Američki investitor koji je poslovao i u Rusiji zatražio je od vlade SAD da mu dozvoli da licitira za kupovinu gasovoda "Severni tok 2" ako se nađe na aukciji, kad Švajcarska pokrene stečajni postupak. Stiven P. Linč dve decenije je razvijao svoj biznis u Moskvi i sada želi da kupi gasovod koji vodi od Rusije do Nemačke.
On je američke zvaničnike i zakonodavce pokušao da ubedi da bi američko vlasništvo nad gasovodom obezbedilo polugu u mirovnim pregovorima sa Rusijom za okončanje rata u Ukrajini, što bi dugoročno bilo u interesu SAD, prenosi "Volstrit džornal".
"Suština je sledeća: ovo je prilika koja se pojavljuje jednom u generaciji za američku i evropsku kontrolu nad evropskim snabdevanjem energijom do kraja ere fosilnih goriva", rekao je Linč.
Linč, koji živi u Majamiju i dao je veliki doprinos u predsedničkoj kampanji Donalda Trampa je izjavio da želi da bude najbogatiji čovek za koga su građani ikada čuli.
Gasovod dug 765 milja bio je krunski dragulj ruske energetike koji je povezivao njena ogromna gasna polja sa Evropom. Završen je pre početka sukoba u Ukrajini u punom obimu 2022. godine i nikada nije postao komercijalno operativan. U vlasništvu je podružnice ruskog državnog gasnog giganta "Gasproma", kompanije koja je nekoliko dana nakon početka Specijalne vojne operacije podnela zahtev za bankrot u Švajcarskoj. U septembru 2022. godine, podmorske eksplozije uništile su jednu od dve cevi gasovoda. Drugi je ostao netaknut, ali se ne koristi.
Linč je u februaru tražio dozvolu od američkog Ministarstva finansija, navodi se u pismu koje su napisali njegovi advokati i u koje je "Volstrit džornal" imao uvid. Licenca bi mu omogućila da pregovara o gasovodu sa kompanijama i pojedincima koji su trenutno pod sankcijama SAD.
U pismu se navodi da "Severni tok 2" dva ima rok do januara da restrukturira svoj dug, što je, kako navodi, malo verovatno - ili da se suoči sa likvidacijom. Linč tvrdi da će, kada se rat završi, i za Rusiju i za njene bivše kupce u Nemačkoj i Evropi biti primamljivo da gasovod ponovo proradi, bez obzira na to ko je vlasnik.
"Bolje ja, nego Kinezi ili Rusi"
Linč je uspeo da jeftino kupuje rusku imovinu, čime je stekao reputaciju jednog od retkih američkih investitora koji su u stanju da se snalaze u teškim poslovnim i političkim trenucima. Ministarstvo finansija mu je dalo licencu da završi kupovinu švajcarske podružnice ruske "Sberbanke" 2022. godine, nakon što su SAD sankcionisale matičnu kompaniju.
Linč je izjavio da misli da može kupiti "Severni tok 2", koji je procenjen na oko 11 milijardi dolara. On je rekao da mnogi investitori neće davati ponude zbog složene geopolitike vezane za gasovod, a da će među ostalim ponuđačima verovatno biti ruske firme kineske kompanije ili drugi akteri čiji su interesi, kako je naveo, u suprotnosti sa interesima SAD.
Grupa američkih senatora, kao i zvaničnici Ministarstva finansija i Stejt departmenta su obavešteni o Linčevom planu, ali nisu želeli da ga komentarišu.
Poslovni ljudi i bivši vladini zvaničnici sa iskustvom u Rusiji rekli su da se Linčev plan suočava sa značajnim preprekama, ali da bi mogao dobiti zamah ako se može iskoristiti kao "kopča" za pregovore o miru u Ukrajini kada Tramp bude na funkciji. Novoizabrani predsednik SAD je obećao da će brzo okončati rat.
Li Volski, bivši specijalni savetnik predsednika Džozefa Bajdena i Linčev prijatelj, rekao je da je Linčev predlog da se pregovara o kupovini "Severnog toka 2" u strateškom interesu SAD i njihovih saveznika.