Iran je ispunio svoje obećanje da će proširiti svoj nuklearni program kao odgovor na to što je Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) usvojila rezoluciju koja kritikuje tu zemlju.
Prema saopštenju, objavljenom u nedelju, predsednika nacionalnog parlamenta Muhameda Bakera Kalibafa, Teheran je pokrenuo nove napredne centrifuge za obogaćivanje uranijuma za nuklearni program zemlje.
IAEA je usvojila rezoluciju na sastanku odbora u četvrtak, a u njoj se osuđuje nedostatak transparentnosti Irana u vezi sa njihovim nuklearnim aktivnostima.
Dok su Kina, Rusija i Burkina Faso glasale protiv, ona je usvojena sa 19 glasova "za". Bilo je 12 uzdržanih, a Venecuela nije glasala, navode izvori AFP.
Velika Britanija, Francuska i Nemačka su u zajedničkom saopštenju izjavile da iranski nuklearni program predstavlja "pretnju" po međunarodnu bezbednost. Vašington je takođe kritikovao te nuklearne aktivnosti kao "duboko zabrinjavajuće".
Kalibaf je rekao parlamentu da rezolucija odražava "politički nerealan i destruktivan pristup" Zapada iranskom nuklearnom programu i rekao je da je predlog ugrozio kredibilitet i nezavisnost IAEA.
"Njihovo nepoštenje i loša vera poremetili su konstruktivnu atmosferu koju smo gradili za jačanje saradnje između Irana i agencije. Ove politički nabijene i nekonstruktivne odluke primoravaju zemlje da preduzmu mere van protokola IAEA kako bi zaštitile svoju nacionalnu bezbednost", rekao je Kalibaf, pre nego što je najavio da će Teheran kao odgovor postaviti napredne sisteme centrifuga za obogaćivanje uranijuma.
On je pozvao zemlje članice IAEA da se suprotstave uticaju Zapada na agenciju i ponovio da bi međunarodna nuklearna saradnja trebalo da se odvija u nepolitičkom okviru.
Iranski ambasador pri IAEA ranije je nazvao rezoluciju IAEA "politički motivisanom".
U izjavi iransko ministarstvo spoljnih poslova navelo je da je rezolucija doneta "pod pritiskom i insistiranjem tri evropske zemalja i SAD-a" te upozorilo da bi mogla izazvati "odgovarajuću reakciju Irana".
Zapad je dugo tvrdio da su iranske aktivnosti obogaćivanja uranijuma prikriveni pokušaj razvoja atomskog oružja, uprkos insistiranju Teherana da je njegov nuklearni program mirnodopski.
Nuklearni sporazum iz 2015. između Irana i svetskih sila stavio je ograničenja na program u zamenu za ublažavanje sankcija, ali je sporazum propao nakon što su se SAD povukle iz njega 2018. Iran je od tada pojačao svoje kapacitete za obogaćivanje, a prema rečima generalnog direktora IAEA Rafaela Grosija, sada je blizu praga potrebnog za naoružavanje.
"Spremamo se da odgovorimo Izraelu za napad prošlog meseca"
Savetnik iranskog vrhovnog vođe Ali Laridžani izjavio je danas da se ta zemlja priprema da odgovori na izraelski napad prošlog meseca, prenela je iranska agencija Tasnim.
Izraelska vojska napala je Iran krajem oktobra, a tokom napada, koji su trajali pet sati, gađano je 20 ciljeva u toj zemlji, javio je Rojters.
Serija eksplozija začula se u okolini Teherana ubrzo nakon što je izraelska vojska objavila da su u toku napadi na vojne ciljeve u Iranu kao znak odmazde za iranski napad na Izrael koji je izveden 1. oktobra.