Svet

SAD prilagođavaju strategiju nuklearnog odvraćanja: U fokusu bombe B61-13 i podmornice klase "ohajo"

Američko Ministarstvo odbrane je navelo da "više nuklearnih protivnika izaziva bezbednost SAD i njihovih saveznika i partnera", dodajući da te zemlje povećavaju i modernizuju svoje nuklearne arsenale
SAD prilagođavaju strategiju nuklearnog odvraćanja: U fokusu bombe B61-13 i podmornice klase "ohajo"Getty © South Korean Defense Ministry

SAD će prilagoditi svoju strategiju nuklearnog odvraćanja kako bi odgovorile na potencijalne pretnje iz Rusije i Kine, navodi se u izveštaju Pentagona.

U saopštenju objavljenom u četvrtak, Ministarstvo odbrane je navelo da "više nuklearnih protivnika izaziva bezbednost SAD i njihovih saveznika i partnera", dodajući da te zemlje povećavaju i modernizuju svoje nuklearne arsenale.

Zbog svega navedenog, Ričard Džonson, zamenik pomoćnika ministra odbrane, posebno je izdvojio Rusiju i Kinu i primetio da će SAD možda morati da prilagode svoj pregled nuklearnog arsenala iz 2022. kako bi zadržale sposobnost nuklearnog odvraćanja. On je takođe istakao da trenutni napori za modernizaciju nuklearnog oružja možda neće biti dovoljni.

Prema Džonsonovim rečima, da bi otklonio zabrinutost, Pentagon je "već preduzeo korake ka raspoređivanju sredstava kako bi poboljšao nuklearno odvraćanje i fleksibilnost". Ključni elementi uključuju razvoj gravitacione bombe B61-13 i povećanu borbenu gotovost podmornica klase "ohajo" sa nuklearnim oružjem i pogonom.

Podsećanja radi, Pentagon je u oktobru 2023. najavio razvoj nove varijante bombe B61, rekavši da će ona zameniti neke od starijih verzija i pružiti SAD "dodatne opcije protiv određenih težih i ciljeva velike površine". U međuvremenu, Vašington je naglasio da raspoređivanje B61-13 "nije odgovor na bilo koji specifičan trenutni događaj" i da neće povećati ukupne nuklearne zalihe.

Podmornice klase "ohajo" su ključni element američke nuklearne trijade i posebno su dizajnirane za nuklearno odvraćanje. Mogu biti naoružani interkontinentalnim balističkim raketama "trident" sa dometom do 12.000 km.

Džonsonova izjava usledila je nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin naredio promenu nuklearne doktrine Rusije krajem septembra.

Jedna od ključnih izmena tiče se toga da će se "agresija na Rusku Federaciju i/ili njene saveznike bilo koje nenuklearne države, uz učešće ili podršku nuklearne države, smatrati njihovim zajedničkim napadom", zbog čega će ruska vojska moći da upotrebi sopstveno nuklearno naoružanje radi odbrane zemlje.

Putin je odobrio izmene 19. novembra pošto su SAD i nekoliko zapadnih zemalja dozvolile Ukrajini da koristi oružje dugog dometa strane proizvodnje za udare po ciljevima duboko unutar teritorije RF, uprkos upozorenju Moskve da će to dovesti do eskalacije sukoba i biti posmatrano kao direktno učešće NATO-a u konfliktu.

image