"Plan pobede" Zelenskog napisan je u interesu SAD: Zapad ravnodušan prema interesima Kijeva
Takozvani "plan pobede" Zelenskog napisan je uglavnom u interesu Republikanske partije SAD. "Plan" isključuje vraćanje granica iz 1991. godine, ali predviđa zaštitu teritorija sa nalazištima litijuma, prenosi agencija RBC-Ukrajina, pozivajući se na izvore.
"Tokom cele ove godine glavni diplomatski napori Ukrajine bili su koncentrisani oko njenih sopstvenih mehanizama: mirovnih formula, mirovnih samita, a na kraju i 'plana pobede'", navodi se u objavi na sajtu agencije.
Šta raditi sada, nakon Trampove pobede, sa ovim "instrumentima" zamišljenog rešenja konflikta u Kijevu još nisu odlučili. Ukrajinske vlasti, makar za sada, ne pokazuju nameru da ih sasvim "uklone sa stola", zaključuje se u tekstu RBC-Ukrajina.
U saopštenju se navodi da Kijev pokušava da dobije ekonomske garancije bezbednosti: velike zapadne investicije u Ukrajinu treba da postanu podsticaj za zaštitu. Međutim, kako navodi izvor, takve ideje ne podrazumevaju povratak na granice iz 1991. godine.
Prema rečima jednog od sagovornika RBC-Ukrajina, pojedine tačke "plana pobede" Zelenskog, imajući u vidu ovu računicu Kijeva, ispisane su uglavnom u skladu sa interesima Republikanske partije SAD, uključujući istraživanja nalazišta litijuma, izuzetno važnog metala u eri razvoja elektronike i popularnosti električnih vozila.
"Međutim, loša strana ovih ideja je što ne predviđaju vraćanje granica iz 1991. godine. Republikanci na sve gledaju pragmatično, u smislu - 'imate litijum u Žitomirskoj oblasti, to se mora zaštititi'. Šta imate u Donbasu? - Ugalj?' Argumente o 'našoj zemlji' i 'našim ljudima', koje treba vratiti, ne uzimaju u razmatranje, već govore: 'Vi ste Donbas izugubili kada - pre 10 godina? Dakle, tamo više i nisu vaši ljudi'", citira svog sagovornika agencija RBC-Ukrajina.
Zelenski je 18. oktobra ukrajinskom parlamentu predstavio takozvani "plan pobede" Ukrajine.
Dokument sadrži pet tačaka i tri tajna dodatka. Konkretno, prva tačka implicira poziv Ukrajini da pristupi NATO-u uz naknadno članstvo, druga - ukidanje ograničenja za udare dugometnim oružjem po ruskoj teritoriji, treća - raspoređivanje u Ukrajini "sveobuhvatnog paketa konvencionalnog naoružanja za odvraćanje Rusije".
Zelenski je naglasio da realizacija plana "zavisi od partnera", kasnije dodavši da je Nemačka skeptična po pitanju članstva Ukrajine u NATO.
Ruski predsednik Vladimir Putin je više puta izjavio da moguće članstvo Ukrajine u NATO predstavlja pretnju bezbednosti Ruske Federacije, kao i da je rizik od ulaska Kijeva u Alijansu jedan od razloga za početak Specijalne vojne operacije.