Patrijarh srpski Porfirije predvodio je svetu arhijerejsku Liturgiju u Sabornoj crkvi Svetog Save u Londonu i tom prilikom u tron episkopa londonskih i britansko-irskih uveo Nektarija, saopštila je Srpska pravoslavna crkva.
Vladika Nektarije je u besedi rekao da "nije došao da mu služe, nego da služi".
"Sa takvom verom i ja danas ovde dolazim i svoju novu službu započinjem. I danas treperi moje srce, jer sam uzveden u svešteni tron arhijereja britansko-irskih, kao prvi episkop novoosnovane Eparhije", naveo je on.
Na redovnom zasedanju od 14. do 18. maja 2024. godine Sveti Arhijerejski Sabor SPC doneo je odluku o podeli Eparhije britansko-skandinavske, pa su formirane Eparhija skandinavska sa sedištem u Stokholmu i Eparhija britansko-irska sa sedištem u Londonu, za čijeg arhijereja je izabran dosadašnji vikar Patrijarha srpskog, Preosvećeni Episkop jegarski Nektarije.
Kralj Čarls: Osnivanje nove eparhije doprineće obnovi trajnih veza među našim narodima
Tokom svečanog čina ustoličenja prvog episkopa londonskog i britansko-irskog Nektarija, pročitana je i poruka britanskog kralja Čarlsa III koji je izrazio nadu da će osnivanje nove eparhije doprineti obnovi trajnih veza među našim narodima.
"S ljubavlju se sećam svoje posete Srbiji 2016. godine, vremena koje sam proveo sa patrijarhom srpskim Irinejem, kao i svoje posete manastiru Kovilju, gde sam ljubazno ugošćen od strane tada mitropolita, a sada patrijarha Porfirija", naveo je kralj Čarls.
On je istakao da današnja svečanost ustoličenja predstavlja sprovođenje odluke Svetog Arhijerejskog Sabora Srpske Pravoslavne Crkve da prvi put uspostavi Eparhiju velikobritansko-irsku.
"Zaista se nadam da će osnivanje ove nove eparhije doprineti da se obnove i prodube trajne veze između Srpske pravoslavne crkve i Crkve Engleske, kao i među našim narodima. Moja supruga se pridružuje u upućivanju naših najboljih želja episkopu Nektariju na početku njegove pastirske službe u našoj zemlji", naveo je kralj Čarls.
Smatra se da u Londonu i okolini živi oko 40.000 pravoslavnih Srba.
Londonski Srbi se okupljaju u znamenitoj Sabornoj crkvi Svetog Save, koja je izgrađena 1903. godine kao anglikanska crkva posvećena Svetom Kolumbu.
Kasnije je preuređena za pravoslavna bogosluženja. Osvećenje je 1952. godine obavio Sveti vladika Nikolaj Žički i Ohridski. Građevina je vrlo prostrana, ukrašena je freskama koje su mahom kopije sa zidova srpskih manastira 13. veka sa područja Kosova i Metohije.