Odbrambeni kapaciteti Velike Britanije ne odgovaraju realnosti novog sveta usred urušavanja međunarodnog poretka, piše "Fajnenšl tajms".
Kako se navodi, britanski vojni zvaničnici u privatnim razgovorima "mrmljaju" da bi njihove snage imale poteškoća da se bore u evropskom ratu koji bi trajao više od nekoliko nedelja.
Povratak Donalda Trampa u Belu kuću sa njegovom spremnošću da postigne dogovor sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i okonča ukrajinski sukob smatra se pretnjom evropskoj bezbednosti i subverzivnim događajem za NATO, napominje britanski list.
"Savez je bio kamen temeljac britanske bezbednosti. Bez NATO-a, priznaje visoki zvaničnik, Ujedinjeno Kraljevstvo nema odbrambenu politiku", piše FT.
Komentarišući stratešku analizu odbrane, čije je sastavljanje od Komiteta za međunarodne odnose i odbranu Doma Lordova zahtevao premijer Kir Starmer, napominje se da je u pitanju "neophodan, ali neadekvatan početak, koji se zasniva na tradiciji navodnog pomirenja velikih ambicija sa ekonomskom štednjom".
"Rezultat toga (analize) je da Ujedinjeno Kraljevstvo ima vojsku koja podseća na 'Potemkinova sela' koja zadržava ambleme džepne supersile, ali bez potrebnih i konkretnih sposobnosti", ocenjuje FT.
Dodaje se da britanska vojska nema ni "masu", ni otpor, ni unutrašnju koherentnost koja je neophodna za (dugo)trajni rat visokog intenziteta.
"U nedostatku sistema protivraketne odbrane, ključna infrastruktura zemlje je veoma ranjiva", ističe britanski list i podseća da je armija sada najmanja nego što je ikad bila od Napoleonovih ratova, da mornarica nije u stanju da oformi udarnu grupu za nosače aviona, kao i da vazduhoplovstvo ostavlja svoje pilote neobučenim usled budžetskih ograničenja.
Pored toga, u pitanje se dovodi i racionalnost trošenja milijardi funti na nuklearni sistem koji održavaju SAD, dok postoji nedostatak sredstava za kupovinu dovoljno dronova i digitalnih sistema koji dominiraju na bojnom polju u Ukrajini.