem da će u maju ići zajedno u Moskvu, slovački premijer ističe da se ne boji kritika drugih lidera

Slovački premijer Robert Fico rekao je da treba biti spreman na to da su u Evropskoj uniji prisutni dvostruki standardi i naglasio je da on baš i ne pristaje na takvu politiku.

"Ako me pitate za članstvo vaše zemlje u EU, pod jedan – mora to da bude zaista jasna odluka vaše zemlje. To morate da želite, zato što članstvo ima i dobre, i loše strane. Ja za Slovačku mogu da kažem da je to za našu zemlju bilo uspešno. Međutim, želim da vam kažem da su postojale neke greške koje smo mi napravili pre nego što smo ušli u Evropsku uniju", istakao je on u intervjuu za RTS, govoreći o tome što je predsednik Aleksandar Vučić postavio cilj da Srbija do kraja 2026. godine ispuni sve kriterijume za članstvo u EU i odgovarajući na pitanje kako, iz iskustva Slovačke, vidi taj zadatak.

Kako ističe, uslov da Slovačka uđe u Evropsku uniju, bio je da zatvore dva bloka nuklearne elektrane koji su bili novi i dodaje da to danas ne bi uradio.

Napominje i da je ponudio predsedniku Vučiću njihova iskustva iz tog perioda, baš pre ulaska u Evropsku uniju i dodaje da će vrlo rado reći koje su greške napravili da se one ne bi ponavljale.

"Pod dva – Srbija je zemlja koja ne pripada zemljama koja će biti mažene. Zato što je to zemlja koja je suverena, govori svoje mišljenje i to je država koja poštuje teritorijalni integritet. Ja sam, naravno, protiv priznavanja Kosova, jer ne može samo neko tako da dođe i da proglasi nezavisnost. Srbija je već odavno pripremljena za ulazak u EU. Dakle ovo je političko pitanje kada i da li. E sad, koji je datum aktuelan? Ja ne znam to da vam kažem, zato što postoje i ostali drugi neki veliki igrači u Evropskoj uniji", ističe on.

Što se Slovačke tiče, kaže, ukoliko naša zemlja želi i odluči da uđe u Evropsku uniju, ima punu podršku njegove zemlje.

"I biće nam drago da uđe u Evropsku uniju još jedna država kao što smo mi, koja je suverena. Dakle, još samo jednu stvar da vam kažem, mi često ovde nailazimo na problem jednog jedinog političkog mišljenja što je zapravo najgora politika", naglasio je Fico.

Govoreći o tome što Slovačka zatvara kancelariju za vezu u Prištini posle 25 godina i pritiskom zbog nepriznavanja tzv. Kosova, Fico kaže da se Slovačka uvek pominje kad govore svoje mišljenje o teritorijalnom integritetu.

"Mi što se toga tiče, nemamo šta da promenimo. E sad da, na Međunarodnom forumu nekad se desi da nas pitaju da li ćemo da promenimo mišljenje, da li hoćemo drugačije da gledamo na to pitanje i ja uvek odgovaram ne. Dok sam predsednik vlade Republike Slovačke, ja se nikada neću vraćati na tu temu i ja naravno želim da se taj problem reši što brže. Ali eto vidite, Kosovo je baš primer tih dvostrukih standarda. Ja imam informaciju koju sam baš rekao i predsedniku Vučiću da slovački vojnici žele ponovo da se vrate u misiju Kfora na Kosovo", naglasio je Fico.

"A za nas je to vrlo važno zato što ćemo dobiti objektivne informacije, jer mi ne možemo informacije da dobijemo iz medija. Dakle, ne radi se samo o bezbednosti već i o dobijanju objektivnih informacija kako bismo mi Slovaci znali o čemu se tamo stvarno radi. Dakle, taj broj slovačkih vojnika će biti oko 150. Drago mi je što je srpska strana to prihvatila sa razumevanjem", dodaje.

Očekivanja od povratka Trampa

Na pitanje, kakva su njegova očekivanja od povratka Trampa u Belu kuću i šta bi mogao da donese Balkanu, ali i globalno, Fico misli da osnovna crta politike novog američkog predsednika će biti zaštita ekonomskih interesa Amerike.

"Mi možemo iz tog razloga da očekujemo malo tvrđi pristup prema Kini, što nije dobro, ali mislim da će to tako biti. Dalje, mislim da će se sniziti angažovanje Amerike u različitim konfliktima. Kako je novoizabrani predsednik Tramp imao vrlo jake izjave pre izbora što se tiče sukoba u Ukrajini, mi ćemo očekivati da će on želeti nešto da isporuči vrlo brzo. Ja bih sam očekivao da će američki predsednik da kaže nešto u vezi sa sukobom u Ukrajini. Ali mislim da međunarodno angažovanje administracije Donalda Trampa biti manje u odnosu na demokrate koji su i dalje na vlasti", smatra on.

Kaže i da ne očekuje da će dolaskom Trampa na vlast da će Amerika potpuno prestati da pomaže Ukrajini, ali dodaje da ako se ipak bilo šta vezeno za Ukrajinu promeni od strane Amerike, to će promeniti stvari.

"Dakle, može to da pomeri pregovore o miru. Što se tiče Evropske unije, nas će to da se dotakne tako što postoje neke države u Evropskoj uniji, koje su ubeđene da ako bi Amerika potpuno prestala sa podsticajima prema Ukrajini, onda bi trebalo Evropska unija da preuzme te troškove. Ja mislim da od toga nema ništa, jer mislim da Evropska unija ne bi prihvatila taj projekt da podržava novi rat. Predsednik Tramp može da ima odlučujuću ulogu kada govorimo o razvoju situacije u Ukrajini", rekao je Fico.

O odlasku u Moskvu

Govoreći o tome što se dogovorio sa predsednikom Vučićem da će u maju ići zajedno u Moskvu, slovački premijer ističe da se ne boji kritika drugih lidera.

"Ne, ne bojim se, zato što me već kritikuju, dakle, to je već počelo. Da vam kažem, mi smo ili suvereni, i nije nam neophodno za naše odluke da dobijemo saglasnost nekih većih zemalja, ili suverenitet ne postoji i onda ćemo da radimo samo ono što žele veliki igrači na međunarodnoj sceni. Pripadam ljudima koji jasno stoje iza pitanja borbe prema fašizmu", naglašava on.

"Dakle, ja znam kakvu je ulogu Crvena armija imala kada je oslobađala Slovačku, Čehoslovačku. Ja sam, recimo, ove godine bio i u Normandiji jer ja zaista poštujem svaku pobedu u Drugom svetskom ratu, kao i žrtve koje su podnesete. Dakle, sledeće godine je 80 godina od toga kako smo pobedili fašizam. A s obzirom da sam dobio zvaničan poziv od Ruske Federacije, i ukoliko mi to zdravstveno stanje dozvoli, ja ću to prihvatiti. Jer događaji od pre 80 godina zaista zaslužuju pažnju i poštovanje", zaključio je Fico.